Transparency International Slovensko včera zverejnila rebríček transparentnosti 100 najväčších slovenských miest a mestských častí. V priloženej správe konštatuje, že pred komunálnymi voľbami si samosprávy dali záležať a opäť sa o čosi viac otvorili verejnej kontrole. Žiaľ, nedá sa to povedať o Devínskej Novej Vsi, ktorej je transparentnosť stále viac a viac cudzia.
píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV
Transparentnosť samospráv sa zlepšuje
Transparency International Slovensko (TIS) konštatuje, že stovka najväčších slovenských miestnych samospráv je na konci siedmeho volebného obdobia opäť o čosi otvorenejšia. Za dva roky sa dokázala v priemere zlepšiť o 6 percentuálnych bodov, čo ukázal aktuálny rebríček transparentnosti miest, ktorý už po piatykrát zostavila TIS. Priemerné skóre 57 % je dosiaľ najvyššie v histórii meraní, hoci stále ponúka značný priestor na zlepšenie.
Spôsob zostavenia rebríčka
Transparentnosť miest TIS celkovo merala pomocou 105 indikátorov v 11 oblastiach. Vychádzala pritom z piatich rôznych zdrojov od webových stránok miest, cez dotazník zaslaný radniciam až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému. Z týchto údajov zostavila rebríček transparentnosti 100 najväčších slovenských miest a mestských častí. Meranie transparentnosti považuje TIS za veľmi účinný nástroj na ceste ku kvalitnejšej verejnej kontrole, ktorá môže výrazne zúžiť priestor pre korupčné a klientelistické správanie. Rebríček však nemeria samotnú korupciu, ale iba otvorenosť zverejňovania a nastavené pravidlá. V žiadnom prípade sa tak lepšie hodnotené mesto nedá automaticky označiť za nekorupčné, a naopak.
Rebríček transparentnosti samospráv
Víťaz rebríčka z roku 2016 – Vranov nad Topľou, obhájil prvenstvo z roku 2014 so skóre 87 %. Na druhom mieste skončila bratislavská mestská časť Nové Mesto (86 %) a za nimi s odstupom nasleduje tretia Rožňava (79 %). Tej sa podarilo obsadiť túto pozíciu už po štvrtý raz v rade za sebou. Medzi najmenej transparentné mestá patrí Humenné a Šurany so skóre 32 % a Veľké Kapušany 36 %. Kompletný rebríček si môžete pozrieť tu.
Ako sa vyvíja transparentnosť samosprávy v Devínskej Novej Vsi
Samospráva Devínskej Novej Vsi zaznamenala historicky najhoršie umiestnenie v rebríčku transparentnosti v roku 2010. Vtedy sa ocitla medzi najmenej transparentnými samosprávami až na 96. mieste. V roku 2012 sa jej podaril výrazný skok vpred a dostala sa na 33. miesto. Odvtedy sa však transparentnosť našej mestskej časti stále viac a viac znižuje. Už v roku 2014 klesla Devínska Nová Ves pod priemer slovenských miest na 63. miesto, v roku 2016 na 68. miesto. V najnovšom rebríčku klesla s 50 % dokonca na 77. miesto a nezadržateľne sa opäť približuje medzi najmenej transparentné samosprávy na Slovensku.
Prečo je Devínskej Novej Vsi transparentnosť stále viac a viac cudzia
Z jedenástich oblastí, ktoré hodnotila TIS, získala Devínska Nová Ves menej ako 50 % až v ôsmich. V ďalšom uvádzam hodnotenie samosprávy Devínskej Novej Vsi v jednotlivých hodnotených oblastiach:
- 84 %: prístup k informáciám
- 48 %: účasť verejnosti na rozhodovaní
- 18 %: verejné obstarávanie
- 6 %: predaj a prenájom majetku
- 88 %: rozpočet a zmluvy
- 15 %: dotácie a granty
- 23 %: byty a zariadenia sociálnych služieb
- 25 %: personálna politika
- 21 %: etika a konflikt záujmov
- 75 %: územné plánovanie a stavebný úrad
- 36 %: obecné podniky a organizácie
Prečo potrebuje Devínska Nová Ves zmenu
Jedna z vecí, ktorú na tomto blogu dlhodobo kritizujem, je nízka transparentnosť devínskonovoveskej samosprávy. Starosta a poslanci s ľuďmi vôbec nekomunikujú. O tom, že sa niečo pred Vašimi oknami začne stavať sa dozviete až vtedy, keď sa tam objavia bagre. Dospelé stromy v Devínskej Novej Vsi masovo padajú pod zubami píl a vy neviete prečo. Na to, kam by sa mohli použiť peniaze z obecného rozpočtu, sa Vás nikto nepýta. Dokonca aj názor odborníkov v komisiách miestneho zastupiteľstva vedenie mestskej časti ignoruje. DTV vás informuje hlavne o budovateľských úspechoch súčasného starostu a z Devexu na vás neustále vyskakuje jeden a ten istý kandidát na budúceho starostu.
Ako ďalej v Devínskej Novej Vsi
Samospráva Devínskej Novej Vsi je netransparentná. Zo správy TIS vyplýva, že nejde iba o môj subjektívny pocit, ale overený fakt. Aj to je jeden z dôvodov, prečo spoločne s mojím tímom kandidujeme do miestneho zastupiteľstva. Sme rozhodnutí priniesť Devínskej pozitívnu zmenu. Bez korupčných škandálov. O tom, že sa to dá, svedčí príklad Vranova nad Topľou. Toto mesto sa ešte v roku 2012 delilo s Bytčou o predposledné miesto v rebríčku transparentnosti. Odhodlanie jeho predstaviteľov otvoriť sa verejnej kontrole prinieslo výsledky. Už v roku 2014 sa toto 23-tisícové mesto stalo skokanom rebríčka a v roku 2016 dokonca zvíťazilo. Tento rok prvenstvo obhájilo. Ja a môj tím urobíme všetko pre to, aby sa takýmto skokanom v transparentnosti stala Devínska Nová Ves. Nie kvôli rebríčku TIS, ale hlavne kvôli vám.