24,9 mil. € na cestu pre Volkswagen sa dá využiť lepšie na mnoho potrebných projektov

projektov
Adrián Jankovič

Vláda poskytne našej samospráve 24,9 milióna € na výstavbu cesty medzi Opletalovou ulicou a kruhovým objazdom severovýchodne od Volkswagenu. Má vraj komplexne zlepšiť dopravné podmienky, avšak nedostatočne vysvetľuje, prečo je súčasný stav problém a ako konkrétne ho zmení. Cestu, ktorá pravdepodobne vyhovuje len fabrikám, zaplatíme zverejných peňazí. V článku píšem o tom, ako by sa dali tieto peniaze využiť na niekoľko oveľa prospešnejších udržateľných dopravných projektov.

píše: Adrián Jankovič
autor kandiduje za poslanca mestského zastupiteľstva Bratislavy a miestneho zastupiteľstva v DNV

Vládna dotácia

„Na riešenie dopravnej situácie v severozápadnej časti Bratislavy odsúhlasila vláda poskytnutie mestskej časti Devínska Nová Ves 24,9 milióna eur. Realizáciou uvedenej investičnej akcie sa majú komplexne zlepšiť dopravné podmienky, zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Zámerom stavby je zokruhovanie napojenia Devínskej Novej Vsi s diaľnicou D4 a cestou II/505, čím sa výrazne zníži dopravná záťaž ulíc Opletalova a Jána Jonáša.“

projektov

Skutočný dôvod výstavby

S danou cestnou komunikáciou nepočítajú ani stragické dokumenty mesta, Územný plán ani Územný generel dopravy, iba PHSR Devínskej Novej Vsi. Pre účely obsluhy priemyselných areálov na severe Opletalovej bola vybudovaná cesta Kuster medzi ulicami J. Jonáša a Opletalova, nedávno bol na nej dokonca menený povrch. Je dostatočne vzdialená od obytných budov a jej kapacita dostačuje a aj dlho bude – intenzita dopravy je oveľa nižšia ako jej maximálna kapacita. Takisto je na tom ulica Jána Jonáša alebo cesta II/505. Majú dostatočnú kapacitu. Na obrázku zo sčítania v roku 2015 vidno na ceste II/505 iba 8 317 vozidiel/24hod. v úseku pri VW, zatiaľ čo napríklad v úseku tejto cesty od OBI po napojenie na diaľnicu D2 až 18 803/24hod. Na Opletalovej je potrebné riešiť problém dopravnej záťaže zakázaním prechádzajúcej dopravy, avšak tento projekt ju môže ešte zvýšiť, keď vozidlá začnú cez ulicu tranzitovať s cieľom skrátiť si cestu. Skrátenie si cesty zo smeru Stupava pre logistiku VW a jeho dodávateľov mi príde ako jediné racionálne vysvetlenie tejto stavby, pretože nijako nerieši negatívne vplyvy dopravy v oblasti Kolónie. Navyše v prípade výstavby ďalších hál môže samospráva pri istých podmienkach požadovať ako vyvolanú investíciu výstavbu takejto komunikácie, vtedy by ju platil investor, a nie samospráva alebo štát z verejných peňazí.

projektov

Viac menších projektov, miesto jedného veľkého

Za 24,9 mil. € sa dá uskutočniť viac lacnejších projektov, ktorých dopad bude oveľa prínosnejší, v súlade s princípmi udržateľnosti a rozhodnutiami na základe dát tak, aby sa každý druh dopravy dostal do cieľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Ide o projekty v katastri DNV alebo v jeho dotyku, ktoré môže realizovať mestská časť alebo iný subjekt.

Železničná zastávka – 4 mil. €

Pre železničnú zastávku na sídlisku pri OD Glavica je vydané rozhodnutie o umiestnení stavby. Čaká sa na dokončenie dokumentu Štúdia realizovateľnosti Uzol Bratislava. Začiatok realizácie bol stanovený na jún 2016. Štúdia mešká a ŽSR aktuálne informovali, že má by byť hotová do konca tohto roku, resp. začiatkom budúceho roku. Súčasťou bude prestupný terminál pre MHD. V prípade veľkého meškania stavby môže obec teoreticky postaviť dočasnú železničnú zastávku ako Vrakuňa.

projektov

Cestičky pre chodcov a cyklistov – 6 mil. €

19,5 kilometrov oddelených chodníkov pre chodcov a cyklistov.  Rekonštrukcia existujúcich chodníkov pri rieke Morava v katastri obce, chýbajúceho úseku v katastri Devína a výstavba prepojení so susediacimi mestskými časťami vytvorí podmienky nielen cykloturistickej, ale aj cyklodopravnej funkcie trás pre dochádzanie do zamestnania. To sa týka úsekov zo železničnej stanice do Volkswagenu, cyklochodníka z Eisnerovej smer Dúbravka, Lamač, Karpaty a centrum mesta. Súčasťou rozpočtu sú bezpečné stojany pre bicykle s kamerovým systémom. Stojany vhodnej konštrukcie s možnosťou zamknutia bicykla o rám by mali byť povinnosťou vo verejnom priestore – na uliciach, námestiach, pri uzloch verejnej hromadnej dopravy, inštitúciách, budovách MČ a pod.

projektov

Klimatizované a komfortné autobusy – 5 mil.

10 klimatizovaných kvalitných autobusov typu Mercedes-Benz CapaCity zvýši komfort a atraktivitu cestovania v MHD.

projektov

Bus pruh – 500 000 €

Pruh pre autobusy od zastávky Bory rázcestie po pumpu Shell v dĺžke približne 400 metrov umožní MHD vyhnúť sa frekventovanému kruhovému objazdu a kolónam pred semaforom.

projektov

Obratisko autobusov Na hriadkach – 100 000 €

Eliminuje negatívne vplyvy na obyvateľov v súčasnosti zmenou jeho polohy voči zástavbe rodinných domov. Do sumy môžeme zahrnúť aj riešenie iného problému – výstavbu zábran popri cestách pri VW, ktorých umiestnením sa zamedzí nelegálnemu parkovaniu áut na poliach.

Rekonštrukcia a výstavba chodníkov – 500 000 €

Rekonštrukcia existujúcich chodníkov, nahradenie asfaltových zaplátaných chodníkov na sídlisku vkusnou dlažbou, bezbariérové úpravy, výstavba chýbajúcich priechodov pre chodcov a chodníkov.

Parkovacie domy – 1,8 mil €

Jednoduché montované jednopodlažné parkovacie domy s cenou výstavby jedného miesta 6 000 € na existujúcich parkovacích plochách s kapacitou dokopy 300 miest. Pri týchto riešeniach je dôležité nastaviť cenovú politiku tak, aby boli udržateľné.

Podzemné parkovisko s námestím na povrchu – 7 mil.

Podzemné parkovisko s kapacitou 300 miest na mieste toľkokrát omieľaného námestia vo vizualizáciách.

projektov

Ako vidno, je škoda, že samospráva za vylobovanú sumu od vlády vo výške približne trojnásobku jej ročného rozpočtu zrealizuje iba jeden projekt, dokonca nezvýhodňujúci jej obyvateľov, namiesto viacerých projektov riešiacich udržateľne dopravu na dlhý čas.

Zdroje

https://myhornanitra.sme.sk/c/20774334/vybudovanie-zeleznicnej-zastavky-je-coraz-blizsie.html

http://dopravoprojekt.sk/projekt/zsr-terminal-integrovanej-osobnej-prepravy-tiop-v-bratislave-usek-devinska-nova-ves-bratislava-hlavna-stanica-podunajske-biskupice-zastavky-tiop-c-1-2-a-3/

https://docs.google.com/document/d/1-8cMv6HtLd4lZVneNGP3mRT3WEu2a5a4z6QUTxuowas/edit#

http://www.ssc.sk/files/documents/dopravne-inzinierstvo/csd_2015/ba/scitanie_bratislava_2015.pdf

https://reality.etrend.sk/realitny-biznis/parkovisko-oproti-nrsr-nahradi-garaz.html

 

4 komentáre k “24,9 mil. € na cestu pre Volkswagen sa dá využiť lepšie na mnoho potrebných projektov”

 1. Celkom nerozumiem. Ved tie peniaze od vlady su viazane na tento konkretny ucel vybudovania cesty. Nedaju sa svojvolne pouzit na nieco ine pokial to chapem spravne. Vy ste vlastne vymenovali mnozstvo veci co je v Devinskej potrebnych spravit a z toho mnozstva milionov sa da vselico zlepsit, ale z tychto penazi to nikdy nebude a urcite nam vlada na ne nebude podobnym stylom prispievat. Vymenovat co vsetko je v Devinskej potrebne spravit pri teme vybudovania tejto cesty je dost mimo. Vlastne pisete ze za tie peniaze by sa nemala vybudovat cesta k VW ale napr. namestie v DNV a oprava chodnikov v mestskej casti ci rekreacne cyklotrasy co su uplne odlisne ciele a riesia uplne ine problemy.
  Ved ciele su uplne odlisne a financovanie tiez. Neda sa to spojit ze radsej namiesto cesty postavme namestie, lebo vlada tie peniaze poskytne mestskej casti len na vybudovanie cesty.
  To si to radsej dajte na svoj fejsbuk ci stranku ako vas volebny program. A zaroven sa obratte na Urad vlady, ci neprehodnotia svoj zamer a namiesto poskytnutia financii na cestu nezlepsia zivot obyvatelom DNV tak ako to vy navrhujete.

  1. Samozrejme, tieto peniaze sú už viazané na daný účel a pravdepodobne ich už nie je možné presmerovať. V článku som chcel ukázať, ako by mohli lokálni politici v budúcnosti uvažovať, ak by si napríklad obec opäť vylobovala peniaze. Aby predtým vôbec otvorili verejnú a odbornú diskusiu, zvážili všetky možnosti a porovnali ich osoh.

   1. Obec nevylobovala žiadne peniaze. Obec na seba prevzala úlohu na ktorú sa štát, reprezentovaný príslušným ministerstvom a jeho podriadenou štátnou organizáciou z vysoka kašľal a 3 roky na nej nič neurobil. Hoci mu táto úloha patrí a patrila. Obec teda (výnimočne) supluje štát aby výrazne zlepšila fungovanie svojho územia a život svojich obyvateľov. Štát „prihral“ tieto peniaze obci aby zakryl svoje zlyhanie. Dokonca najnovší pán premiér, pri poslednej návšteve VW sľuboval, že štát pomôže urýchliť administratívnu prípravu tejto stavby aj nad rámec zákona. Očividne si potreboval čistiť svedomie pred menežermi VW. Ak budete v lokálnej politike zrejme porozumiete, že štátne peniaze na nemocnicu Rázsochy si nemôže nárokovať mestská časť Lamač, aby ich použila na množstvo iných, veľmi užitočných, účelov na území Lamača….
    Tie peniaze na obchvat VW nebolo nikdy možné presmerovať….

    1. Dobrý deň,
     článok pána Jankoviča je výborný. Chápem ho tak, že vláda SR z našich daní ide podporovať VW namiesto toho, aby zlepšila život obyvateľov DNV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *