Devínska aj druhé celoplošné testovanie zvládla. Čo bude ďalej?

Ján Žatko

Máme za sebou ďalšie celoplošné testovanie na COVID-19. Premiér Igor Matovič si ho vymyslel, ale zodpovednosť za realizáciu hodil na samosprávy. Hoci odborníci unisomo tvrdia, že celoplošné testovanie nemá zmysel, Igor Matovič ich výhrady šmahom ruky zmietol zo stola. A tak sa testovalo na celom Slovensku. Veď každému z nás asi záleží na tom, či môže ísť do práce, alebo nie. Testovalo sa aj v Devínskej Novej Vsi a tá aj druhé celoplošné testovanie zvládla. Čo však bude ďalej, je teraz veľmi nejasné.

píše: Ján Žatko

Devínska aj druhé celoplošné testovanie zvládla na jednotku

Samospráva Devínskej Novej Vsi aj druhé celoplošné testovanie zvládla na jednotku. Vďaka spolupráci s mestskou časťou Lamač sa podarilo prvé odberové miesto v Košťálke otvoriť už v stredu 20. januára. Ďalšie odberové miesta sa darilo otvárať postupne tak, aby záujemcovia nemuseli stáť hodiny v radoch.

celoplošné testovanie zvládla

Výsledky testovania v Devínskej Novej Vsi

Ja som sa testovania v Devínskej Novej Vsi nezúčastnil, ale podľa vyjadrenia tých, ktorí ho absolvovali, Devínska aj druhé celoplošné testovanie zvládla veľmi dobre. Osvedčil sa aj online rezervačný systém, ktorý bol použitý pri niekoľkých odberových miestach. Podľa informácie starostu Dáriusa Krajčíra pre DTV bola účasť bola nižšia ako pri novembrovom testovaní. Z celkového počtu 8 358 testovaných bolo 76 pozitívnych , čo je 0,91 %. Okrem toho bolo zároveň aj vo Volkswagene testovaných takmer 11 tisíc zamestnancov, z ktorých bolo 0,87 % pozitívnych.

celoplošné testovanie zvládla
Dárius Krajčír

Chaos v číslach

Podľa rozhodnutia vlády SR sa bude v polovici okresov, ktorá mala vyšší podiel pozitívnych, testovať opäť. Spočiatku to vyzeralo tak, že sa bude opäť testovať aj v Bratislave. Po protestoch primátora Matúša Valla a starostov mestských častí, ktorí poukázali na veľkú disproporciu medzi ich číslami a oficiálnymi číslami, vláda svoje čísla upravila. Bratislava sa tak dostala medzi „modré“ okresy a povinné testovanie v Bratislave teda nebude. To však platilo iba do piatkovej tlačovej besedy ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

 

Výsledky celoplošného testovania, verzia 2.

V piatok večer je už všetko inak a minister zdravotníctva Marek Krajčí predstúpil pred novinárov s novou mapou, na ktorej je Bratislava zaradená medzi červené okresy. Teoreticky by sa teda malo aj v Bratislave povinne testovať. Ale aj Marek Krajčí uznáva, že sa to prakticky z večera do rána zvládnuť nedá. Odporúča preto Bratislavčanom, aby sa dali testovať dobrovoľne, ale bude sa snažiť presvedčiť vládu, aby mohli ísť do práce aj bez potvrdenia o testovaní. Ale ako to nakoniec dopadne, to vie len On.

Výsledky celoplošného testovania, verzia 3. Zatiaľ posledná.

Dobrovoľné testovanie je možné aj v DNV

V každom prípade zatiaľ vieme to, že podľa starostu Dáriusa Krajčíra Devínska Nová Ves plánuje otvoriť stabilné odberové miesto, tzv. MOB (mobilné odberové miesto). Čaká sa už iba na podpis ministerstva zdravotníctva. Napriek tomu, že sa na tento podpis stále čaká, vyšla samospráva Devínskej Novej Vsi svojim občanom v ústrety a už túto sobotu sa záujemcovia budú môcť dať otestovať v Košťálke. Rezervovať termín si mohli na webe devinskanovaves.sk. Ešte v piatok popoludní to bolo možné.

celoplošné testovanie zvládla

 

Po tlačovke ministra zdravotníctva už nie. Všetky termíny sú už obsadené.

celoplošné testovanie zvládla

Vyjdú z koronakrízy volení zástupcovia samospráv lepšie ako národní politici?

Aj tento chaos, ktorý tu zažívame už dosť dlhý čas zo strany vládnych politikov, dáva za pravdu primátorovi Trenčína a prezidentovi Únie miest Slovenska Richardovi Rybníčkovi. Novinárka Veronika Cosculluela mu položila otázku, či vyjdú z koronakrízy volení zástupcovia samospráv lepšie ako národní politici. Jeho odpoveď je jednoznačná:

Som o tom úplne presvedčený. Ak sa budeme držať hesla, že všetko zlé je na niečo dobré, tak koronakríza potvrdí moje slová: jedinou cestou malých národov je dôsledná decentralizácia kompetencií. Teda moc a peniaze priblížiť bližšie k ľuďom do územia, kde žijú a môžu to viac kontrolovať. Samospráva vyjde z krízy prakticky, vizuálne aj výsledkami oveľa lepšie ako samotná vláda a štát so svojím štátnym aparátom, ktorý krízu skôr nezvláda.

Richard Rybníček

Redaktorka sumarizuje rozhovor nasledovne:

Primátori a starostovia vyjdú z koronakrízy zrejme ako najobľúbenejší politici krajiny. Mnohí z nich sú hlasom rozumu v spravovaní štátu, ktorého vláda koná skôr emotívne a chaoticky.

P. S. Starosta Dárius Krajčír aktuálne informuje

Starosta Dárius Krajčír v piatok večer po tlačovke ministra zdravotníctva aktuálne informuje na svojom facebookovom profile:

Nestihli ste rezerváciu termínu? Ste neobjednaní? Aj Vám radi pomôžeme, budete však dlhšie čakať. Vlastne ten test ani nemusíte mať, iba ak cestujete, pracujete alebo potrebujete ísť do červeného okresu. V sobotu 30.1.2021 otvárame dočasné odberové miesto Vila Košťálová – Novoveská 17, s 2 tímami pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

Reportáž DTV o výsledkoch celoplošného testovania

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *