Presne pred týždňom rozhodol Krajský súd o tom, že všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste Bratislave nie je v súlade so zákonom. Prakticky to znamená, že názor 136 tisíc ľudí, ktorí ho vyjadrili podpisom petície Proti hazardu v Bratislave, bol pošliapaný do prachu. Bezmocní Bratislavčania. Prakticky to znamená, že peniaze prevádzkovateľov herní zvíťazili nad vôľou Bratislavčanov. Kto je za to zodpovedný?
píše: Ján Žatko
Reakcie na rozsudok súdu
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vyhlásil, že Bratislava sa proti rozhodnutiu súdu odvolá a komentoval ho takto:
Vôľa 136 000 Bratislavčanov ako aj všetkých odporcov hazardu v našom meste bola pošliapaná. Hazard v Bratislave presiahol únosnú mieru a teraz reálne hrozí, že tento stav opäť nastane a opäť sa začnú automaty po Bratislave rozrastať.
Zástupca petičného výboru, starosta Lamača Peter Šramko uviedol, že rozhodnutie súdu berie na vedomie a povedal:
No za nás všetkých zároveň hovoríme, že s nevôľou, pretože sme presvedčení, že toto rozhodnutie ide proti záujmom Bratislavčanov.
Deklaroval tiež, že okrem právnych možností sú iniciátori petície rozhodnutí urobiť ďalšie kroky, ktoré pomôžu zastaviť hazard a jeho šírenie v hlavnom meste, vrátane organizovania novej petície. Ešte tvrdšie sa vyjadrili aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard:
Rozhodnutie Krajského súdu považujeme za škandalózne a tvrdý úder voči demokracii.
Zároveň kritizujú aj bratislavských mestských poslancov za proces hlasovania o petícii. Podľa nich svojím postupom dali priestor prokuratúre a súdu pre štvrtkové rozhodnutie.
Petícia proti hazardu v Bratislave
Iniciatíva Zastavme hazard trafila týmto svojim vyjadrením klinec po hlavičke. Pripomeňme si, čo sa vlastne stalo. Ako už spomínal primátor Bratislavy vyššie, hazard v Bratislave presiahol únosnú mieru. O tragických dôsledkoch hazardu sa už popísalo toho veľa, takže by bolo zbytočné to opakovať v tomto článku. Podstatné je, že v roku 2015 prišli oslovili odporcovia hazardu v Bratislave svojich spoluobčanov s petíciou na zastavenie hazardu v Bratislave. Petíciu podpísalo 136 tisíc ľudí. Pochybujem, že by mala nejaká iná petícia v Bratislave väčšiu podporu občanov ako práve táto. Na základe tejto petície pripravil bratislavský magistrát na rokovanie mestského zastupiteľstva Bratislavy dňa 16. 2. 2017 návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze umiestnenia herní na území Bratislavy.
Hlasovanie o zákaze herní v Bratislave
O návrhu tohto všeobecne záväzného nariadenia hlasovalo mestské zastupiteľstvo 16. 2. 2017. Priebeh tohto zastupiteľstva bol veľmi emotívny a hektický. Zúčastnilo sa ho aj veľa občanov z radov podporovateľov ale aj odporcov zákazu herní. Za návrh hlasovalo 24 poslancov a to znamená, že všeobecne záväzné nariadenie neprešlo o jeden jediný hlas. V praxi to znamená, že ak by hociktorý jeden zo sedemnástich poslancov, ktorí nariadenie nepodporili, hlasoval v prospech nariadenia, bol by zákaz herní na území Bratislavy schválený. Peter Beňa z Iniciatívy Zastavme hazard to komentoval nasledovne:
Sme šokovaní z toho, že mestskí poslanci odignorovali vôľu Bratislavčanov, svojich voličov a ukázali, že nemajú záujem byť zástupcami svojich ľudí.
Poslanec Gábor Grendel tiež nešetril kritikou rozhodnutia poslancov:
Mestské zastupiteľstvo práve zahodilo názor 136-tisíc Bratislavčanov.
Opakované hlasovanie o hazarde
O zákaze hazardu poslanci mestského zastupiteľstva hlasovali opakovane na ďalšom rokovaní 30. 3. 2017. Tentoraz za návrh zdvihlo ruky 30 poslancov a zákaz hazardu v Bratislave bol schválený.
neskrýval vtedy svoje nadšenie z výsledku hlasovania primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. To ešte netušil, že o rok neskôr krajský súd nariadi mestu zákaz hazardu zrušiť. Ako dôvod súd uviedol, že nie je možné opakovane hlasovať o už raz vybavenej petícii. Až dnes teda vidíme, aké dôležité bolo prvé hlasovanie poslancov 16. 2. 2017. Až dnes vidíme, že zodpovedný za to, že hazard bude v Bratislave naďalej prekvitať, bude každý jeden zo 17 poslancov, ktorí pri tomto hlasovaní ignorovali názor 136 tisíc Bratislavčanov.
Ako hlasoval mestský poslanec zastupujúci DNV
Devínsku Novú Ves zastupuje v mestskom zastupiteľstve jediný poslanec. Je ním starosta mestskej časti Milan Jambor. Ak vás zaujíma ako hlasoval on, dá sa to zistiť na webovom sídle mesta Bratislavy. Patrí medzi tých 17 poslancov, ktorí zákaz hazardu nepodporili. Keďže zákaz neprešiel o jeden jediný hlas znamená to, že keby Milan Jambor hlasoval za, dnes by Krajský súd nemohol nariadiť mestu zákaz hazardu zrušiť. Čudné pritom je, že petíciu za zákaz hazardu prvotne podporili všetci poslanci, teda aj Milan Jambor. Čudné pri tom je, že v petičnom výbore petície za zákaz hazardu sa nachádzali aj všetci starostovia, teda aj Milan Jambor. Nakoniec mestský poslanec zastupujúci Devínsku Novú Ves svoj názor zmenil a aj kvôli nemu bude hazard v Bratislave naďalej prekvitať. Viete, že ma ani veľmi neprekvapuje, že práve on ignoroval názor 136 tisíc Bratislavčanov? Zostáva nezodpovedanou otázkou, prečo to urobil. Nad dôvodom tragického hlasovania bratislavských poslancov sa zamýšľa aj novinár Dag Daniš. Jeho komentár k rozhodnutiu Krajského súdu uverejnený na portáli aktuality.sk preberám v plnom znení.
Bezmocní Bratislavčania
Agresívne firmy, ktoré prevádzkujú herne a hazard v uliciach mesta, opäť vyhrávajú nad Bratislavčanmi. Súd tvrdí, že rozhodnutie mestských poslancov o zákaze hazardu bolo nezákonné, pretože bolo opakované. Kupovanie poslancov, ktorí na začiatku blokovali presadenie verejnej petície, teda zabralo. Bratislava bude mať aj naďalej albánsky strih – s herňou na každom rohu.
Na hazarde zarábajú hlavne dva typy „obchodníkov“. Rakúska firma Novomatic, ktorá vyrába a prenajíma hracie automaty. A polomafiánske skupiny, prevažne albánske, ktoré prevádzkujú herne, kasína a iné brlohy pre gamblerov a alkoholikov. Obom typom „obchodníkov“ sa najskôr prestalo dariť v západných mestách. Tie hazard cez regulácie a zákazy vytláčali na okraj. Novomatic musela zavrieť na sklade tisícky automatov. Nakoniec však našla riešenie – posunula ich na východ. Tam, kde pravidlá buď neexistujú, alebo sa dajú kúpiť. V Bratislave v posledných rokoch vznikli desiatky herní. Živelne, bez pravidiel.
Podobne to vyzeralo s albánskou mafiou. V Nemecku ju rozložili tajné služby a vyšetrovatelia. Albánske klany sa presťahovali do východoeurópskych štátov. Do Česka, a hlavne na Slovensko, kde prevádzkujú hazard, vyberajú milióny z eurodotácií na pôdu a rozkrádajú štátnu kasu cez DPH.
Zo Slovenska a špeciálne z Bratislavy sa stala skládka pouličného herného odpadu. S výdatnou pomocou skorumpovanej hávede, ktorá sa tu hrá na nezávislých mestských poslancov.