Zákaz hazardu v Bratislave

Ján Žatko

Od začiatku roka 2021 nadobudlo účinnosť všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní a kasín na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Zákaz hazardu v Bratislave v praxi znamená, že od 1. januára 2021 už na území Bratislavy nepribudne žiadna nová hazardná herňa alebo kasíno.

píše: Ján Žatko

Petícia za zákaz hazardu v Bratislave

Prijatím všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu na území Bratislavy reagovali bratislavskí poslanci na petíciu „Zastavme hazard“, ktorou sa vyzbieralo 104 516 podpisov, z čoho bolo verifikovaných 73 434 záznamov. Na území Bratislavy sa k 31. 12. 2019 prevádzkovalo 89 herní, 2 prevádzky binga a 6 kasín. Príjem z vybraných druhov hazardných hier pre mesto bol v roku 2019 vo výške 2 756 433 €.

zákaz hazardu v bratislave
Petícia za zákaz hazardu v Bratislave na jar 2020.

Zákaz hazardu v Bratislave schválený takmer jednohlasne

Zákaz sa týka len nových žiadostí o umiestnenie herne resp. kasína. Už jestvujúce prevádzky budú môcť fungovať ďalej až do skončenia platnosti licencií vydaných Úradom pre reguláciu hazardných hier. Tieto licencie im však už nebudú môcť byť predĺžené. Platnosť týchto licencií je väčšinou do konca roka 2023-2024.

Za prijatie nariadenia hlasovalo 39 prítomných poslancov mestského zastupiteľstva, zdržal sa iba poslanec Oliver Kríž. Schválené nariadenie je zverejnené tu.

Stanovisko miestneho zastupiteľstva DNV k zákazu hazardu

K návrhu nariadenia o zákaze umiestnenia herní a kasín sa vyjadrilo aj miestne zastupiteľstvo Devínskej Novej Vsi na svojom zasadnutí 11. 11. 2020. Návrh podporilo 6 prítomných poslancov, zástupkyňa starostu Beata Janatová sa zdržala hlasovania.

Diskusia na miestom zastupiteľstve

V diskusii k návrhu všeobecne záväzného nariadenia mesta Bratislavy na miestnom zastupiteľstve vystúpila zástupkyňa starostu Beata Janatová a poslanci Ján Žatko a Rastislav Tešovič:

Beata Janatová (SaS, Sme rodina, Nova)

Ja by som odporučila súhlasiť s pripomienkami. Nie som zástanca hazardu a neholdujem hazardným hrám, ale myslím si, že obmedziť nejaké kasíno v hoteli mi pripadá nelogické, pretože podľa mňa práve do hotela to patrí. Do hotela sa nedostane nejaký chudák v hmotnej núdzi, aby si išiel do toho kasína zahrať. Myslím si, že práve tí hostia, ktorí prídu zo zahraničia, vedia využiť tieto priestory a vedia doniesť financie do nášho štátneho rozpočtu. Takže si myslím, že obmedziť úplne herne a kasína v hoteloch, nehovorím o tých ďalších priestoroch ale v hoteloch, mi pripadá nelogické a aj neefektívne pre celé to fungovanie hotelových služieb, pretože si myslím, že aj toto sú služby, ktoré očakávajú tí hostia v rámci hotelov. Čiže môj návrh znie, odsúhlasiť to s pripomienkou, aby odtiaľ boli vypustené hotely.

zákaz hazardu v bratislave
Beata Janatová

Ján Žatko (KDH, OĽaNO)

Ja podporujem návrh uznesenia vo variante 1, to znamená súhlasiť s týmto návrhom všeobecne záväzného nariadenia. Aj v tej súvislosti, že v Bratislave už vlastne dvakrát prebehla podpisová akcia za zákaz herní v našom meste. Len kvôli rôznym právnym kľučkám sa to nepodarilo zrealizovať. Teraz to zákon mestskému zastupiteľstvu umožňuje. Takže ja navrhujem alternatívu 1. A ešte pripomienka k stanovisku Komisie legislatívy. Keďže tá komisia bola per rollam, nemohli sme si to vydiskutovať priamo na mieste, ale návrh komisie je zakázať herne plošne na území celého hlavného mesta. To vlastne tento návrh realizuje, čiže tam ide vlastne o to, čo komisia navrhuje.

zákaz hazardu v bratislave
Ján Žatko

Rastislav Tešovič (Devínska Inak)

V podstate pán kolega Žatko povedal to isté, čo som chcel povedať ja, že ide len o určitú legislatívnu technikáliu. To znamená, že keď Komisia legislatívy, financií, mandátová a kontroly navrhuje pripomienky na plošný zákaz, tak v podstate čisto technicky je to ten variant 1. Myslím si, že už naozaj po tých rôznych ťahaniciach, keď zmizli hárky z magistrátu a keď sa tu pretláčajú občianske aktivity so združením prevádzkovateľov hazardu, verím že tomu už dá hlavné mesto bodku. Aj keď sa určite nevyhneme tomu, že sa budú okolo Bratislavy rodiť rôzne herné raje, trebárs aj v okolí Devínskej Novej Vsi možno, alebo v okolí iných mestských častí, ale tomu už asi my nezabránime.

zákaz hazardu v bratislave
Rastislav Tešovič

Záznam DTV z rokovania k tomuto bodu

2 komentáre k “Zákaz hazardu v Bratislave”

  1. Ešte sa tak, primerane, porátať s bilbordovým smogom. Primerane. No a či budú okolo DNV vznikať herné raje je aj na bratislavskej mestskej iniciatíve. Mimo územia Bratislavy susedíme len so Stupavou a Sclosshofom. O Schlosshof sa nebojím a Stupave verím. Mal by byť minimálny problém sa dohodnúť so županom a starostami celého Bratislavského kraja, na koordinovanom postupe.

  2. Okrem toho, že opäť zostanú pracovníci pracujúci v tomto odvetví bez práce OČAKÁVAM !, že výpadok príjmov z tohto odvetvia nebude v žiadnom prípade nahradzovaný a vykrývaný zvýšenými poplatkami prenesenými na plecia občanov !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *