Spoluautor unikátneho herného dronu žije v Devínskej

fanúšik
Ján Žatko

Už nás je viac ako päťsto. 8. augusta lajkol FB stránku Týždeň v Devínskej jubilejný päťstý fanúšik. Stal sa ním Matúš Uhrín z Istrijskej ulice. No a takýto míľnik sa patrí náležite osláviť. Najlepšie spoločným stretnutím a fľašou šampanského. Počas rozhovoru s Matúšom som s úžasom zistil, že som sa náhodou zoznámil s veľmi výnimočným človekom. Človekom, ktorý je súčasťou tímu mladých ľudí, ktorí so svojim nápadom prerazili vo svete. O aký nápad ide? Čítajte ďalej.

píše: Ján Žatko

Štyristý fanúšik FB stránky Týždeň v Devínskej

Počet fanúšikov FB stránky Týždeň v Devínskej utešene rastie. Povedal som si preto, že by som mohol aspoň jubilejných fanúšikov nejakým spôsobom odmeniť. Rozhodol som sa, že im darujem fľašu šampanského. Prvú fľašu šampanského som ponúkol do pľacu štyristému fanúšikovi. Stal sa ním obyvateľ Devínskej Novej Vsi Mikuláš Duraj. Stretli sme sa 19. júla v reštaurácii Kolony na Kolónii a strávili sme spolu príjemnú hodinku rozhovorom o rodine a o problémoch Devínskej Novej Vsi.

fanúšik
Zľava Ján Žatko a Mikuláš Duraj.

Päťstý fanúšik FB stránky Týždeň v Devínskej

Jubilejný päťstý fanúšik lajkol FB stránku 8. augusta. Stal sa ním Matúš Uhrín z Devínskej Novej Vsi.  Aj s ním som si dohodol stretnutie na ktorom sm mu odovzdal fľašu šampanského. No a keďže päťstovka je polovica tisícky, ponúkol som šampanské výnimočne aj päťstoprvému fanúšikovi. Vlastne fanúšičke. Tou je pani Barbara, tiež z Devínskej Novej Vsi.

Šampanské pre päťstého fanúšika

Dohodli sme si stretnutie 14. augusta opäť na osvedčenom mieste, v reštaurácii Kolony. Nakoniec sme sa stretli iba dvaja. Pani Barbara totiž čaká bábätko a práve v ten deň sa necítila dobre. Nuž, tak sme museli ženskú spoločnosť oželieť. Fľašu šampusu odo mňa dostal iba Matúš Uhrín. Zistil som, že napriek značnému vekovému rozdielu máme aj čosi spoločné. Vyštudovali sme tú istú vysokú školu len s rozdielom niekoľkých desaťročí. Je ňou Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Za mojich čias sa volala ešte Elektrotechnická fakulta Slovenskej vysokej školy technickej a sídlila ešte v centre mesta a nie v Mlynskej doline ako teraz. Matúš býva na Istrijskej ulici a má zaujímavé zamestnanie. Zanietene rozprával o projekte na ktorom pracuje. Ja som si ešte po príchode domov „googlil“ ďalšie informácie o jeho projekte a s úžasom som zistil, že ide o svetový unikát.

fanúšik
Zľava Matúš Uhrín a Ján Žatko

Bojové hry dronov v obývačke

Už viackrát som sa presvedčil o tom, že v Devínskej Novej Vsi býva veľké množstvo zaujímavých ľudí. Teraz som sa v tom zase úplne náhodou utvrdil. Matúš je totiž, napriek svojmu veku, súčasťou tímu mladých ľudí, ktorý so svojim nápadom prerazili vo svete. Vyvinuli a začali vyrábať svetový unikát. Dron, ktorý do istej miery lieta úplne autonómne, je prispôsobený na použitie v interiéri a je okolo neho vytvorený celý herný systém.

Prienik dronov, gamingu a smart aplikácie je trhová medzera. Je to priestor, ktorý ešte nikto neobsadil a pre ktorý sme náš produkt navrhovali,

vysvetľuje pre časopis Trend Filip Schochmann, jeden z členov tímu.

Projekt herného dronu Drone n’ Base

Projekt herného dronu Drone n’ Base vznikol pred štyrmi rokmi a pomerne rýchlo napredoval. Za trištvrte roka bol na svete prvý prototyp kvadrokoptéry, ktorý mladý slovenský start-up predstavil na crowdfundigovom portáli Indiegogo.  Tak kvadrokoptéru, ako aj základňovku navrhol a vyvinul slovenský tím, čo sa týka elektroniky, konštrukčného riešenia i obslužného softvéru. Drone n’ Base je však nielen vyvinutý na Slovensku, ale z veľkej časti vyrábaný na Slovensku. Plastové dielce síce vyrobili v Číne, rovnako z externých zdrojov nakúpili ďalšie súčiastky, avšak finálna montáž prebehla na Slovensku.

Nastupuje fáza marketingu a predaja

Teraz, keď je herný dron hotový, je pre celý projekt dôležitý hlavne marketing a predaj. Prvým zákazníkom i distribútorom predstavujú herný dron na výstavách a veľtrhoch. Minulý rok obehli CES v Las Vegas, MWC v Barcelone i Modellbau v nemeckom Friedrichshafene.

Museli sme sa naučiť robiť šou, vymyslieť technické riešenie, ako hru s dronmi odprezentovať, a nechať návštevníkov, aby si ju vyskúšali,

spresňuje Róbert Schochmann, ďalší člen tímu.

Podrobnosti o projekte

Kto by sa chcel dozvedieť viac podrobností o tomto projekte, nájde ich v článku Drone n‘ Base: Ako sa hrá s dronom Made in Slovakia v časopise Trend. Nezávislú recenziu pod názvom Vyskúšali sme Drone n Base, prvý dron na hranie zo Slovenska si môžete prečítať v Techboxe Denníka N. Drone n Base 2.0 Package sa dá kúpiť napríklad na alza.sk za 149 €.

Priania na záver

Matúšovi prajem v mene svojom aj v mene čitateľov Týždňa v Devínskej úspešný predaj ich dronu a ešte veľa ďalších podobných úspešných projektov. Pani Barbare prajem hlavne bezproblémový priebeh pôrodu a veľa radosti zo svojho bábätka. No a ja sa už dnes teším na šesťstého fanúšika FB stránky Týždeň v Devínskej.

 

fanúšik
Časť tímu Drone n’ Base (zľava): Marek Gašparík, Timotej Krajči, Filip Schochmann, Matúš Uhrín a Róbert Schochmann.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *