Tragédia v Devínskom Jazere pred rokom

tragédia
Ján Žatko

Presne pred rokom, v noci z 5. na 6. januára 2018, sa v Devínskom Jazere udiala veľká tragédia. V ten deň sa náhle zdvihla hladina Dunaja o viac ako dva metre. Spätná vlna spôsobila tiež náhle zvýšenie hladiny rieky Moravy až o 174 cm. Toto vzdutie hladiny v Devínskom Jazere sa stalo osudným pre 45-ročnú Mirku Sojákovú.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV       

Stúpanie hladiny Dunaja

Hladina Dunaja začala podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu stúpať v piatok 5. januára 2018 od 05:00 hod, kedy dosahovala v Devíne úroveň 383 cm. Kulminovala nasledujúci deň 6. januára 2018 hodinu po polnoci, kedy dosiahla maximum 595 cm. To znamená, že v priebehu 20 hodín stúpla hladina Dunaja v Devíne o 212 cm. Táto vlna sa prejavila s niekoľkohodinovým oneskorením aj v Devínskej Novej Vsi.

tragédia
Ústie Moravy do Dunaja.

Stúpanie hladiny Moravy

Hladina Moravy začala stúpať v piatok 5. januára 2018 od 06:00, keď dosahovala v Devínskej Novej Vsi minimum 290 cm a kulminovala o 22 hodín neskôr v sobotu 6. januára 2018 o 04:00 hod na výške 464 cm, čo je tesne pod hranicou 1. stupňa povodňovej aktivity. Tá je v Devínskej Novej Vsi stanovená na výšku hladiny 480 cm. Vyliata rieka Morava stúpla v priebehu 22 hodín o 174 cm a zatopila značnú časť lúk v okolí koryta rieky.

tragédia
Ústie potoka Mláka do Moravy.

Záchrana uväznenej svorky psov

Toto náhle zvýšenie hladiny malo za následok aj uväznenie svorky psov uprostred rozliatych vôd v Devínskom Jazere a zmiznutie ženy, ktorá ich v tejto oblasti venčila. To sa zistilo až nasledujúci deň, V sobotu 6. januára 2018 v tejto lokalite za Devínskou Novou Vsou zasahovali bratislavskí hasiči. Rieka Morava sa v týchto miestach vyliala zo svojho koryta a na ostrovčeku uprostred vodnej hladiny uviazlo asi 14 psov rôznych plemien a veľkostí.

tragédia
Svorka psov uväznená rozliatymi vodami.

Pomocou gumeného člna sa im podarilo psov zachrániť a prostredníctvom Slobody zvierat sa psy dostali k svojim majiteľom. Na akcii sa zúčastnili aj devínskonovoveskí dobrovoľní hasiči.

tragédia
Devínskonovoveskí hasiči pátrajú po nezvestnej.

Tragédia potvrdená

Bohužiaľ, ženu ktorá psov venčila sa nepodarilo zachrániť. Jej telo sa našlo až 17. januára 2018 po opadnutí vôd rieky Moravy. Náhla prívalová vlna spred roka sa Mirke Sojákovej, 45-ročnej milovníčke prírody a pracovníčke bratislavskej zoologickej záhrady, stala osudnou. O tom, že takéto náhle zdvihnutia hladiny Dunaja a následne Moravy nie sú výnimkou svedčí aj nasledujúci graf. Veľmi podobné prudké zvýšenie hladiny až o dva metre sme zažili aj počas týchto Vianoc. Našťastie tentoraz sa to obišlo bez následkov.

tragédia
Kulminácia hladiny Dunaja 25. 12. 2018.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *