Príbeh billboardu na Istrijskej ulici

Jaromír Mlynár

Prednedávnom som si všimol billboard na parkovisku pre návštevníkov Mosta slobody, teda na turisticky frekventovanom mieste. Hovorí o zaplavení Európy migrantami. Pripadalo mi zvláštne, že obec, ktorá sa chváli tým, že ju založili migranti z Balkánu, takýto billboard na svojom území toleruje.

píše: Jaromír Mlynár


Možno o tom na miestnom úrade DNV nevedia, napadlo mi. Tak som napísal krátky podnet na kontakt určený pre nahlasovanie protispoločenskej činnosti, na adresu podnety@mudnv.

Na druhý deň som dostal dlhú odpoveď od právničky miestneho úradu, kde mi vymenovala všetky možné inštitúcie a orgány, na ktoré sa môžem obrátiť. Pravda, okrem miestneho úradu DNV, lebo ten zjavne nehodlá urobiť nič. Z toho mi vyplýva, že úradu neprekáža takýto billboard a preto mám niekoľko návrhov.

Fotografiu tohto inak pekného billboardu by mohla mestská časť použiť vo svojich propagačných materiáloch, napr. na webe pre turistov, na tlačených oficiálnych materiáloch pre svoje partnerské mestá, na pozvánkach na Dni chorvátskej kultúry, aj iných materiáloch. Veď z budovy TIK DNV na billboard pekne vidno. Všetci zahraniční partneri Devínskej Novej Vsi a  družobné mestá napr. v Chorvátsku sa určite potešia, s akou pokrokovou a vyspelou obcou majú do činenia.

Pre občanov Devínskej Novej Vsi zasa plynie poučenie, že pri akomkoľvek podnete na protispoločenskú činnosť v Devínskej Novej Vsi dostanú zoznam inštitúcií, kam sa môžu obrátiť. Veď problém majú oni, občania, nie miestny úrad, takže miestny úrad Devínska Nová Ves nepodnikne nič.

No a pre miestny úrad mám návrh, aby stránku podnety@mudnv premenovali na lamparen@mudnv alebo lepšie smetnykos@mudnv. Aspoň bude hneď  jasné, aký bude výsledok podnetu.

Ale príbeh pokračuje, o týždeň niekto billboard prepísal na opačný extrém, vítanie migrantov. S tým určite zasa mnoho ľudí nebude súhlasiť a možno očakávať ďalšie akcie.

billboard

Toto ukazuje, že ak úrady nekonajú preventívne a citlivo, nezaujímajú sa o to čo sa v ich rajóne deje, iniciatívu preberajú skupiny ľudí, ktorí sa rozhodnú nespoliehať sa na úrady a riešiť svoje potreby, nálady a názory vo vlastnej réžii. Nie vždy zostane len pri takýchto relatívne neškodných akciách.

V Devínskej Novej Vsi už jeden prípad s tragickým vyústením poznáme. Dlhoročné neriešenie problémov so susedmi zo strany úradov vyriešil Harman po svojom.

Je smutné, že si z toho úradníci nezobrali poučenie.

Alebo už zabudli?

Jeden komentár k “Príbeh billboardu na Istrijskej ulici”

  1. opravil by som trocha pana zatka, vyrusuje ma hlavne ignorantstvo platenych uradnikov mc dnv.
    bilboard je v podstate smiesny.
    a najzabavnejsie je, ze v dnv su v podstate jedini imigranti srbski pracovnici vw.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *