Pozvánka na premiéru hry „Tichá noc, svätá noc“

Ján Žatko

Už túto sobotu večer máte možnosť prežiť v Istra Centre príjemný kultúrny zážitok. Partia nadšencov z Činoherného klubu DNV pripravila po roku pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi premiéru ďalšej divadelnej hry. Ide o druhú autorskú tragikomédiu Kataríny Želinskej pod názvom „Tichá noc, svätá noc„. Príďte s členmi klubu zažiť Vianoce v máji. Premiéra začína vo veľkej sále Istra Centra v sobotu 11. 5. 2019 o 19:00.

píše: Ján Žatko

Čo môžete očakávať

Činoherný klub charakterizuje hru „Tichá noc, svätá noc“ týmito slovami:

Jedna rodina, jeden dom, jeden vianočný stromček – a na prvý pohľad idylický Štedrý deň. Každý člen rodiny však so sebou neprináša len vianočnú náladu, ale aj svoje tajomstvo a namiesto idylky začína večer plný nedorozumení, konfliktov a bizarných situácií. Lenže každé tajomstvo je raz odhalené a keď sa o polnoci objaví na prahu nečakaná návšteva, možno pôjde aj o život…

Pozvánka od autorky hry a umeleckého riaditeľa klubu

 

Spomienka spred roka na premiéru hry Šesť hercov čaká režiséra

V piatok 6. apríla 2018 znel z veľkej sály Istra Centra búrlivý potlesk. Práve sa skončila premiéra divadelnej hry „Šesť hercov čaká režiséra“ v podaní hercov Činoherného klubu Bratislava a ich hostí. Diváci boli nadšení a hercov a herečky odmenili búrlivým aplauzom. A to ešte nebolo všetko. Najväčšie prekvapenie prišlo až po záverečnej scéne.

hry
Záverečná klaňačka (foto Adam Šimončič).

Trojica mladých ľudí  Zuzana Chudějová, Tomáš Lamoš a Jakub Abrahám, ktorí v roku 2011 založili v Devínskej Novej Vsi Činoherný klub, robí pre pozdvihnutie kultúry v našej mestskej časti úžasnú prácu. Počas svoje činnosti predstavili verejnosti päť divadelných hier a priviedli do Devínskej Novej Vsi množstvo výrazných hereckých osobností v rámci cyklu talk show Bez opony.

hry
Šesť hercov čaká režiséra (foto Adam Šimončič).

Šiestou divadelnou hrou, ktorú súbor predstavil obyvateľom Devínskej Novej Vsi, bola autorská tragikomédia Kataríny Želinskej napísaná exkluzívne pre Činoherný klub. Premiéra hry sa uskutočnila v piatok 6. apríla 2018 v Istra Centre. O čom táto hra je? Citujem oficiálny text Činoherného klubu:

V malom provinčnom divadle sa chystá veľká premiéra a šesť hercov netrpezlivo čaká, kedy príde režisér. Lenže ten nechodí a nechodí – a tak sa na pozadí fiktívnej drámy začnú odohrávať drámy skutočné. Zákulisné vášne, humorná kritika, spletité ľudské osudy. A jedna nezodpovedaná otázka: je divadlo stále živé?

hry
Herci Alfréd Swan a Ivan Letko prišli povzbudiť svoju manželku a dcéru na javisku.

V divadelnej hre sa predstavili herci a herečky Hana Letková, Jakub Abrahám, Katarína Želinská, Tomáš Lamoš, Ľudmila Swanová, Andrea Kvašňovská, Zuzana Chudějová a Lesana Krausková. A ako to nakoniec dopadlo s hľadaným režisérom?  Objavil sa? Zachránil situáciu? To vám neprezradím, choďte sa radšej pozrieť na reprízu predstavenia. A zatiaľ si pozrite aspoň krátku ukážku z premiéry.

Záverečnými ováciami po spustení opony sa však šou ešte vôbec neskončila. Najväčšie prekvapenie si mladí členovia Činoherného klubu nechali až na záver. Starnúcu herečku v predstavení hrala pedagogička Hana Letková, ktorá ich zaúčala do tajov divadelného umenia na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Ako povedal Jakub Abrahám

Ona je moja divadelná mama.

hry
Jakub Abrahám a jeho divadelná mama (foto Adam Šimončič).

Pani Letková bude ešte tento mesiac oslavovať okrúhle narodeniny a tak pre ňu jej žiaci na záver predstavenia pripravili prekvapujúci darček k narodeninám. Bola dojatá k slzám. A nielen ona, ale aj veľa divákov. Všetci si minulý piatok odnášali z Istra Centra nezabudnuteľný zážitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *