Prajem vám požehnaný advent

Ján Žatko

Kresťania na Slovensku slávili včera prvú adventnú nedeľu, ktorá je súčasťou štvortýždňového obdobia adventu. Tentoraz tak trochu vo zvláštnej atmosfére lockdownu. Obchodné centrá sú zatvorené, viacerí z nás nechodia do práce, ale pracujú z domu. Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Využime tieto obmedzenia v náš prospech. Venujme sa viac ako obvykle svojej rodine. Stíšme sa a uvažujme o tom, čo je v našom živote dôležité. Prajem vám požehnaný advent Devínskonovovešťania. Prajem vám požehnaný advent priatelia.

píše: Ján Žatko

Umyté okná nie sú najpodstatnejšie

V denníku Postoj ma zaujali dva články na tému adventu v súčasnej situácii. Mama štyroch detí Andrea Mikolášiková v rozhovore pod názvom Umyté okná nie sú najpodstatnejšie. Je to pozvanie k osobnému stíšeniu hovorí okrem iného toto:

Nemusíte mať umyté všetky okná, dokonalú vianočnú výzdobu a napečených desať druhov koláčov len preto, že tak to robí vaša mama, svokra či niektoré priateľky. Dôležité je pomenovať si svoje vlastné priority, vytvoriť si priestor na stíšenie a poznávanie toho, k čomu ma pozýva Boh.

požehnaný advent

Poďakovanie vláde

Druhý článok pod názvom  „Dostali sme skvelú príležitosť byť viac s naším Bohom. Využime ju“ je od Mariána Kováčika, bývalého dlhoročného redaktora časopisu redemptoristov Slovo medzi nami. Ďakuje v ňom vláde Slovenskej republiky za lockdown v čase adventu. A hneď dodáva, že toto poďakovanie nemyslí ironicky a vysvetľuje aj prečo:

Je totiž jasné, že hoci sme kresťania, v súvislosti s vianočnými sviatkami sa nevieme stíšiť, nevieme sa zbaviť prehnaného a často zbytočného nakupovania, nevieme sa zamerať na očakávanie Pánovho druhého príchodu.

Adventný veniec na vstupe do DNV nám opäť pripravili dobrovoľní hasiči.

Prajem vám požehnaný advent

Sú to naozaj zaujímavé myšlienky. Nemusíte so všetkými súhlasiť, ale niekedy je naozaj dobré trochu sa stíšiť. Trochu sa zabrzdiť v tom našom každodennom zhone a venovať sa viac svojim blízkym ako každodennej práci, alebo ako nekonečným maratónom po obchodoch. A platí to pre všetkých. Pre kresťanov, ale aj pre nekresťanov. Dovolím si zacitovať aj z adventného zamyslenia nášho pána farára Andreja Kalamena spred  troch rokov:

Niekedy je dôležité dokázať si vyhradiť ten čas. Možno v tom, že večer nepreflákam čas niekde nejakými zbytočnosťami. Že si naozaj zapália tú sviečku na adventnom venci a zoberú nejakú dobrú knihu. Prečítajú si  pár strán, možno aj niečo z toho evanjelia. Ja si myslím, že každý z nás je schopný napriek uponáhľanosti doby, napriek povinnostiam, nájsť si každý večer nejakých 10 minút, kedy sa zastavíme.

požehnaný advent
Andrej Kalamen

Prajem vám požehnaný advent Devínskonovovešťania. Prajem vám požehnaný advent priatelia.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *