Vražda Róberta Remiáša bola spáchaná pred 22 rokmi

Vražda Róberta Remiáša Minulý rok prišiel do slovenských kín film Únos, natočený podľa skutočných udalostí z roku 1995. Príslušníci Slovenskej informačnej služby násilne zavliekli syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Film vyvolal veľký ohlas a v kinách ho videlo do konca roku 2017 až 278 763 divákov. Stal sa tak štvrtým najnavštevovanejším filmom roku 2017. Aj uvedenie tohto filmu a následne zvýšený záujem verejnosti o tieto udalosti spred 22 rokov viedli k tomu, že v apríli 2017 poslanci Národnej rady SR schválili zrušenie Mečiarových amnestií. Vo filme je zachytená aj vražda Róberta Remiáša.

Vražda Róberta Remiáša

S únosom Michala Kováča ml. úzko súvisí aj príbeh Róberta Remiáša. Človeka, ktorý bol blízkym priateľom Oskara Fegyveresa. Bývalého príslušníka SIS, ktorý bol svedkom únosu a rozhodol sa o tom vypovedať pred vyšetrovateľom. Ihneď po výpovedi odišiel na utajené miesto do zahraničia a jeho spojkou sa stal práve Róbert Remiáš. Pred 22 rokmi, 22.  29. apríla 1996, zahynul po výbuchu svojho auta na križovatke Karloveskej ulice s Devínskou cestou v bratislavskej Karlovej Vsi. Vyšetrovacie orgány k tomuto prípadu od začiatku podávali rozporuplné informácie a snažili sa prípad zahmlievať. Až v septembri 1996 prenikla na verejnosť informácia, že výbuch auta spôsobil nástražný systém. Trestné stíhanie v kauze Remiáš Krajská prokuratúra v Bratislave v septembri 2006 zastavila. V roku 2016 bolo trestné stíhanie obnovené, ale dodnes je prípad nedoriešený.

Vražda Róberta Remiáša
Pamätník Róberta Remiáša v Karlovej Vsi.

Názor bývalého vyšetrovateľa

Július Šáray, bývalý vyšetrovateľ prípadu, má po vyše 20 rokoch od udalosti jasno v tom, kto je za smrť Róberta Remiáša zodpovedný. V relácii portálu aktuality.sk a televízie Markíza Fair play s Michalom Kovačičom v roku 2017 povedal, že na objednávku SIS Róberta Remiáša zavraždila mafia.

Vražda Jána Kuciaka

Divoké deväťdesiate roky na Slovensku boli v znamení násilia a prepojenia politikov s podsvetím. Výbuchy nástražných systémov a vraždy na objednávku tu boli takmer na dennom poriadku. Myslel som si, že tá doba temna je už dávno za nami. Až prišiel 21. február 2018 a vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sme opäť späť, v dobe temna?

Vražda Róberta Remiáša
Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači.

Hrob Róberta Remiáša

Róbert Remiáš je pochovaný na cintoríne v Devínskej Novej Vsi, neďaleko centrálneho kríža.

Vražda Róberta Remiáša
Hrob Róberta Remiáša v DNV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *