Prístrešok, ktorý nikto nechce

prístrešok
Ján Žatko

Pred mesiacom som chválil mestskú časť v článku Vynovený cyklochodník pozýva cyklistov za obnovu povrchu cyklochodníka v úseku od Cyklomosta slobody po hranicu katastra s Devínom. Na záver som pridal ale aj kritickú poznámku, že je už najvyšší čas opraviť aj prístrešok vedľa cyklochodníka pri ulici Na hriadkach. Myslel som si, že pri tom balíku peňazí, ktorý sa vrazil do nového asfaltu, ide už iba o maličkosť. Ale zjavne som sa mýlil.

píše: Ján Žatko

8. jún 2018: Na poškodený prístrešok upozornil na portáli Odkaz pre starostu občan pod nickom Pat. Uverejnil tam fotografiu rozpadajúceho sa prístreška s nasledujúcim komentárom:

Prístrešok na cyklistickej trase v DNV má poškodenú strechu a lavičky. Okolie je nepokosené. Prosím o nápravu.

prístrešok

Pri pohľade na túto fotografiu by sa mohlo zdať, že stačí zopár desiatok eur a prístrešok bude zase ako nový. Opäť bude slúžiť turistom. Ale nič nie je také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Obzvlášť na Slovensku. Prečítajte si ako si zodpovední medzi sebou pingpongujú tento horúci zemiak.

30. jún 2018: Admin portálu napísal k odkazu nasledujúci komentár:

Podnetu bola zmenená zodpovednosť z mestskej časti na Magistrát hlavného mesta. Status na neriešený sa zmenil po 14 dňoch od odoslania podnetu magistrátu. Na základe toho sme opätovne požiadali magistrát o reakciu.

3. júl 2018: Na túto druhú výzvu magistrát konečne zareagoval:

Dobrý deň, ďakujeme za Váš podnet. Podnet bol postúpený vecnému útvaru Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava na posúdenie/vybavenie. O výsledku Vás budeme informovať. Ďakujeme a pekný deň.

5. júl 2018: Magistrát vyriešil podnet veľmi rýchlo, už za dva dni od prvej reakcie. Keď si prečítate nasledujúce vety, pochopíte prečo:

Dobrý deň, vo veci Vášho podnetu Vás informujeme, že prístrešok nerealizovalo Hlavné mesto SR Bratislava. Skúste sa obrátiť na mestskú časť, možno išlo o nejakú neziskovú organizáciu. Ďakujeme za porozumenie a ostávame s pozdravom.

18. júl 2018: O dva týždne pridal magistrát ďalší komentár:

Prístrešok nepatrí hlavnému mestu. Podľa našej vedomosti by sa o predmetnú cyklotrasu mal starať Bratislavský samosprávny kraj. Prosíme o zmenu zodpovednosti.

18. júl 2018: Zúfalý Pat, ktorý tento problém pred viac ako mesiacom otvoril, si ešte ten istý deň povzdychol:

To je ale horúci zemiak…

19. júl 2018: Bratislavský samosprávny kraj zareagoval okamžite a odpinkol riešenie problému čo najďalej od seba:

Uvedený prístrešok, ani okolitý pozemok nie je majetkom BSK, a ani nikdy mu nepatril. Podľa dostupných informácii, uvedený prístrešok bol vybudovaný pri vyznačení cyklotrasy okolo roku 2000 združením AŠK Inter Bratislava. Neskôr sa o uvedenú cyklotrasu a jej infraštruktúru starala mestská príspevková organizácia STaRZ Bratislava, ktorá má kompetenciu na údržbu cyklotrás na území mesta Bratislavy. BSK len obnovilo značenie tejto cyklotrasy, ktoré bolo v dezolátnom stave. Pozemok, na ktorom sa nachádza uvedený prístrešok patri Družstvu podielnikov Devin, ten by sa mal starať o kosenie okolo prístrešku, ak to nemá zmluvne ošetrené inak. Bratislavsky samosprávny kraj nemá kompetencie, aby sa staral o cyklotrasy, ich infraštruktúru na území mesta Bratislava.

19. júl 2018: Ešte v ten istý deň oslovil admin portálu Odkaz pre starostu STaRZ:

Podnet bol odoslaný STaRZ Bratislava na vyjadrenie.

19. júl 2018: STaRZ reagoval tak isto bleskovo. Bohužiaľ, zase odpinkol problém niekam inam:

Uvedený prístrešok, ani cyklotrasa nie je a nikdy nepatrila STARZ-u. Aj podľa našich informácií uvedený prístrešok bol vybudovaný s vyznačením cyklotrasy okolo roku 2000 združením AŠK Inter Bratislava. Komu a či to niekomu odovzdali do správy nám nie je známe.

A to je koniec príbehu o rozpadávajúcom sa turistickom prístrešku Na hriadkach. Na portáli Odkaz pre starostu svieti pri tomto podnete poznámka „v riešení„. Pri takomto prístupe kompetentných však problém prístreška vyrieši iba milosrdný čas. Prístrešok sa o pár rokov úplne rozpadne, drevo z neho skončí v ohniskách pri Morave a problém zrazu sám od seba zmizne.

Vitajte na Slovensku. Vitajte v Devínskej Novej Vsi.

prístrešok

Jeden komentár k “Prístrešok, ktorý nikto nechce”

  1. Zdravim, ak nepatri nikomu, dajte ho Denove zlikvidovat vzhladom na dezolatny stav.
    Jedini, ktorych som tam videl odpocivat/prespavat, su iba bezdomovci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *