Saganománia nielen u nás na Slovensku

Saganománia
Ján Žatko

Tento článok na prvý pohľad nesúvisí s Devínskou Novou Vsou. Ale naozaj iba na prvý pohľad. V júli tak ako každý rok vrcholí na celom Slovensku vrátane Devínskej Novej Vsi saganománia. Na obrazovkách televízie môžeme sledovať Tour de France. Ponúkam vám  svoj článok spred troch rokov na túto tému a na záver krátky aktuálny dodatok k nemu.

píše: Ján Žatko

Talent od Boha (článok z 3. 7. 2015)

V nedeľu 28. júna 2015 žila Žilina a jej okolie v znamení cyklistiky. Konali sa tam spoločné majstrovstvá Slovenska aj Česka v cestnej cyklistike. Tisícky divákov pri trati a ďalšie tisícky pri televíznych obrazovkách oslavovali očakávané víťazstvo Petra Sagana. Získal už piatykrát po sebe titul majstra Slovenska a na svetových pretekoch bude opäť nosiť dres so slovenskou trikolórou. Najbližšie už od zajtra na najprestížnejšom cyklistickom podujatí sveta Tour de France. Saganománia môže začať. Neviem koľko divákov si všimlo jeho nenápadné gesto niekoľko metrov pred cieľom. Pustil riadidlá, prežehnal sa a potom začal zdvíhať ruky na oslavu víťazstva.

Saganománia
Tour de Romandie 2010: Peter Sagan prvýkrát v profesionálnom pelotóne v žltom tričku

Prvé víťazstvá na Tour de France

Tak ako to urobil pred tromi rokmi pri svojom prvom štarte na Tour de France pri víťazstve v tretej etape. Pred cieľom vo francúzskom mestečku Boulogne-sur-Mer sa obzrel a keď videl že súperi sú ďaleko za ním pustil riadidlá a začal oslavovať:

Najskôr som sa prežehnal a poďakoval Pánu Bohu. Potom som predviedol gesto podľa Foresta Gumpa,

priznal Peter Sagan. Nestáva sa často, že by 22-ročný zelenáč prišiel prvýkrát na najväčšie cyklistické podujatie sveta a hneď víťazil. Petrovi Saganovi sa to v roku 2012 podarilo. Vyhral úvodnú etapu a onedlho dve ďalšie. S tromi etapovými víťazstvami zažil Sagan najúspešnejšiu nováčikovskú premiéru na Tour de France od roku 1976. Saganománia začala. Na dôvažok sa mu podarilo hneď pri svojom prvom štarte vyhrať bodovaciu súťaž o zelené tričko. V ďalších dvoch rokoch tento úspech zopakoval a nasledujúce tri týždne bude robiť určite všetko preto, aby získal zelené tričko aj štvrtýkrát po sebe.

Saganománia
Tour of California 2012: Peter Sagan zvíťazil až v piatich etapách a získal zelené tričko.

Cyklistický zázrak

Peter Sagan má talent od Boha. Ateista by povedal od prírody. Tvrdí to aj jeho manažér Jozef Korbel:

Peter Sagan je doslova cyklistický zázrak, ktorý sa rodí raz za storočie. Má v sebe kus veľkej sily a keď sa narodil, dostal do vienka dar od Boha, že bude najlepší cyklista planéty!

Saganománia
Tour de France 2013: Peter Sagan získal druhýkrát po sebe zelený dres.

Petrove rodinné zázemie

Na Petrových úspechoch majú iste veľký podiel aj jeho rodičia a starší brat Juraj, ktorý ho k cyklistike pritiahol. Mama Helena Saganová priznáva:

Všetky mamy športovcov sú na tom asi podobne. Údel matky je prosiť a ďakovať. Najprv som v napätí, aby sa mu nič nestalo, aby ho nepostihol pád alebo defekt. Keď všetko dobre dopadne, mám veľkú radosť, ďakujem Bohu.

Petrov otec Ľubomír Sagan je na svojho syna hrdý a verí mu:

Verím, že sa mu z úspechov nezatočí hlava, ani prehry ani víťazstvá ho nerozhádžu. To je jeho plus, v tomto má šťastnú povahu.

Saganománia
Paris – Roubaix 2016: Peter Sagan jazdí v drese majstra sveta.

Podobenstvo o talentoch

V kapitole 25 Evanjelia podľa Matúša je uvedené podobenstvo o talentoch:

Istý človek sa chystal na cestu. Zavolal si sluhov a zveril im svoj majetok. Jednému dal päť talentov, druhému dva a ďalšiemu jeden, každému podľa jeho schopností, a odcestoval. Ten, čo dostal päť talentov, hneď šiel, obchodoval s nimi a získal ďalších päť. Podobne aj ten, čo dostal dva, získal ďalšie dva. Ale ten, čo dostal jeden, šiel, vykopal jamu a peniaze svojho pána ukryl. Po dlhom čase sa pán tých sluhov vrátil a začal s nimi účtovať. Predstúpil ten, čo dostal päť talentov, priniesol ďalších päť talentov a vravel: „Pane, päť talentov si mi odovzdal a hľa, ďalších päť som získal.“ Jeho pán mu povedal: „Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána.“ Predstúpil ten, čo dostal dva talenty, a vravel: „Pane, dva talenty si mi odovzdal a hľa, získal som ďalšie dva.“ Jeho pán mu povedal: „Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána.“ Predstúpil aj ten, čo dostal jeden talent, a hovoril: „Pane, viem, že si tvrdý človek: žneš, kde si nesial, a zbieraš, kde si nerozsýpal. Bál som sa, preto som išiel a ukryl tvoj talent v zemi. Hľa, tu máš, čo je tvoje.“ Jeho pán mu povedal: „Zlý a lenivý sluha! Vedel si, že žnem, kde som nesial, a zbieram, kde som nerozsýpal? Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi. Vezmite mu talent a dajte ho tomu, čo má desať talentov. Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne. Ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má. A neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami.

Peter Sagan je ako ten sluha, ktorý talenty dané od Pána nezakopal pod strom, ale ďalej ich zhodnocuje. On sám hovorí, že talent je daný od Boha, ale musíte ho udržiavať a vylepšovať. Držím mu palce a verím spolu s jeho otcom, že sa mu z úspechov nezatočí hlava a že sa ešte veľmi dlho budeme spoločne radovať z jeho víťazstiev. Najbližšie nasledujúce tri týždne na francúzskych cestách.

Saganománia
Tour de France 2016: Peter Sagan získava piatykrát po sebe zelený dres.

Kde je talent od Boha dnes (dnešný dodatok)

Prešli ďalšie tri roky. Peter Sagan už dávno nie je  mladý šarvanec, ktorý sa vrútil do sveta cyklistiky ako veľká voda. Saganománia sa medzitým rozšírila do celého sveta. Peter sa stal trojnásobným majstrom sveta a na tohtoročnej Tour de France má opäť iba tie najvyššie ciele. Už v druhej etape splnil prvé dva ciele z plánu, ktorý na týchto ikonických pretekoch. Vybojoval etapové víťazstvo, má ich na Tour de France už deväť. Zároveň získal aj žltý dres pre lídra celej Tour. Je pravda že iba na jediný deň, ale nikto ani neočakával, že by ho mal priviezť až do Paríža. On nie je typ pretekára na celkové poradie. Okrem žltého získal zároveň aj zelený dres, a ten už určite bude chvieť doviezť až do cieľa pretekov v Paríži. Ak sa mu to podarí, vyrovná tak doterajší rekord Nemca Erika Zabela, ktorý sa stal celkovo 6-krát víťazom bodovacej súťaže na Tour de France.

Saganománia
Peter Sagan víťazí v monumentálnej klasike Paris – Roubaix 2018.

Saganománia nielen na Slovensku

Z Petra Sagana sa stal šoumen porovnateľný s najväčšími rockovými hviezdami. Aj vďaka nemu sa cyklistika nielen na Slovensku stáva stále populárnejšou. Jeho filozofiou je totiž nielen túžba po víťazstvách ale aj snaha zabávať divákov. Oboje sa mu nadmieru darí. A z prehier si nerobí ťažkú hlavu. Stratu žltého dresu po tímovej časovke na tohtoročnej Tour de France komentoval lakonicky:

Raz máte lepšie, inokedy náročnejšie dni. Zajtra je tu ďalšia šanca, aby som predviedol maximum. Byť v žltom drese bolo krásne, ale nie každý deň je nedeľa. Urobil som, čo bolo v mojich silách, ale do Paríža je ešte ďaleko.

Zažil som atmosféru niekoľkých pretekov vo Francúzsku alebo Belgicku na ktorých sa zúčastnil Sagan. Autobus jeho tímu by sa dal rozpoznať aj keby na ňom nebol jediný nápis podľa obrovského zástupu fanúšikov, ktorý ho vždy obklopuje. Peter Sagan sa pred nimi neschováva, ale ochotne rozdáva autogramy a dovoľuje fanúšikom robiť si selfie s hviezdou. Vie, že fanúšikovia sú tak ako v každom športe aj v cyklistike dôležití.

Saganománia
Peter Sagan v obkľúčení fanúšikov.

Saganománia a športujúce deti

Víťazstvá Petra Sagana zviditeľňujú neskutočným spôsobom Slovensko vo svete. Čo je ale ešte dôležitejšie, saganománia priťahuje k športu deti. Možno práve z tých, ktorých jeho úspechy pritiahli na bicykel, vyrastú budúci šampióni. Z väčšiny určite nie, ale ak sa budú venovať športu, nebudú mať čas na hlúposti. A práve to považujem za najväčší prínos Petra Sagana pre spoločnosť. U nás v Devínskej Novej Vsi, u nás na Slovensku, ale aj na celom svete.

Saganománia
Detská tour Petra Sagana.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *