Rozhovor s trénerom FCL DNV Rastislavom Borisom

Tomáš Rusňák

Trénerom futbalového mužstva FCL Devínska Nová Ves je od januára 2020 Rastislav Boris. Prinášame Vám krátky rozhovor, v ktorom nám odhalí svoje futbalové predstavy a plány.

píše: Tomáš Rusňák

Ako si sa stal trénerom?

Futbal mám hlboko v srdci. Dedo ho hral a bol funkcionár, otec bol prvoligový rozhodca a ja som ho aktívne hrával od 5 rokov v Slovane a potom v Rači. Potom prišla rodina, presťahovanie do DNV a synovia, ktorí od malička kopali do lopty. Michal Vlček ma raz presvedčil, aby som pomohol s výchovou malých futbalistov v DNV. Tak som sa na to dal. Vzal som si ročníky 98 a 99. Spravil som si rokmi všetky potrebné licencie a tak ako rástli chalani, som sa posúval aj ja. Za pomoci všetkých v klube a rodičov sme s chalanmi zažili krásne roky. Komunita ľudí z DNV, srdiečko, emócie, zážitky. Futbal a trénerstvo som bral ako relax pri práci a starostlivosti o rodinu.

Do pozície trénera nášho A teamu si bol nominovaný už pred jarnou časťou minulej sezóny. Čo bolo impulzom, že si túto ponuku prijal?

V tom čase som bol trénerom staršieho dorastu. Po turbulentných udalostiach v klube ma oslovili vtedajší členovia výboru s požiadavkou na trénovanie A teamu. Vedel som, aká je situácia a plány pre budúcnosť v klube. Vedenie sa rozhodlo konsolidovať klub, rozlúčilo sa s legionármi a niektorými funkcionármi a vrátilo sa k systému výchovy vlastných odchovancov a tvorbe komunity. Teraz má nové vedenie klubu skvelú podporu mestskej časti, DNV Športu, bývalých aj súčasných hráčov aj chalanov z FKM DNV, ktorí sa starajú o futbalovú  mládež v DNV. Vždy potrebujem nejaký cieľ. Vnútorne ma napĺňa pracovať s mladými ľuďmi, ktorí majú chuť niečo v živote a aj vo futbale ešte dokázať. A to je to, čo ma presvedčilo. Komunita. Srdiečko.

trénerom
Tréning Áčka FCL DNV.

Namiesto futbalu však prišiel na jar COVID, ako zasiahol futbal v DNV?

Možno to znie čudne, ale nám pomohol. Mali by sme ťažkú jar. Hlavným cieľom bola záchrana v tretej lige. A tým že zasiahol COVID, tak sa všetko ako keby posunulo o pár mesiacov. My sme získali čas.

Čo sa udialo za tých pár mesiacov v mužstve?

Veľa pozitívneho. Začala fungovať komunita DNV. V súčasnosti máme v tíme až 40 chalanov. Do mužstva sa vrátili odchovanci Matej Hanúsek alebo Andrej Šmahovský. Musím spomenúť Patrika Forgáča, moc ma mrzí, že nakoniec asi nezostane. Z nášho dorastu tento rok prišlo až 10 hráčov. Je tam veľa talentu. Prechod k mužom je však ten najťažší a treba na sebe pracovať. Trénovali však s nami aj chalani, ktorí sú z DNV, ale futbalom si privyrábajú v Rakúsku alebo vyšších ligách. Pre mladých chlapcov ktorých máme v tíme bolo veľmi prospešné, že s nami trénovali Andrej Hrdlička , Martin Šmahovský, Matúš Mader alebo Ivan Palo. Chápem dobre situáciu v amatérskom futbale. Niektorí chlapci študujú školy, majú prácu alebo mladé rodiny a futbalom si privyrábajú na ľahší život. Rozumiem im a verím, že sa raz do DNV vrátia.

Aká bola príprava?

Vďaka COVIDu dlhá a verím, že prospešná. Niekedy som neveril , že napríklad v júni alebo teraz v júli sme na tréningu mali 35 chalanov. Chlapci to zobrali naozaj veľmi zodpovedne a snažili sa makať na sebe. Mali sme až 9 prípravných zápasov so súpermi nielen z okolia Bratislavy, ale hrali sme aj v Jaslovských Bohuniciach alebo v Hlohovci. Výsledkovo sa nám až tak nedarilo, ale to nebolo podstatné. Realitou je, že máme naozaj veľmi mladý tím. Tí chlapci musia veľa hrať a pracovať na sebe. Preto sme dali priestor v príprave všetkým, bez ohľadu na výsledky.

trénerom
FK Inter Bratislava – FCL DNV 5 : 0, 1. kolo III. ligy 8. 8. 2020.

Aké sú predstavy a ciele na sezónu?

Aj touto cestou chcem požiadať fanúšikov, aby mali s nami trpezlivosť. Potrvá to nejakú dobu. Tímovým cieľom v tejto sezóne je pohybovať sa mimo ohrozenia zostupu. Máme dva tímy. Jeden v tretej lige a jeden v piatej. Máme veľa mladých chlapcov do veku 22 rokov, je ich snáď 30. Potrebujú čas, trpezlivosť , musia hrať a zároveň musia pracovať na sebe. U nás šancu dostanú. V oblasti Futbalového zväzu sa pripravovala reštruktualizácia súťaže, v zmysle ktorej mali vzniknúť dve celoštátne tretie ligy, pričom v tej západnej by bolo 13 tímov zo Západu a iba 3 tímy z Bratislavy. Tak uvidíme, ak táto zmena bude, tak tam tohto roku mieriť nebudeme. Ja osobne pri debatách s vedením klubu s úsmevom vravím, že nech maká aj celé vedenie, pretože v tých chlapcoch je ohromný potenciál a ak chlapci vydržia v prístupe a zodpovednosti, tak sa v DNV môže hrať rokmi aj druhá liga. Ale to už je o 6-miestnom čísle v nákladoch. A uvidíme čo bude v budúcnosti.

Na záver, nejaký odkaz pre fanúšikov futbalu v DNV?

Ešte raz prosím o trpezlivosť. My všetci Vám dávame svoje slovo, že keď cez víkend prídete na futbal v DNV a uvidíte tam zlú prihrávku, spracovanie alebo čítanie hry , tak tam zároveň budete vidieť srdiečko, spoločný team a snahu niečo dokázať. Aby ste nakoniec odchádzali s pocitom, že Vás to bavilo.

Post scriptum

Na záver ešte admin blogu pripája fotografiu zo stretnutia priaznivcov futbalu v Devínskej Novej Vsi z 27. februára zverejnenú trénerom Rastislavom Borisom na FB stránke Fandíme Devínskej (Rastislav Boris prvý sprava) s nasledujúcim komentárom:

Z elánom a nadšením sme sa pustili nielen do budovania nového mužského teamu FCL s vlastnými odchovancami, ale tak ako sme sľúbili budujeme aj futbalovú komunitu Devínskej. Včera sme s chlapcami s FKM (žraloci) nastavili pravidlá pre vzájomnú spoluprácu a možnú opätovnú spoločnú budúcnosť futbalu v Devínskej Novej Vsi.

 

trénerom

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *