Devínska Nová Ves od 1. 3. 2021

Ján Žatko

Michal Hudák v Šrot Parku. Zoroslav Smolinský opäť zaujal. S budovou kina Devín sa stále nič nedeje. Pozor pri zbere snežienok. Význam alúvia Moravy. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Zoroslav Smolinský opäť zaujal

Prinášam vám prehľad článkov, ktoré vás najviac zaujali vo februári na blogu Týždeň v Devínskej. Dva z nich sa týkajú jestvujúcej aj plánovanej výstavby v Devínskej Novej Vsi. Najčítanejší článok nás vracia ešte do septembra minulého roku, keď sa na miestnom zastupiteľstve riešila problematika nepodania majetkového priznania jedného z poslancov.

Stav bývalého kina Devín je stále hanbou našej samosprávy

Na februárovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva pred rokom sa veľmi živo diskutovalo aj o neutešenom stave bývalého kina Devín oproti železničnej stanici. Budova je v správe mestskej časti a už dlhé roky chátra. Mestská časť sa dlhodobo snaží túto budovu neúspešne prenajať. V rámci vystúpenia občanov kritizoval postoj samosprávy k tejto budove bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva za KDH Peter Rajkovič. Napriek optimistickým vyhláseniam starostu Dáriusa Krajčíra sa za rok situácia vôbec nezmenila. V rozpočte mestskej časti na rok 2021 je na kino Devín schválených 700 eur. Inými slovami, s kinom Devín sa v tomto roku nič robiť nebude.

Fotografia týždňa

Galériu Šrot Park navštívil neočakávane herec a moderátor Michal Hudák. Tvorca galérie Branislav Pokorný si pravdaže takú príležitosť nemohol nechať ujsť. Spoločné foto okomentoval nasledovne:

Môj obľúbenec Michal Hudák u nás. Ja som skoro odpadol. S rúškom ho bolo ťažké spoznať, ale keď prehovoril, bolo to jasné. Aj keď som bol v pracovnom, foto muselo byť.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo pre hosťa

V Kresle pre hosťa DTV sa zhovárala moderátorka Barbora Chlebcová s trénerom Workout Academy Lukášom Ondrejom, ktorý nám radí ústne aj prakticky, ako sa udržiavať v kondícii pri práci.

Napísali o nás

Devínska Nová Ves pripomína význam Devínskeho alúvia Moravy

Mestská časť Devínska Nová Ves pripomína význam lokality Devínske alúvium Moravy a apeluje na dôležitosť jej ochrany. Ide o vzácne územie s vysokou historickou, kultúrnou a prírodnou hodnotou, kde žije niekoľko desiatok chránených druhov živočíchov a veľké množstvo vzácnych rastlín. Lokalitu využívajú obyvatelia na rekreáciu, šport či cykloturistiku, mestská časť však podotýka, že zásahy človeka by mali byť minimálne. Informuje portál teraz.sk.

Sčítanie obyvateľstva: V Bratislave vedie Petržalka, v Košiciach evidujú veľké rozdiely

Výzvu Bratislava sa ráta vypočulo v hlavnom meste v prvých dvoch týždňoch od sčítania vyše polovice obyvateľov. Z hľadiska mestských častí v počte sčítaných obyvateľov vedie najväčšia mestská časť Petržalka, ktorá dokázala po prvých dvoch týždňoch realizovať sčítanie na takmer 53 percent. Ďalšími mestskými časťami s vysokým podielom sčítaných obyvateľov sú Devínska Nová Ves, ktorá má sčítaných vyše 52 percent obyvateľov, i Podunajské Biskupice, ktoré sčítali 52 percent obyvateľov. K 52 percentám sčítaných sa blíži aj Dúbravka. Informujú Hospodárske noviny.

Pozor, niekde pri zbere snežienok hrozí mastná pokuta. Pozrite sa na zoznam miest v Bratislave, kde ich netrhať

Snežienky sú symbolom blížiacej sa jari. Zber bielych kvetov je povolený, no má isté podmienky. Snežienky si môžete natrhať z voľnej prírody v záhradách, lúkach či hájoch, no nesmú spadať do chránených území s 2. – 5. stupeň ochrany. Týka sa to aj Devínskej Novej Vsi. Informuje portál bratislavaden.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Stále platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Miestny úrad je otvorený v obmedzenom režime. Tento týždeň bude OLO zberať triedný odpad. Do obchodov a MHD je povinnosť nosiť respirátor FFP2. Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Nedeľnú svätú omšu môžete sledovať v priamom prenose na internete. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 159 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *