Stavanie mája v Devínskej 2019

Ján Žatko

Ak ešte nie ste rozhodnutí, aký program pripravíte pre svoje deti na utorňajšie popoludnie, rozhodne by ste nemali obísť stavanie mája na Istrijskej ulici. Akciu už tradične usporiada mestská časť Devínska Nová Ves v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi. Program začína o 15:00. Organizátori sľubujú okrem hlavnej atrakcie, ktorou je vztýčenie mája, aj kultúrny program, detské atrakcie, súťaže pre deti, hasičskú vatru a samozrejme občerstvenie. Jediné, čo môže zaujímavé popoludnie ohroziť je počasie. Zatiaľ prognóza nie je dobrá, tak dúfajme že sa to zmení.

píše: Ján Žatko

História stavania májov

Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Máj symbolizoval víťazstvo jari nad zimou, poľnohospodárom mala májová zeleň zase priniesť dobrú úrodu. Od 15. storočia sa máje stavali už aj v strednej Európe, v týchto končinách však slúžili ako istý prejav úcty. Od tejto myšlienky sa májová tradícia prirodzene vyvinula do podoby, v akej ju poznáme aj dnes.

Stavanie májov v Devínskej Novej Vsi v minulosti

Stavanie mája sa v minulosti stalo tradíciou aj v Devínskej Novej Vsi. Zita Škovierová uvádza podrobnosti v monografii Devínska Nová Ves, ktorú vydala mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995:

V noci pred prvým májom prinášali mládenci do dediny borovice alebo brezy a robili z nich máje. Hlavnú máju v centre dediny stavali vždy regrúti, ktorí mali medzi mládencami vždy najväčšie výsady. Ďalšie máje sa stavali pred krčmami a robili ich mládenci, ktorí boli stálymi návštevníkmi toho – ktorého hostinca. Za odmenu im šenkér dal pálenku, prípadne aj súdok piva. Po dvoch – troch týždňoch mládenci máj zvalili, predali niekomu na stavebné účely a peniaze spoločne prepili. Po zoštátnení krčiem sa stavali máje v každej časti obce: na Slovinci, v Zdolinci, Na kaštieli, na Grbe, na Kolónii, na Vŕšku atď, ale aj v niektorých uliciach. Približne do toho času – sporadicky ešte i teraz – zvykli mládenci stavať dievčatám májiky do dvora alebo na bráničku, čo bývalo spojené s rôznymi žartami. Napríklad v dome, kde sa k mládencom nesprávali dobre, preniesli domácim bráničku ku susedom alebo ju hodili do rybníka, zastavili komín škridľou, tabuľou skla a podobne. Dievke, ktorú chceli mládeci nahnevať, zastokli máj do komína.

Ilustračné foto, zdroj TASR

Stavanie mája v Devínskej Novej Vsi dnes

Na Slovensku sa dodnes udržiava tradícia stavania májov. Aj keď vo väčšine obcí ich už nestavajú mládenci pod oknami svojich vyvolených, ale stavia sa už väčšinou iba jeden centrálny máj, ktorý zabezpečuje obec. Tak je to aj v Devínskej Novej Vsi. Tradíciu stavania mája tu už tradične zabezpečuje mestská časť v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi. Bude to tak aj v tomto roku. Máj budú vztyčovať devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči na tradičnom mieste pred starou poštou na Istrijskej ulici a akcia bude opäť sprevádzaná kultúrnym programom a zaujímavými sprievodnými akciami, kde si prídu na svoje hlavne deti. Pozrite si zopár fotografií spred roka, keď sa stavanie mája mimoriadne vydarilo a ak vás to navnadí, tak príďte.

mája
Na svoje si prišli hlavne deti.
mája
O detské atrakcie bol naozaj veľký záujem.
mája
Deti sa mohli previezť aj na koni.
mája
Asi najväčší záujem bol o plávanie v bublinách.
mája
O kultúrny program sa postarala skupina FOR Bratislava.
mája
Ešte raz FOR Bratislava.
Nedali sa zahanbiť ani Grbarčieta.
mája
Bolo postarané aj o hladné žalúdky.
Stavanie mája zabezpečovali dobrovoľní hasiči.
Príprava vatry.
Tak toto je ozdobený máj v celej svojej kráse, pripravený na vztýčenie.
Kovová rúra, do ktorej bude máj upevnený.
A už sa dvíha.
Upevňovanie vztýčeného mája.
Podarilo sa. Najbližšie dni bude Istrijskú ulicu zdobiť vztýčený máj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *