Zbytočný konkurz šitý na mieru?

konkurz
Ján Žatko

Vo štvrtok 15. novembra bol na webe mestskej časti Devínska Nová Ves zverejnený oznam o vypísaní výberového konania na miesto prednostu miestneho úradu Devínska Nová Ves. To by nebolo nič zvláštne, veď miestny úrad je bez prednostu už od marca tohto roku. Tento konkurz na prednostu je zvláštny kvôli niektorým iným veciam.

píše: Ján Žatko   

Miestny úrad prednostu potrebuje

Keďže výberové konanie bolo vypísané tesne po voľbách, potom ako je miestny úrad bez prednostu už viac ako deväť mesiacov, predpokladám, že tak bolo urobené po dohode s novozvoleným starostom Dáriusom Krajčírom. Je to aj logické, ak sa novozvolený starosta rozhodol obsadiť túto dôležitú pozíciu čo najskôr po nástupe do funkcie. Prednosta úradu je človek o ktorého sa starosta najviac opiera pri riadení miestneho úradu. Preto je konkurz na nového prednostu namieste.

Čo mi na výberovom konaní vadí

Konkurz na nového prednostu je namieste. Vadí mi však na ňom to, že je evidentne šitý na mieru pre už vopred vybratého uchádzača. A je teda vlastne zbytočný. Prečo si to myslím? Stačí si pozorne prečítať podmienky výberového konania a je to viac menej jasné.

Bleskový výber

Výberové konanie bolo zverejnené na webe mestskej časti 15. 11. 2018, žiadosti je možné predkladať najneskôr do 23. 11. 2018, čiže do ôsmich dní od zverejnenia konkurzu. Ide o neobvykle krátky čas zverejnenia výberového konania na takúto dôležitú pozíciu. Množstvo vhodných uchádzačov sa za taký krátky čas vôbec ani nedozvie, že v Devínskej bol takýto konkurz vypísaný. Obzvlášť, keď pravdepodobne oznam o výberovom konaní nebol nikde inde zverejnený. Aspoň mne sa ho nepodarilo nikde nájsť. A viem určite, že na najväčšom portáli ponúkajúcom voľné pracovné pozície profesia.sk oznámenie o tomto výberovom konaní chýba. Čo iné z tohto vyplýva ako skutočnosť, že vypisovateľovi konkurzu veľmi nezáleží na tom, aby sa o konkurze dozvedelo čo najviac schopných uchádzačov.

Požadované vzdelanie

Vo výberovom konaní je uvedené požadované vzdelanie  vysokoškolské II.  stupňa, odbor ekonomika. Nič proti ekonómom. Je určite dobré, keď je prednostom miestneho úradu ekonóm, ktorý sa rozumie číslam. Veď cez rozpočet mestskej časti ročne pretečie niekoľko miliónov eur. Ale na čele miestneho úradu si tak isto dobre viem predstaviť odborníka na územný rozvoj. Našu mestskú časť čakajú v najbližšom čase výrazné zmeny v územnom rozvoji a odborník v tejto oblasti by sa na čele miestneho úradu zišiel. Alebo prečo nie dopravný inžinier? Veď doprava a parkovanie boli jednými z najčastejšie spomínanými problémami Devínskej Novej Vsi v predvolebnej kampani. A mohol by som tak pokračovať ďalej a ďalej… Vypisovateľ výberového konania určením striktných podmienok na požadované vzdelanie vopred znemožnil množstvu schopných ľudí uchádzať sa o tento post.

Znalosť práce s programom Cora

Medzi osobnostnými predpokladmi a zručnosťami je v ozname uvedené okrem požiadaviek bežných pre podobné pozície aj nasledujúce kritérium: „Uprednostňuje sa znalosť práce s programom Cora.“ Ja rozhodne nie som počítačový analfabet. Pracujem s počítačom denne. V zamestnaní a tak isto vo voľnom čase, keď tvorím blog Týždeň v Devínskej. Priznám sa ale, že vôbec netuším, čo je to program Cora. Ruku na srdce, koľko z vás to vie? Ale keďže pán Google vie všetko, tak som sa ho opýtal. Ten mi prezradil, že existuje softvérová firma CORA GEO, s. r. o., ktorá „poskytuje komplexné riešenia a služby pre mestské úrady, obecné úrady, priemyselné podniky, ale aj pre správcov inžinierskych sietí.“ Pravdepodobne znalosť práce s programom vyvinutým touto firmou uvádza vypisovateľ výberového programu ako pomocné kritérium pre výber prednostu miestneho úradu. Nemyslíte si, že prednosta by mal byť skôr schopný manažér ako IT špecialista? Ja rozhodne áno.

Prečo je konkurz zbytočný

Nemôžem si pomôcť ale z uvedených faktov mi vyplýva jediný záver. Budúci prednosta miestneho úradu je už vybratý a konkurz mu niekto ušil na mieru. Týmto tvrdením ale vôbec nespochybňujem právo budúceho starostu Dáriusa Krajčíra vybrať si prednostu, ktorému dôveruje a na ktorého sa bude môcť spoľahnúť. V § 19 ods. 4 zákona SNR č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste SR Bratislave je uvedené:

Prednostu vymenúva do funkcie na neurčitý čas a odvoláva z nej starosta.

Starosta nie je pri menovaní prednostu ničím viazaný. Ani názorom poslancov miestneho zastupiteľstva, ani nie je povinný vypísať výberové konanie. Ak má k dispozícii človeka vhodného na túto funkciu, môže ho jednoducho do funkcie prednostu miestneho úradu vymenovať a nemusí kvôli tomu robiť nejaké „tanečky“ okolo výberového konania. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že tie tanečky sú  iba kvôli vzbudeniu falošného dojmu transparentnosti. V tomto prípade ale úplne zbytočne.

Nekladiem Dáriusovi Krajčírovi polená pod nohy

Na záver si dovolím uviesť niekoľko viet o mojom vzťahu k Dáriusovi Krajčírovi, aby som predišiel komentárom typu, že mu kladiem polená pod nohy, alebo že tu uvádzam ničím nepodložené obvinenia. S pánom Dáriusom Krajčírom mám korektný vzťah. Niekoľkokrát som sa s ním stretol pred voľbami a stihli sme vzájomné stretnutie už aj po voľbách. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci, keďže programy s ktorými sme kandidovali vo voľbách sa vo viacerých bodoch prekrývajú. Pánovi Krajčírovi som sľúbil podporu všetkých jeho návrhov, ktoré budú v prospech obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

Ani v tomto článku pána Krajčíra z ničoho neobviňujem. Naopak, konštatujem v ňom, že je jeho neodňateľné právo vybrať si prednostu miestneho úradu podľa jeho vlastného uváženia. Článok som napísal iba preto, že sa mi nepáči, keď mestská časť Devínska Nová Ves zbytočne vypisuje výberové konanie, ktoré je evidentne šité na mieru vybratého človeka. Stačilo priznať, že máme človeka ideálneho na tento post, vymenovať ho a bolo by všetko v poriadku.

konkurz
Budova miestneho úradu v Devínskej Novej Vsi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *