Príďte ochutnať matičný guláš

Ján Žatko

Miestny odbor Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi už tradične pri príležitosti Dňa ústavy varí a podáva pre verejnosť matičný guláš. Táto tradícia nebola prerušená ani počas covidu a preto ani tento rok nebude výnimkou. Príďte preto ochutnať vynikajúci matičný guláš vo štvrtok 1. 9. 2022 medzi 14.00 až 15.00 na tradičné miesto v Tarzanii pri Cyklomoste slobody.

pozýva: Ján Žatko

Prvý Matičný guláš v roku 2008

Presne pred štrnástimi rokmi devínskonovoveskí matičiari prvýkrát pripravili pri príležitosti Dňa ústavy pre svojich spoluobčanov guláš. Vtedy sa guláš varil v Srdci nad sídliskom Podhorské. Podujatie bolo organizované v spolupráci so samosprávou mestskej časti. Okrem guláša bolo pre prítomných pripravených množstvo súťaží, zaujímavé ukážky z aktivít mestskej polície a nechýbal ani kultúrny program. Podujatie sa veľmi vydarilo a bolo jasné, že prvý ročník bude mať aj opakovania.

Matičný guláš 2008 – devínskonovoveské matičiarky s Miroslavom Encingerom.

Presun matičiarov k Cyklomostu slobody

Po niekoľkých ďalších vydarených ročníkoch sa matičiari presťahovali pri organizovaní Matičného guláša k Cyklomostu slobody, kde bolo pre usporiadanie takejto akcie lepšie zázemie. Tam sa pripravoval matičný guláš aj minulý rok. Ja som mal na starosti udržiavanie ohňa pod kotlom, do ktorého postupne pribúdali potrebné ingrediencie. O ich prípravu sa starali členky Miestneho odboru Matice slovenskej Devínska Nová Ves. Najskôr množstvo cibule a olej.

ochutnať matičný guláš
Najskôr treba nakrájať cibuľu.

Potom hovädzie mäso, zelenina, koreniny a neskôr bravčové mäso. Úplne na záver zemiaky. Náš kotol bol naozaj veľmi obletovaným miestom. Najčastejšia otázka okoloidúcich bola: „Kedy sa bude podávať?“ Nedočkavci však museli vydržať, kým bol guláš naozaj bezchybný. Predtým museli majsterky kuchárky ochutnať matičný guláš, aby sme nerozdávali mačku vo vreci.

ochutnať matičný guláš
Finálna fáza. Ochutnávanie, či je všetko tak ako má byť.

Ešte pred samotným rozdávaním prišla nevyhnutná fotografia všetkých kuchárok aj ich pomocníka.

ochutnať matičný guláš
Celý tím zodpovedný za prípravu gulášu.

Konečne sa mohlo začať rozdávať.

Záujemcov bolo neúrekom, ale každý si prišiel na svoje.

O tom, ako sa matičný guláš vydaril, svedčí aj spokojnosť návštevníčok…

…a hlavne vylízaný kotol.

Takže Devínskonovovešťania neváhajte. Devínskonovoveskí matičiari a matičiarky vás očakávajú vo štvrtok 1. septembra v Tarzanii pri Cyklomoste slobody. A nezabudnite pozvať ani svojich priateľov. Rozhodne neoľutujete. Tešíme sa na vás.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *