Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018 do 7. 10. 2018

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018
Ján Žatko

Zvolebnieva sa. Popri cestách pribudli nové bilboardy a mestská volebná komisia zverejnila zoznam kandidátov na primátora a poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy. Devínskej Novej Vsi hrozí, že z nej bude nový Pentagon, ľudí na radnici to však zjavne netrápi. Tak isto ich netrápi výrub lesa na Devínskej Kobyle. Aká teda bola Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018? Dozviete sa v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré očakávame v Devínskej Novej Vsi v najbližšom období.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV 

Prečo je dôležitá petícia proti výrubu lesa na Devínskej Kobyle

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018 Keď som pred deviatimi dňami rozbehol petíciu Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle, nečakal som, že sa stretne až s takým veľkým ohlasom. Dnes počet jej signatárov prekročil 1 500 a podpisy stále pribúdajú. Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste petíciu svojim podpisom podporili a pozývam Vás na spoluprácu pri jej šírení. Prečo je táto petícia taká dôležitá a prečo je dôležitý aj počet podpisov?

Stane sa z Devínskej nový Pentagon?

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018

Presne pred týždňom som sa v cukrárni Shar stretol s jubilejnou šesťstou fanúšičkou FB stránky Týždeň v Devínskej. Ako sa už stalo tradíciou, odovzdal som jej fľašu šumivého vína. Kým si jej syn pochutnával na zmrzline, krátko sme sa porozprávali o Devínskej Novej Vsi. Pritom sme zabŕdli aj do jednej tienistej stránky našej mestskej časti. Stane sa z Devínskej nový Pentagon?

Chorváti v Devínskej Novej Vsi

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018 Územie dnešnej Devínskej Novej Vsi je veľmi bohaté na históriu. Osídlenie bolo archeologickým výskumom doložené už v mladšej dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o obci ako „Wyfalw“ „Nová Ves“ je z 10. októbra 1451 v liste uhorského gubernátora J. Huňadyho mestu Bratislava. Chorváti prišli na územie dnešnej Devínskej Novej Vsi v 16. storočí. Aj o tomto hovorí nová výstava otvorená v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku.

Otvorený list ministerke pôdohospodárstva

V utorok sa na FB stránke Iniciatívy Naše Karpaty zjavila znepokojivá informácia, že na Devínskej Kobyle sa zjavili pilčíci. Pravidelní čitatelia tohto blogu vedia, že od začiatku tohto roku vedú samosprávy Devína, Dúbravky a Karlovej Vsi a občianski aktivisti súboj so štátnym podnikom LESY SR a ministerstvom pôdohospodárstva o zastavenie plánovanej hospodárskej ťažby dreva v masíve Devínskej Kobyly. Na podporu týchto aktivít som sa rozhodol zaslať otvorený list ministerke pôdohospodárstva.

Neotravujte úradníkov, teraz nemajú čas

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018 Kandidát na miestneho aj mestského poslanca za Devínsku Novú Ves Adrián Jankovič zverejnil na portáli Odkaz pre starostu pred dvomi dňami podnet, ktorý nazval Nelegálne reklamné zariadenie na Mlynskej. K zaslanému podnetu uviedol, že ide o reklamnú stavbu bez požadovaných povolení. Odpoveď miestneho úradu na podnet je šokujúca. Dala by sa zhrnúť do dvoch slov. Neotravujte úradníkov.

Zoznam kandidátov na primátora a poslancov do mestského zastupiteľstva

Devínska Nová Ves od 1. 10. 2018 Mestská volebná komisia zverejnila zoznam kandidátov na primátora Bratislavy a poslancov do mestského zastupiteľstva. O post primátora má záujem 10 kandidátov a o 45 miest v mestskom zastupiteľstve sa pobije  284 záujemcov. Devínsku Novú Ves bude v mestskom zastupiteľstve zastupovať jeden poslanec, tak ako doteraz. O toto jediné poslanecké miesto majú záujem siedmi kandidáti. Súčasný mestský poslanec Milan Jambor už nekandiduje.

Magazín DTV nás 3. 10. 2018 informoval

Na Devínskej Kobyle ťažia drevo napriek odporu verejnosti

Denník SME informoval o tom, že na Devínskej Kobyle sa začalo ťažiť drevo napriek petícii proti výrubu lesa na Devínskej Kobyle.

Vzniká z Devínskej Novej Vsi nový Pentagon? II. A čo si o tom myslíte Vy

Bratislavský kuriér si všimol článok v blogu Týždeň v Devínskej o názoroch Devínskonovovešťanov na drogovú situáciu v Devínskej Novej Vsi.

Viete, prečo rybník v Devínskej roky chátra? Čoskoro by sa to malo zmeniť

Bratislavské noviny informovali o tom, že poslanci miestneho zastupiteľstva v Devínskej Novej Vsi schválili kúpu pozemku pod chátrajúcim rybníkom na Mlynskej ulici.

Na Devínskej Kobyle sa vraj opäť ťaží drevo, petícia proti výrubu pokračuje

Bratislavský kuriér píše o petícii Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle a  otvorenom liste ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej, ktorý jej zaslal predseda petičného výboru Ján Žatko.

Výstava národného múzea objasní dejiny Chorvátov v Devínskej Novej Vsi

Spravodajský portál bratislavaden.sk informoval o výstave v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku  s názvom Slovenskí Chorváti – Chorváti v Devínskej Novej Vsi. Výstava ukazuje kultúru, jazyk, zvyky, náboženský a pracovný život Chorvátov, ktorí patria medzi mnohé národnosti žijúce na území a v okolí dnešnej Bratislavy.

ANKETA: Koho by ste volili za starostu Devínskej Novej Vsi?

Bratislavské noviny usporiadali anketu, ktorou sa obracajú na občanov Bratislavy s otázkou, koho by volili za primátora Bratislavy alebo starostu jednotlivých mestských častí. V Devínskej Novej Vsi vedie zatiaľ Rastislav Tešovič pred Dáriusom Krajčírom a Petrom Hanulíkom. Hlasovanie končí v nedeľu 14. 10. úderom polnoci (v noci z nedele na pondelok).

Érsek požiadal o kontrolný posudok na pozemok, ktorý kúpili železnice

Denník SME informoval o tom, že minister dopravy Árpád Érsek požiadal o vypracovanie kontrolného znaleckého posudku na pozemok, ktorý kúpili Železnice Slovenskej republiky. Rezort dopravy tak reagoval na kritické vyjadrenia opozičného hnutia OĽaNO o nákupe pozemku v Devínskej Novej Vsi. Železničiari kritiku odmietajú a tvrdia, že kúpna cena pozemku bola dohodnutá výhodne.

Cyklomost slobody zažije Deň európskej spolupráce

Denník SME informuje o tom, že v sobotu 13. októbra bude na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi Deň európskej spolupráce 2018. Tohtoročné podujatie nesie podtitul Namaľujem si budúcnosť spoločne. Cieľom je zdôrazniť myšlienku cezhraničnej spolupráce a poukázať na to, že európska mobilita a spolupráca sú možné len vďaka hodnotám slobody a demokracie.

Devínska Nová Ves očakáva

V sobotu môžete navštíviť  pri Moste slobody Deň európskej spolupráce 2018 a v nedeľu v Istra Centre Mesiac úcty k starším. Podrobný program najbližších podujatí nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 651 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

S úctou

Ján Žatko

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *