Všetko najlepšie Irenka

Ján Žatko

Dnes máme 1. máj, sviatok práce. Viem, že tento sviatok má korene v robotníckych protestoch v USA na konci 19. storočia. Napriek tomu vo mne zostane už navždy spojený s falošnými manifestáciami radosti z výdobytkov socializmu. Hoci už odvtedy prešlo viac ako 40 rokov, dodnes si spomínam ako sme na dvore gymnázia po vyučovaní donekonečna krúžili po bežeckej dráhe a nacvičovali nadšený pochod, mávali oduševnene mávatkami a zástavkami a hlasno kričali: „Nech žije KSČ“, „Nech žije Sovietsky zväz“,  „Nech žije súdruh Brežnev“, „Nech žije súdruh Husák“, „Proletári všetkých krajín spojte sa“, „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“.

píše: Ján Žatko

Museli sme tam krúžiť do zblbnutia, až kým naši profesori neusúdili, že naše nadšenie a výkriky sú dostatočne oduševnené a pustili nás domov. Aj tak im to nepomohlo. Keď sme potom 1. mája pochodovali pred tribúnou zaplnenou okresnými funkcionármi Komunistickej strany, nadšené výkriky sa zmenili na nezrozumiteľný mrmot a naši profesori nasledujúce dni tŕpli, či to nebude mať pre našu školu nejaké neblahé následky.

Nie všetci však majú prvý máj spojený s takouto asociáciou ako ja. Tí, ľudia, ktorí sa 1. mája narodili, majú napríklad tú výhodu, že majú na svoje narodeniny voľno, keďže je štátny sviatok. Voľno majú aj všetci gratulanti a tak narodeninová párty môže začať oveľa skôr ako pre nás ostatných smrteľníkov. Dúfam Irenka, že túto výsadu patrične využívaš.

Irenka, ktorú tu spomínam sa naozaj narodila presne na sviatok práce. Azda aj preto je taká pracovitá. Pani Irenka Olgyayová je obetavá duša, ktorá už dlhé roky pôsobí v Miestnom odbore Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi ako hospodárka. Stráži peniaze miestneho odboru, aby boli vynaložené čo najefektívnejšie. Aktívne pomáha pri organizovaní všetkých podujatí devínskonovoveských matičiarov. Obetavá nielen v práci pre Maticu ale aj v súkromnom živote. Vzácny človek. Prajem Ti všetko najlepšie Irenka a pripájam zopár fotografií. Dúfam, že sa nenahneváš, keď tam budú aj nejaké z kategórie „pre pamätníkov“.

Irenka
Rok 2007: Členky výboru MO MS DNV, Irenka druhá zľava.
Irenka
Rok 2008: Národný výstup na Devín, Irenka v strede.
Irenka
Rok 2008: Výlet matičiarov, Irenka tretia sprava.
Irenka
Rok 2009: Odhalenie pomníka M. R. Štefánika, Irenka v strede.
Irenka
2009: Matičiarky pri pamätníku Ruda Slobodu, Irenka v strede hore.
Irenka
2009: Unavení organizátori po Festivale slovenskej národnej piesne, Irenka prvá sprava.
Irenka
2009: Výlet matičiarov, Irenka druhá sprava.
Irenka
2010: Ples matičiarov.
Irenka
2010: Výlet matičiarov.
Irenka
2011: Balenie cien do tomboly na Ples matičiarov, Irenka stojí.
Irenka
2017: Organizačný štáb Festivalu slovenskej národnej piesne, Irenka tretia sprava.
Irenka
2018: Matičný guláš, Irenka prvá zľava.
Irenka
2019: Irenka predkladá správu o hospodárení Miestneho odboru Matice slovenskej DNV.

Jeden komentár k “Všetko najlepšie Irenka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *