Dom so zelenou strechou v DNV – rozhovor s majiteľmi

domTento rozhovor je pokračovaním článku Ženy o zelených strechách. Po úvodnom článku sa objavila informácia, že v DNV existuje už jeden rodinný dom so zelenou strechou a jeho majitelia – rodina Vilhanova súhlasili s tým, že odpovedia na otázky Jany Kočvarovej a pomôžu tak spropagovať túto formu ekologického bývania priamo od niekoho, kto už zelenú strechu užíva a má s ňou tie najpriamejšie skúsenosti. Verím, že Vás nasledovné informácie zaujmú a aj inšpirujú.

píše: Mgr. Ing. arch. Jana Kočvarová

  • Prečo ste sa rozhodli pre zelenú strechu na Vašom rodinnom dome? 
    My sme sa pre ňu až tak úplne nerozhodli. Na konferenciách a školeniach/workshopoch zameraných na energeticky úsporné stavby som sa zoznámila s majiteľmi ateliéru (Createrra), kde už mali zopár typových domov nakreslených. Mali sme na výber bungalov alebo poschodový dom. Zvolili sme si bungalov a ten už bol naplánovaný aj so zelenou strechou, čo sa mi veľmi páčilo.
  • Ide o dodatočnú zelenú strechu na už existujúcom staršom dome, alebo novostavbu? 
    Ide o novostavbu – energeticky pasívny drevodom so zelenou strechou.
  • Ako dlho máte zelenú strechu na Vašom dome? 
    Zelenú strechu na našom dome máme od začiatku – teda už 6 rokov.
  • Ste spokojní s týmto typom strechy? 
    Sme naozaj spokojní s týmto typom strechy. Nemusíme meniť škridlu a ešte aj pekne vyzerá.
  • Vyskytli sa nejaké problémy a opravy? 
    Nie, zatiaľ sme nemuseli nič opravovať, ani sme so strechou nemali problémy.
  • Máte zelenú strechu, ktorú treba aj zavlažovať?  
    Nie, nemusíme ju zavlažovať. Polievať strechu bolo treba len prvý mesiac, keďže nám rastliny vysadili začiatkom júla a potrebovali sa zakoreniť.
dom
Dom so zelenou strechou v DNV.
  • Ako sa vy – majitelia musíte teraz starať o svoju zelenú strechu? 
    Teraz sa nemusíme nijako o našu zelenú strechu starať. Zo začiatku, okrem polievania, bolo treba aj vytrhávať náletovú burinu (cca prvé dva roky). Neboli sme v tomto úplne poriadni, takže tam nejakú burinu máme.
  • V čom vidíte jej najväčšie výhody?  
    Strecha sa neprehrieva, v zime je nám príjemne teplo, v lete príjemne chladno (ak by sa to tak dalo povedať). Taktiež rastliny dobre zadržiavajú vodu, takže minimum vody odtečie do kanalizácie (dokonca máme vsakovaciu jamu, takže hospodárenie s dažďovou vodou je zabezpečené). V neposlednej rade chcem spomenúť, že naša strecha stále vyzerá pekne – či už je rozkvitnutá alebo nie. A tiež – samozrejme – rastliny produkujú kyslík a absorbujú oxid uhličitý.
  • Ako dlhá je záruka na strechu od firmy, ktorá ju zhotovila? 
    Na strechu (v zmluve je to napísané všeobecne ako strešná krytina) máme záruku 30 rokov.
  • Aké typy rastlín sa vyskytujú na Vašej streche? 
    Sukulenty – také, čo zvládnu prežiť aj dlhotrvajúce sucho a teplo. Podľa stavebného a výkonového popisu máme na streche rozchodníky. Rastliny majú na výšku max. 15 cm, takže ich netreba kosiť ? Teda, okrem tých burín – tie sú vyššie.
  • Ako sa mení vzhľad rastlín na Vašej streche počas roka? 
    Ešte stále nie sú rozrastené po celej streche, vďaka zrážkam sa rozrastajú. Taktiež na jar sú zelené, začínajú kvitnúť, počas leta – ak je sucho, tak sú bordové/hnedé, ak je aj leto bohaté na zrážky, sú naďalej zelené a kvitnúce. Na jeseň sú už skoro všetky zafarbené jesennými farbami a tie im vydržia v podstate až do nasledujúcej jari, keďže sa v Bratislave málokedy vyskytuje nejaká výdatnejšia snehová pokrývka. Tento rok bol máj veľmi bohatý na zrážky, čo sa odrazilo na dlhom kvitnutí rastliniek na našej streche.
  • Čitateľov určite bude zaujímať finančná stránka domu so zelenou strechou, asi nebudete chcieť ísť do detailov, ale viete povedať, či Vás to vyšlo drahšie ako klasické riešenia? Robili ste si nejaké finančné porovnania pred rozhodnutím ísť do takéhoto projektu? 
    Keďže sme mali kúpený projekt, v ktorom bola už zelená strecha zahrnutá (nebola to „bonusová“ položka) a dom máme postavený na kľúč, neviem, koľko stála realizácia tejto zelenej strechy. Financovanie stavby prebiehalo v etapách – vždy, keď bola nejaká väčšia časť spravená, prišla nám faktúra. Takže na túto otázku Vám neviem odpovedať.
  • Máte vo svojom dome aj dodatočnú klasickú klimatizáciu, alebo stačí strecha a to, ako je dom celkovo postavený? 
    Keďže máme energeticky pasívny dom, nepotrebujeme v ňom dodatočnú klimatizáciu. Steny sú dostatočne hrubé na to, aby sa neprehriali, máme externé žalúzie, rekuperáciu (riadená výmena vzduchu). Celá stavba je dostatočne utesnená na to, aby sme nemali prievan, plesne, mokré steny, atď. Máme tepelné čerpadlo zem – voda, kúrime stropnými panelmi, v lete sa kúrenie dá prepnúť na chladenie. Nedá sa to však považovať za klimatizáciu – ak by sme si tam nastavili teplotu napr. 15 stupňov, vychladí sa nám dom na cca 20 – 22 stupňov. No v lete je to veľmi príjemné – aj keď máme teplotu nastavenú na 21 stupňov stabilne počas celého roka, v lete sa teplota vnútri pohybuje okolo 22 – 23 stupňov, vonku je cez 35 stupňov. Samozrejme, túto teplotu dosahujeme aj vďaka zatiahnutým externým žalúziám, zavretým oknám a vetraniu najmä v noci.
  • Keď porovnáte zimu a leto, viete povedať či šetríte na energiách na kúrení a klimatizovaní? 
    Určite áno, ale to je dané celkovo stavbou domu.
  • Ako by ste porovnali svoj momentálny dom s iným typom bývanie, kde ste bývali predtým? 
    Ja som pôvodne Petržalčanka, tam som prežila celé svoje detstvo a mladosť – v paneláku. Pred šiestimi rokmi sme sa presťahovali do domu v Devínskej. V paneláku – aj keď ho neskôr zateplili, sme takúto pohodu (neprehrievanie múrov) nemali. Tam sme mali skoro každé leto saunu. Nehovoriac o ďalších nevýhodách oproti domu. Takže aj z tohto hľadiska sme radi, že máme dom.
  • Odporučili by ste zelenú strechu aj ostatným?
    Zelenú strechu, ale aj tento typ domu (pasívny) odporúčam aj ostatným. Čo sa týka verejných budov (škôlky, úrady, VW), tak tam je to viac než vhodné. Okrem toho, že sa zlepší celkovo klíma v budovách, ešte aj na pohľad to bude dobre vyzerať. Nehovoriac o včelách a inom hmyze, ktorému tým pomáhame.
dom
Detail strechy.

Komentár Jany Kočvarovej:

Rozhovor o zelenej streche v DNV postavenej na novostavbe rodinného domu máme za sebou. Majitelia rodinných domov majú ako jediní zatiaľ voľné ruky, čo sa týka toho, či budú alebo nebudú mať zelenú strechu na svojom dome a je teda pravdepodobné, že najprv sa zelené strechy začnú objavovať tam. Jediný limit je pre nich statický posudok a financie a zelená strecha sa dá zrealizovať aj dodatočne na dome, ktorý mal pôvodne strechu klasickú. Na trhu existuje množstvo firiem, ktoré sa špecializujú iba na zelené strechy a ktoré si vedia prípadní záujemcovia pozrieť a vypýtať si viac informácií. Ak si na nás ďalšia žena so zelenou strechou nájde čas, v niektorom ďalšom diele nás čaká recept pre tých zručnejších na svojpomocnú zelenú strechu vhodnú na hospodárske objekty s plochou strechou.

Ešte link na prvý diel o ďalších dôvodoch prečo mať zelenú strechu na svojom dome:

Ženy o zelených strechách (1. diel – teória)

Jeden komentár k “Dom so zelenou strechou v DNV – rozhovor s majiteľmi”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *