Presne pred týždňom som sa v cukrárni Shar stretol s jubilejnou šesťstou fanúšičkou FB stránky Týždeň v Devínskej. Ako sa už stalo tradíciou, odovzdal som jej fľašu šumivého vína. Kým si jej syn pochutnával na zmrzline, krátko sme sa porozprávali o Devínskej Novej Vsi. Pritom sme zabŕdli aj do jednej tienistej stránky našej mestskej časti. Stane sa z Devínskej nový Pentagon?
píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV
Rozhovor so šesťstou fanúšičkou
Pani Maca Štefanov – Parevová sa s manželom a synom prisťahovala do Devínskej Novej Vsi pred rokom z Lamača. Býva na ulici Jána Smreka. Syn chodí do základnej školy do Dúbravky a tak si s ním každé ráno užije preplnenú dvadsiatku. Podľa jej názoru by bolo viac ako vhodné, aby na túto trasu boli nasadené kĺbové autobusy. Čo ju však trápi ešte viac, je prostredie, ktoré má priamo pod oknami. Z pôvodnej radosti, že má priamo pod domom detské ihrisko, sa stala nočná mora. Na sociálnej sieti sa dokonca priznala, že chce odtiaľ odísť:
Keď sme tam kupovali byt tak som sa potešila, že je pod nami ihrisko. Nakoniec som zistila, že nám je to na nič, pretože tam radšej so synom ani nejdem. Mám strach. Už sme trikrát volali policajtov po 22:00 a čakali sme na balkóne. Oni vôbec neprišli. Chcem odtiaľ čím skôr odísť, lebo je to tu strašné.
Vzniká z Devínskej Novej Vsi nový Pentagon?
Zhodou okolností hneď na druhý deň po mojom stretnutí s pani Parevovou vyšiel v Bratislavskom kuriérovi článok s alarmujúcim názvom Vzniká z Devínskej Novej Vsi nový Pentagon? Článok sa venuje presne tomu problému, ktorý trápi pani Parevovú. Bratislavský kuriér v článku cituje pani Andreu:
Pri nedávnom strihaní kríkov na ulici Jána Smreka vyzbierali pracovníci verejnoprospešných služieb len okolo nášho domu plnú krabicu striekačiek. Do neďalekého parčíka sa ani neodvážime vojsť, pretože sa v ňom zhromažďujú asociáli a mládež, ktorá tam úplne otvorene fajčí trávu, predáva drogy a robí bordel. Ak tam aj práve nie sú, zostáva po nich neporiadok – rozbité fľaše, prázdne vrecká od drog, bongá a neraz aj striekačky. Podobná situácia je na niektorých ihriskách, napríklad na ulici Ivana Bukovčana a Jána Smreka a na ďalších miestach, pretože asociáli vedia, že tam polícia jednoducho nechodí. Policajné hliadky sa občas možno povozia v aute po obvode Devínskej. Ani si nespomínam, kedy naposledy som videla pešiu hliadku, a to som na materskej, takže mám o pohybe v Devínskej pomerne prehľad.
Reakcie Devínskonovovešťanov na sociálnej sieti
Článok v Bratislavskom kuriérovi „Vzniká z Devínskej Novej Vsi nový Pentagon?“ sa stretol na sociálnej sieti s veľkým ohlasom. Ohlasy Devínskonovovešťanov sú alarmujúce. Z diskusie vyberám nasledujúce názory:
Moni Koláriková: Bývam na Jána Smreka v paneláku, pred ktorým strihali tie spomínané kríky. To ihrisko pri paneláku je katastrofa. V noci neosvetlené a len blázon sa môže rozhodnúť ísť cez neho. Osobne sa mu častokrát vyhýbam aj cez deň, keď vidím, čo tam sedí na lavičkách sa zgerbu. Pravidelne feťáci v noci vykrikujú pod oknami. V noci sa veľakrát nedá spávať a jeden z nich, možno aj viacerí, má nejakú pištoľ, z ktorej pravidelne len tak do vzduchu strieľa. A cez deň s ňou chodí po sídlisku len tak v ruke. Vraj plynová. Neraz na neho už ľudia kvôli tomu volali políciu, lebo sa boja, no nič sa nezmenilo. Bývam v Devínskej 19 rokov, no policajnú hliadku som videla večer presne dva razy ísť pochôdzkovať na to ihrisko. A to som po večeroch často vonku. Ak toto pre niekoho nie je problém, tak ja už neviem. No za seba môžem povedať, že často ma prepadá pocit, že sa tu bojím žiť.
Jaroslava Hudáková: Tiež mám deti, no dúfam, že žiadny hajzel im drogy neponúkne. Mám z toho zimomriavky! Je to fakt smutné, otrasné !!! Lenže kto to bude riešiť? Ak sa zaujímate, ešte sa vám budú vyhrážať. Jediné čo ostáva, je neustále volať, volať a volať políciu, miestny úrad a sťažovať sa. Spísať petíciu, ísť tam hromadne a ja neviem čo ešte !!!!! Inak to tu bude fakt ako PENTAGON !!!!
Evula Soósová Olgyayová: Dobre vedia kde sa stretávajú a nič s tým nerobia . Policajti sú v Devínskej asi na okrasu . Papuče dávať je tiež dôležité, ale to že po zotmení sa človek pomaly bojí ísť von, by mali riešiť čím skôr.
Martin Punkový Zberatel: Štátni devínski sa len vozia po Devínskej. Všetko sledujú z auta. Raz som ich videl vystúpiť aj s mestskými policajtami. Obe hliadky prišli dávno po incidente, keď už tam nik nebol. Pamätám si, keď bola mestská polícia dosť činná. Stačil hluk partie mladých a rovno aj na stanicu zobrali. Teraz presne vedia kde čo ohľadom drog a oni nič.
Milan Mošať: Začal by som hlavne zatvorením herní.Toto hlavne nevyriešia len poslanci, ale aj verejnosť, školy, rodičia. Je to otázka spoločnosti. Ak to budeme tolerovať, nezmení sa nič. Devínska potrebuje mestských policajtov so sídlom v Devínskej.
Miroslav Antal: Neviem, koľkí z diskutujúcich podpísali petíciu za zvýšenie počtu hliadok mestskej polície v DNV, ktorá beží od leta? Doteraz ju podpísalo takmer 1 100 obyvateľov DNV. Keďže terajším radným (v meste) končí ich volebné obdobie a doteraz sa s bežnými požiadavkami na zaistenie bezpečnosti v DNV nevysporiadali a už asi ani nevysporiadajú, rozhodli sme sa v petičnej akcii ešte pokračovať a túto odovzdať až novému vedeniu mesta, ktoré nás snáď už nebude ignorovať. Petíciu vedieme v papierovej podobe, je síce náročnejšia ako elektronická, ale sme takto medzi ľuďmi a máme osobnú spätnú väzbu. Ak je záujem petičné hárky sú k dispozícii. Stačí sa ozvať.
Čo robí s týmto problémom vedenie mestskej časti
Čo robí s týmto problémom vedenie mestskej časti Devínska Nová Ves?Odpoveď je veľmi jednoduchá. NIČ. Zúčastnil som sa v tomto roku na všetkých rokovaniach miestneho zastupiteľstva. Každé z nich trvalo priemerne iba hodinu. Na žiadnom z nich sa nehovorilo o problematike drog a bezpečnosti v Devínskej Novej Vsi a ani o tom, čo treba v tejto oblasti urobiť. Starosta na začiatku každého zastupiteľstva informuje o dôležitých rokovaniach, ktoré absolvoval. Nespomínam si, že by hovoril o rokovaniach týkajúcich sa zlepšenia bezpečnostnej situácie v Devínskej Novej Vsi. Nespomínam si, že by hocikto z poslancov požiadal, aby sa mestská časť týmto problémom zaoberala.
Ako zabrániť tomu, aby z Devínskej nebol nový Pentagon
Riešenie určite nie je jednoduché. Ale v horeuvedenej diskusii ho už naznačili samotní Devínskonovovešťania. Situácia sa nezmení, keď pre policajtov budú verejné priestranstvá v Devínskej Novej Vsi „terra incognita“. Podľa informácie z marca tohto roku mala na konci minulého roku bratislavská mestská polícia necelých 250 policajtov, hoci koncepcia rozvoja bratislavskej mestskej polície počítala s počtom 500 policajtov. Tieto čísla sú alarmujúce a hovoria o tom, ako v súčasnosti funguje, lepšie povedané nefunguje, magistrát. Ale ešte alarmujúcejšie je aj to, že z 250 reálnych mestských policajtov na Devínsku Novú Ves pripadajú v súčasnosti dvaja. Je to výsmech obyvateľov tejto mestskej časti a je to vizitka práce súčasného vedenia mestskej časti. Nevyhnutne potrebujeme na ulice našej mestskej časti dotiahnuť viac mestských policajtov, aby ich tu bolo skutočne cítiť. Podporujem preto organizátorov petície, ktorí sa touto myšlienkou začali vážne zaoberať.
Prečo je tak málo policajtov na uliciach
Iné mestské časti však na tom nie sú oveľa lepšie ako Devínska Nová Ves. Podľa oficiálneho webu mestskej polície je v celej Bratislave iba 42 okrskárov. To sa mi nezdá normálne. Nerozumiem, kde je zvyšných viac ako 200 policajtov. Policajtov predsa potrebujeme v uliciach a nie zašitých v kanceláriách.
Ťažké, ale nie nemožné
Okrem zvýšenia počtu policajtov by však Devínskej Novej Vsi pomohla celková reorganizácia mestskej polície. V súčasnosti je organizačne Mestská polícia rozčlenená na 5 mestských expozitúr. Devínska Nová Ves spadá pod expozitúru v Dúbravke. To znamená, že v Devínskej Novej Vsi nie je nastálo ani jeden mestský policajt. Tí dvaja okrskári, ktorí pripadajú na Devínsku Novú Ves, sídlia v skutočnosti v Dúbravke a nie v našej mestskej časti. Podľa informácie na webe mestskej časti Devínska Nová Ves sú k dispozícii osobne občanom mestskej časti na Štefana Králika 1 a to v pondelok od 14:00 do 17:00 a v piatok v čase od 09:00 do 12:00. To je žalostne málo. Pamätám sa na časy, a určite viacerí z vás tiež, keď Na Kosatcovej ulici sídlila stanica mestskej polície. Mestskí policajti boli v Devínskej Novej Vsi nepretržite 24 hodín, nie iba občas. Treba preto prehodnotiť súčasnú organizačnú štruktúru mestskej polície a vrátiť fyzicky mestských policajtov aspoň do veľkých mestských častí ako je Devínska Nová Ves. Ja viem, bude to ťažké, ale nie nemožné. Ľudia v Devínskej Novej Vsi si to úsilie zaslúžia.
Môj osobný prínos k bezpečnosti vás a vašich detí
V úvode tohto článku je poznámka, že kandidujem za poslanca mestskej časti Devínska Nová Ves. Ak dostanem vašu dôveru, jedna z oblastí, ktorej sa chcem sústredene venovať je aj zlepšenie bezpečnosti na uliciach Devínskej Novej Vsi. V krátkodobom horizonte zvýšením počtu okrskárov na našich uliciach. V dlhodobom snahou o vrátenie stanice mestskej polície do Devínskej Novej Vsi. V tejto snahe chcem spolupracovať s budúcim starostom a budúcimi poslancami zvolenými v Devínskej Novej Vsi. Aby sa z našej mestskej časti nestal nový Pentagon. Aby nikto z vás z obavy pred narkomanmi na uliciach nemusel odtiaľto odísť.
Pešiu policajnú hliadku som tu zatiaľ nikdy nestretla a to tu bývam 15 rokov.
Ťažká téma! Áno, isteže stavy mestskej polície sú podvyživené. To je trochu aj otázka na magistrát a mestských poslancov, keďže je problém prilákať do služby viac policajtov (peniaze, benefity, riziká???). Naopak, štátnych policajtov máme na počet obyvateľov dostatok. A pravdu má jeden z vyššie komentujúcich, že štátni policajti sa po DNV len vozia a nechodia pešo. Poznám to z vlastných skúseností. Represívna zložka pri riešení drogovej problematiky však nestačí. V tomto prípade je dôležité rozlišovať medzi dealerom a užívateľom a dealerom/užívateľom. Užívateľ a dealer/užívateľ sú závislí a závislosť je podľa MKCH-10 choroba. Preto je potrebné ju liečiť a robiť profilaxiu. Dealovanie je biznis mimo zákona a to treba jasne trestať. Ako však robiť profilaxiu a ako pomôcť k nástupu na liečbu? V Devínskej, ale nielen v nej, chýba komunitný pracovník. Ichtys síce robí terénnu prácu, ale venuje sa len mládeži a deťom a aj keď dobre terénni pracovníci poznajú komunitu, nemajú kapacitu riešiť problémy komplexne. Aj nám v Ichtyse chýba práve tento typ pracovníka. Komunitný pracovník je styčný dôstojník medzi obyvateľmi komunity, potenciálnymi klientami a miestnou autoritou. Jeho veľmi podstatnou úlohou je scitlivovať okolie na dianie v komunite. Ak niekto berie drogy, niekto z jeho okolia to vie. Vedia to často susedia. Väčšinou však okolie mlčí a trpí a podobne trpí aj užívateľ. Nikto s ním radšej o tom nehovorí. A toto je problém nielen drogových užívateľov, ale aj detí a mladých, s ktorými pracujeme v Ichtyse. Okolie pozná ich problémy, ale nepomáha ich riešiť. A potom prichádzajú aj tie drogy… Komunitný pracovník by mal pomôcť komunite hovoriť s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc a vedieť prepojiť komunitu s autoritou a s klientom.