Začali sme spolu advent

advent
Ján Žatko

Veriaci rímskokatolíckej, evanjelickej a ďalších kresťanských cirkvi slávili včera prvú adventnú nedeľu, ktorá je súčasťou štvortýždňového obdobia adventu. Bolo tak aj v našej mestskej časti. Devínskonovoveskí farníci pre nás pripravili už tradičné podujatie Začíname spolu advent.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV

Čo je to advent

Adventné obdobie je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a je to tiež obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Týmto dňom sa zároveň začína aj nový liturgický rok.

Obdobie adventu má svoj duchovný význam. Kresťania sa v tomto čase schádzajú v chrámoch k modlitbám a zamysleniam. Chrámové rúcho v katolíckej cirkvi v advente je fialové. Významným symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú z ich zapálili veriaci počas tejto nedele.

advent

História adventu

Slovo advent pochádza z latinského „adventus“ a znamená príchod. Veriaci si v tomto období pripomínajú, že na svet príde Kristus. Pripravujú sa nielen na slávenie historickej udalosti pred vyše 2000 rokmi, keď sa narodil Spasiteľ, ale aj na jeho slávny druhý príchod. Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež svätý Gregor Veľký († 604) stanovil adventný čas na 4 týždne. Štyri týždne symbolizovali 4000 rokov, na ktoré sa v tom čase odhadovala história ľudstva pred Kristom. V období adventu platil zákaz usporadúvať hlučné zábavy a svadby.

advent
Podobizeň Gregora I. v Norimberskej kronike z r. 1493.

Adventné zamyslenia so sv. Jánom Pavlom II.

Adventné obdobie je aj vhodným obdobím na krátke zamyslenia. Televízia LUX napríklad pred štyrmi rokmi priniesla sériu adventných zamyslení sv. Jána Pavla II. Uvádzam tu prvé z nich, ktoré odznelo v jeho homílii na prvú adventnú nedeľu v roku 2002.

„Bdejte… buďte ostražití“. Týmto povzbudením sa na nás obracia Ježiš v evanjeliu. Ide o najzásadnejšiu výzvu adventného obdobia: bdieť v očakávaní Mesiáša. Vytrvajme v bdelosti, aby sme boli pripravení stretnúť Spasiteľa, ktorý nám prichádza zjaviť tvár Nebeského Otca.

advent

Začíname spolu advent

Devínskonovoveská rímskokatolícka farnosť usporiadala v prvú adventnú nedeľu 2. 12. 2018 už tradičnú akciu pod názvom Začíname spolu advent. Program sa začal koncertom v Kostole  Ducha Svätého a pokračoval niekoľkými sprievodnými podujatiami v F-centre. Patrili medzi nich umelecká výstava Mgr. art. Ľuba Michalka, tvorivá dielňa pre deti a tiež predaj kníh a ďalších zaujímavých vecí. No a samozrejme bolo pripravené aj rozmanité a chutné občerstvenie, ktorí pripravili a priniesli farníci ale hlavne farníčky. Najdôležitejšie však bolo, že v F-centre bol priestor na spoločné stretnutia a vzájomné rozhovory. Aj preto bol začiatok adventného obdobia v Devínskej Novej Vsi bol veľmi príjemný.

advent
Časť výstavy Mgr. art. Ľuba Michalka.

 

advent
Vystavené diela Ľuba Michalka obdivovali aj tí najmenší.

 

advent
Detské tvorivé dielne.

 

advent
Predaj kníh a drobností.

 

advent
Úžasné mňamky pripravené devínskonovoveskými gazdinkami.

 

advent
Hladom určite nikto netrpel.

 

advent
A smädom sme tiež netrpeli. Varené vínko naozaj chutilo.

 

advent
Adventný veniec na kruhovom objazde na sídlisku pripravený dobrovoľnými hasičmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *