Dado Nagy v Devínskej Novej Vsi

Ján Žatko

Riaditeľovi Istra Centra Rastislavovi Šimkovičovi sa podarila úžasná vec. Do Devínskej Novej Vsi zavíta Dado Nagy. Tento vášnivý knihomoľ, rozhlasový hlas a propagátor dobrej literatúry príde predstaviť knihy, ktoré stoja za prečítanie. Už v tento štvrtok 20. 6. 2019 o 18.00 na nádvorí miestnej knižnice na Istrijskej 6.

píše Ján Žatko

Kto je Dado Nagy

Asi každý z nás, kto sa len trošičku zaujíma o literatúru, pozná meno Dado Nagy a pozná hlavne jeho zaujímavo zafarbený hlas. Tento spisovateľ, moderátor a glosátor literatúry vyštudoval ruštinu a angličtinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, vďaka čomu sa niekoľko rokov živil ako lektor angličtiny. Od roku 1993 však pôsobí v rôznych slovenských médiách – RTVS, Twist, Viva, kde pripravuje rôzne literárne relácie (Literárna revue, Litera, Literárne oko, Moja NAJ kniha). Popritom moderuje a organizuje rôzne literárne večierky, čítačky a podujatia spojené s prezentáciou kníh a literatúry. Neostal len pri čítaní, autorsky pripravil knihu parodických kuchárskych receptov a spolupracoval na sérií paródií na detektívne seriály. Pre podujatie Prešov číta rád 2018 povedal o sebe zaujímavú myšlienku:

Stále sa čudujem, ako sa čítanie môže stať pre niekoho profesiou. Ja som vlastne chcel iba maličkosť – mať všetky tie knihy doma. Sekundárnym potešením z čítania bolo, že som o tom mohol porozprávať ostatným. Najskôr kamarátom, v študentskom rozhlase, v rádiu Twist a momentálne v Slovenskom rozhlase.

Dado Nagy

Dado Nagy v Devínskej Novej Vsi

Tento rozhlasový hlas a promotér dobrej literatúry príde v najbližších dňoch predstaviť knihy, ktoré stoja za prečítanie, aj do Devínskej Novej Vsi. A to dokonca dvakrát. Najskôr už tento štvrtok 20. 6. 2019 o 18.00 a o týždeň 27. 6. 2019 opäť. Podujatie sa volá Rodinné literárne kvízy s Dadom Nagyom s podtitulom „kde je dôležitejšia dobrá nálada ako literárne vedomosti„. Dozviete sa na ňom veľa o knihách a zároveň spolu s deťmi strávite príjemný, netradičný súťažný podvečer. O sprievodnú atmosféru sa tento týždeň postará hudobný hosť SwinGang a na budúci týždeň Nina Kochová a Tomáš Iványi.

Dado Nagy
Dado Nagy so žiakmi zo ZŠ Miloslavov.

Ako a o čo sa bude súťažiť

Súťažné družstvo má vlastný názov a ľubovoľný počet hráčov. Malo by obsahovať aspoň jedno dieťa v školopovinnom veku alebo tínedžera. Ideálne mix rôznych generácií. Súťažiaci diskrétne tipujú odpovede a/b/c, takže nemusia mať zo súťaže žiaden stres. Súťaží sa o zaujímavé nové knihy. V prípade zlého počasia sa podujatie uskutoční vo veľkej sále Istra Centra. Koná sa v rámci grantového programu Otvorená knižnica, ktorý podporil  Fond na podporu umenia.  Program je zameraný na hravé vzdelávanie a všeobecný a kultúrny rozhľad detí a mládeže v Devínskej Novej Vsi.

Dado Nagy
Dado Nagy v Mestskej knižnici v Bratislave.

Rozhovor s Dadom Nagyom

Ak sa chcete dozvedieť viac o Dadovi Nagyovi a jeho názoroch, prečítajte si jeho rozhovor s Karolom Sudorom. Bol síce zverejnený už pred desiatimi rokmi, ale je naozaj veľmi zaujímavý. A ešte lepšie urobíte, keď sa s ním prídete stretnúť naživo do Istra Centra. Samozrejme aj s deťmi.

Dado Nagy
Karol Sudor s Dadom Nagyom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *