Prvý farský deň v Devínskej sa vydaril

Farský deňV nedeľu 10. júna bolo vo dvore F-centra na Istrijskej 4 živo. Rímskokatolícka farnosť v Devínskej Novej Vsi zorganizovala prvý Farský deň. Bol to deň plný zábavy, hier, súťaží, hudby, tanca, spoločných rozhovorov a dobrého jedla a pitia určený pre všetkých devínskonovovešťanov. Prvý farský deň sa vydaril.

Minuloročné primície

Organizátori Farského dňa sa inšpirovali príjemným spoločenským podujatím spred roka. Jeden z nás, Tomáš Jendruch, bol minulý rok vysvätený za kňaza a celá Devínska Nová Ves po slávnostnej primičnej svätej omši oslávila túto výnimočnú udalosť. V ankete „Čo priniesol rok 2017 v Devínskej Novej Vsi“ si na toto podujatie spomenula aj Tomášova sestra Mgr. Mária Jendruchová ako na udalosť týkajúca sa Devínskej Novej Vsi, ktorá ju najviac zaujala:

Udalosť? Možno trochu sebecké, ale krásna bola udalosť kňazskej primičnej svätej omše u nás v Devínskej Novej Vsi po viac ako 67 rokoch môjho brata Tomáša Jendrucha. Okrem historickej hodnoty, bola táto udalosť pre mňa jednou z najkrajších, pretože sa ľudia v Devínskej, či už veriaci, alebo neveriaci spojili a pomohli zorganizovať pre všetkých obyvateľov deň plný vzájomného porozumenia a radosti. Okrem obyvateľov Devínskej Novej Vsi boli pozvaní aj hostia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia – z Nemecka, z Rakúska, Poľska, z Čiech, Talianska či zo Spojených štátov amerických. Práve oni boli prekvapení akí úžasní ľudia u nás žijú.

Farský deň
Farár Andrej Kalamen v civile bol na roztrhanie.

Inšpirácia pre zorganizovanie farského dňa

Spomínaná udalosť spred roka zaujala nielen Máriu Jendruchovú ale aj mnohých ďalších ľudí a tak sa rozhodli niečo podobné zopakovať aj v tomto roku. Tentoraz síce primície v našej mestskej časti nemáme, ale to rozhodne nebolo na prekážku. Farníci dali hlavy a šikovné ruky dohromady a Farský deň bol na svete.

Farský deň
Zaplnené nádvorie F-centra.

Detská svätá omša

Deň plný zábavy, hier, súťaží, hudby, tanca, spoločných rozhovorov a dobrého jedla a pitia sa uskutočnil v nedeľu popoludní na nádvorí F-centra na Istrijskej 4. Program pre deti začal už predpoludním v Kostole Ducha Svätého. Svätá omša o 11:00 bola venovaná špeciálne deťom a zúčastnil sa jej aj otec Marián z TV Lux spoločne so svojim Klbkom, ktoré deti veľmi dobre poznajú z tejto televízie.

Farský deň
Obľahnutý stánok TV Lux.

FOR Bratislava sa činil

Popoludňajší program sa začal o tretej na nádvorí F-centra a zúčastnení sa tam veľmi dobre zabávali až do ôsmej hodiny večer. O dobrú náladu sa počas celého popoludnia staral Festivalový orchester Bratislava, skrátene FOR Bratislava. Tento orchester má korene na Základnej umeleckej škole na Istrijskej ulici a vedie ho riaditeľ školy Mgr. Vladimír Dianiška.

Farský deň
FOR Bratislava

Občianske združenie GAUDETE

Účastníkov Farského dňa oficiálne privítala zástupkyňa riaditeľa ZUŠ a organistka v Kostole Ducha Svätého Mgr. Júlia Pokludová, PhD. a Tomáš Lencz za Občianske združenie GAUDETE Devínska Nová Ves. Toto občianske združenie vzniklo iba minulý rok, ale už má za sebou úspešnú organizáciu detských táborov devínskonovoveskej farnosti. Tomáš Lencz oboznámil prítomných o činnosti tohto združenia a aj o tom, že výťažok z Farského dňa je určený na podporu jeho aktivít.

Farský deň
Júlia Pokludová a Tomáš Lencz

Farský deň, to boli aj vynikajúce dobroty

Po ich príhovoroch sa zábava rozbehla v plnom prúde. Pre deti bolo pripravených množstvo hier a zábav. Dospelí pri príjemnej hudbe navzájom diskutovali a ochutnávali dobroty, ktoré im pripravili devínskonovoveské gazdinky alebo gazdovia. Nechýbalo ani pivo, nealko nápoje a káva a tak nečudo, že nádvorie F-centra sa stále viac a viac zaplňovalo.

Farský deň
Výčapný pult a v pozadí napečené dobroty.
Farský deň
Kuchári pripravení podávať vynikajúci guláš.
Farský deň
Aké by to bolo podujatie bez kávy.

Otec Marián a Klbko

TV Lux mala účasť aj na popoludňajšom programe. Deti, ale aj dospelí si mohli v jej stánku vziať upomienkové predmety, ale aj dozvedieť sa zaujímavé informácie o jej činnosti. K deťom sa opäť prihovoril aj otec Marián s Klbkom. Deti však neboli iba pasívni poslucháči, ale intenzívne s Klbkom diskutovali a nakoniec si spoločne zaspievali pieseň k Duchu Svätému.

Farský deň
Devínskonovoveský farár Andrej Kalamen víta otca Mariána.
Farský deň
Otec Marián s Klbkom uprostred zvedavých detí.
Farský deň
Spoločná pieseň k Duchu Svätému.

Farský deň sa vydaril

Počas celého popoludnia sa o skvelý hudobný sprievod staral neúnavný Festivalový orchester Bratislava a tak nečudo, že účastníci tohto vydareného podujatia sa začali rozchádzať až podvečer. Prvý Farský deň sa vydaril, už dnes sa tešíme na ten ďalší.

Farský deň
Neúnavný FOR Bratislava.
Farský deň
Budúci devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči.
Farský deň
Prekonávanie pavučiny.
Farský deň
Prenášači vajíčiek.
Farský deň
Deti majú radi prekvapenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *