Pozvánka na Matičný guláš v sobotu 5. 9. 2020

Ján Žatko

Miestny odbor Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi už tradične pri príležitosti Dňa ústavy varí a podáva pre verejnosť Matičný guláš. Vzhľadom k tomu, že podľa predpovede počasia sa v utorok 1. 9. 2020 očakáva daždivé počasie, rozhodli sme sa presunúť túto akciu na sobotu. Príďte preto ochutnať vynikajúci Matičný guláš v sobotu 5. 9. 2020 medzi 14.00 až 15.00 na tradičné miesto v Tarzanii pri Cyklomoste slobody.

pozýva: Ján Žatko

Prvý Matičný guláš v roku 2008

Presne pre dvanástimi rokmi devínskonovoveskí matičiari prvýkrát pripravili pri príležitosti Dňa ústavy pre svojich spoluobčanov guláš. Vtedy sa guláš varil v Srdci nad sídliskom Podhorské. Podujatie bolo organizované v spolupráci so samosprávou mestskej časti. Okrem guláša bolo pre prítomných pripravených množstvo súťaží, zaujímavé ukážky z aktivít mestskej polície a nechýbal ani kultúrny program. Podujatie sa veľmi vydarilo a bolo jasné, že prvý ročník bude mať aj opakovania.

matičný guláš v sobotu
Matičný guláš 2008 – devínskonovoveské matičiarky s Miroslavom Encingerom.

Presun matičiarov k Cyklomostu slobody

Po niekoľkých ďalších vydarených ročníkoch sa matičiari presťahovali pri organizovaní Matičného guláša k Cyklomostu slobody, kde bolo pre usporiadanie takejto akcie lepšie zázemie. Tam sa pripravoval Matičný guláš aj minulý rok. Ja som mal na starosti udržiavanie ohňa pod kotlom, do ktorého postupne pribúdali potrebné ingrediencie. O ich prípravu sa starali členky výboru Miestneho odboru Matice slovenskej Devínska Nová Ves. Najskôr množstvo cibule a olej. Potom hovädzie mäso, koreniny a neskôr bravčové mäso. Úplne na záver zemiaky. Náš kotol bol naozaj veľmi obletovaným miestom. Najčastejšia otázka okoloidúcich bola: „Kedy sa bude podávať?“ Nedočkavci sa dočkali popoludní. Guláš bol hotový a išiel ako vždy na dračku. Netrvalo dlho a prázdny kotol sa mohol umývať.

matičný guláš v sobotu
Devínskonovoveské matičiarky pripravujú minuloročný guláš.

Tohtoročný Matičný guláš bude v sobotu 5. 9. 2020

Vzhľadom k tomu, že podľa predpovede počasia sa v utorok 1. 9. 2020 očakáva celodenný dážď, rozhodli sme sa výnimočne presunúť túto akciu na sobotu. Príďte preto ochutnať vynikajúci Matičný guláš v sobotu 5. 9. 2020 medzi 14.00 až 15.00 na tradičné miesto v Tarzanii pri Cyklomoste slobody. Pripravia ho pre vás devínskonovoveské matičiarky. Tohtoročný Matičný guláš sa bude podávať vďaka podpore starostu Devínskej Novej Vsi Dáriusa Krajčíra.

matičný guláš v sobotu
Matičný guláš 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *