Devínska Nová Ves od 1. 4. 2019 do 7. 4. 2019

Ján Žatko

Uplynulý týždeň sme si pripomenuli 74. výročie oslobodenia Devínskej Novej Vsi od nemeckých okupantov. Zároveň sme oslávili malé víťazstvo v bitke proti snahám developerov o čo najväčší zisk. Prvú bitku sme vyhrali, čakajú nás však ešte ďalšie a oveľa ťažšie. Aj taká bola Devínska Nová Ves počas minulého týždňa. Viac sa dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Bitku sme vyhrali, nie však vojnu

Okresný úrad Bratislava zastavil konanie vo veci zisťovacieho konania k zámeru navrhovanej činnosti „Bytový dom, športová hala a ubytovacie zariadenie Pri Rybníku“ (tzv. EIA). Dôvodom je skutočnosť, že žiadateľ RETEP Slovakia, s.r.o. vzal svoj návrh na zisťovacie konanie späť.

Matičiari z Devínskej Novej Vsi bilancovali

V nedeľu 24. marca sa vo veľkej sále Istra Centra stretli členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi. Matičiari zhodnotili svoju činnosť za uplynulý rok a zároveň prediskutovali svoje plány do budúcnosti. Výročné zhromaždenie viedol predseda miestneho odboru Juraj Strempek a zúčastnil sa ho ako hosť aj starosta mestskej časti Dárius Krajčír.

Stalo sa pred rokom: Ďalšia záhadná stavba v Devínskej Novej Vsi

Presne pred rokom bol na tomto blogu zverejnený prvý zo série článkov venovaných záhadnej stavbe pri cintoríne v Devínskej Novej Vsi. Záhadná stavba sa nakoniec stala parkoviskom a zo záhadného stavebníka mestská časť. Išlo o ďalší prípad, kedy bývalý starosta Milan Jambor realizoval svoje budovateľské zámery bez ohľadu na názor okolitých obyvateľov, bez ohľadu na názor poslancov miestneho zastupiteľstva a Komisie výstavby.

Z histórie DNV: Oslobodenie Devínskej Novej Vsi

O siedmej hodine ráno obec Devínska Nová Ves bola celkom oslobodená. Bol to krásny slnečný jarný deň. Čerešňové stromky boli v plnom kvete. Ľudia opúšťali kryty a vítali vojakov víťaznej Červenej armády.“ Takto opisuje oslobodenie Devínskej Novej Vsi očitý svedok, obecný kronikár Leopold Jablonka.

Za Martinom Libjakom

Dnes je to presne rok, čo nás náhle opustil Martin Libjak. Človek s veľkým srdcom. Človek, ktorý nebol rád stredobodom pozornosti, ale ktorý mal hlboké myšlienky. Som rád, že som ho poznal, aj keď to bolo iba veľmi krátko. Martin, všetkým nám chýbaš.

Všetko najlepšie Terka

Tento týždeň slávila narodeniny vzácna osoba. Terka Ivanová z Hradištnej ulice. Mnoho z vás ju určite pozná ešte z čias jej pôsobenia v jasliach. Ja som sa s ňou zoznámil až ako s dôchodkyňou počas našej spoločnej práce vo výbore Matice slovenskej. Všetko najlepšie Terka Ti prajem k Tvojim narodeninám.

Magazín DTV nás 3. 4. 2019 informoval o

Devínskej sa nepáči developerský projekt Slnečný vrch

Developerský zámer Slnečný vrch vo verzii sídliska s deväťpodlažnými objektmi a ubytovňami Devínska Nová Ves nechce. Na pondelkovom rokovaní komisie výstavby a životného prostredia to pred prítomnými obyvateľmi mestskej časti zdôraznil starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír. Informuje portál reality.etrend.sk.

Čo všetko nám na území mesta pripomína oslobodenie Bratislavy Červenou armádou?

Oslobodenie Bratislavy, ku ktorému došlo 4. apríla 1944 na konci druhej svetovej vojny bolo mimoriadnou historickou udalosťou a zaslúži si, aby sme si ju čo najdôstojnejšie pripomínali. Na území metropoly je niekoľko pomníkov a pamätníkov, ktoré boli postavené z úcty k osloboditeľom. Poznáte okrem Slavínu ešte nejaké? Pýtajú sa Bratislavské noviny.

Enviroučebňa Sandberg má pomôcť vzdelávať deti priamo v prírode

Zázemie pre výučbu environmentálnej výchovy priamo v prírode má poskytovať nová enviroučebňa Sandberg. Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla, a to v lokalite Na Skale v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Mestská časť ju predstaví v pondelok 8. 4. 2019. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

V pondelok bude Na Skale oficiálne otvorená netradičná enviroučebňa v prírode. V stredu budú rokovať poslanci miestneho zastupiteľstva. V piatok môžete navštíviť koncert Fragile. Podrobný program najbližších podujatí v DNV nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 885 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *