Druhá hlavná téma

Peter Rajkovič

Jedna téma je súčasťou nášho života od minulého roku. Radi by sme na ňu už spomínali v minulom čase. Nová téma je sčítanie obyvateľstva. 15. 2. 2021 začalo sčítanie obyvateľstva po 10 rokoch. To nie je až tak dlhá doba.

píše: Peter Rajkovič

Druhá hlavná téma: Prvé elektronické sčítanie obyvateľstva

Tohoročné sčítanie je prvé, ktoré sa koná elektronickou formou. Od prvých sčítaní, keď štátni zamestnanci – úradníci, učitelia – mali povinnosť chodiť po rodinách a vypĺňať štatistické hárky a tak zbierať údaje sme sa posunuli dopredu.

téma

Versaillská mierová zmluva v roku 1919

Zaujímavejšia je informácia, ktorá nám hovorí, že presne na deň a sto rokov dozadu t. j. 15. 2. 1921 sa uskutočnilo prvé sčítanie obyvateľstva v prvej ČSR. V roku 1919 mu predchádzalo mimoriadne sčítanie obyvateľstva. Jeho výsledky zohrali úlohu pri rokovaniach na mierovej konferencii v Paríži. Pre Bratislavu a jej nasledujúci vývoj sa stalo medzníkom. Mesto sa stalo atraktívnym pre nové pracovné príležitosti pre robotníkov, úradníkov, zriadencov ale aj  pre príchod mladej inteligencie do škôl. Zaujímavou sa stala informácia – zmena v metodike sčítania. Zmena nastala pri etnicite obyvateľov. Určujúcou sa stala národnosť a nie materinská reč.

Podpis Versaillskej zmluvy.

Sčítanie obyvateľstva pred sto rokmi

Pod pojmom mesto bola určovaná súčasná mestská časť Staré mesto. Počet obyvateľov v roku 1921 predstavuje pre Bratislavu 93 189 obyvateľov. Pod pojmom národnosť československá boli vedení Slováci a Česi. Zastúpenie národnosti v Bratislave bolo nasledovné: československá národnosť 39,7 %, nemecká národnosť 27,7 %, maďarská národnosť 22,2 % , židovská národnosť 4 %.

Samostatné obce, ktoré sú v súčasnosti mestskými časťami pri sčítaní obyvateľstva v roku 1921 mali nasledovný počet  obyvateľstva:

téma

zdroj : Múzeum mesta Bratislavy

2 komentáre k “Druhá hlavná téma”

  1. Príde mi to viac ako zvrhlé, že štát takouto idiotinou obťažuje svojich obyvateľov, nakoľko štát všetky tieto informácie má a vie. Je 21. storočie. To, že má štát v údajoch bordel a za viac ako 15 rokov nebol schopný prepojiť svoje databázy je jeho problém.

    https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2265519-slovensko-dalo-miliardu-a-nema-nic-estonsko-je-lider-za-300-milionov

    https://e.dennikn.sk/276621/estoncom-stacilo-na-digitalny-stat-20krat-menej-penazi-nez-utratilo-slovensko/

    Všetci vieme, kto sa na tom nabalil ale to nič nemení na fakte, že by štát nemal zbytočne obťažovať svojich občanov a žiadať informácie, ktoré už dávno vie.

    PS: najviac som sa pobavil na poznámke, že kto sa nesčíta, dostane pokutu 😀 😀 :-D. Nedostane. Keby to tí blbci vedeli (a nemali v údajoch bordel) neobťažovali by ľudí. Takže tak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *