Best Boxing Club Devínska Nová Ves

Ján Žatko

V Devínskej Novej Vsi pôsobí množstvo športových klubov, kde sa môžu deti a mládež aktívne realizovať. Samospráva mestskej časti sa snaží tieto kluby čo najviac podporovať finančne aj poskytnutím vhodných priestorov. Veď každý z nás určite oveľa radšej vidí deti a mládež športovať, ako a iba tak bezcieľne potulovať po ulici so všetkými nástrahami, ktoré s tým súvisia. Jedným z úspešných športových klubov pôsobiacich v Devínskej Novej Vsi je aj Best Boxing Club Devínska Nová Ves.

píše: Ján Žatko

Z pivnice v Devínskej do Rače

Podľa údajov na webovom sídle Best Boxing Clubu Devínska Nová Ves začiatky ich klubu siahajú až do roku 2010 kedy sa v Devínskej Novej Vsi dalo dokopy pár nadšencov boxu a začali si sami najprv v pivnici na Charkovskej ulici u jedného z nich a neskôr na miestnom školskom dvore organizovať prvé tréningy. Postupom času pribúdalo stále viac záujemcov o box a keď prišla zima, začala sa hľadať hala, aby sa mohlo v tréningoch pokračovať. Nakoniec sa našli priestory v Bratislave – Rači a tí, ktorí už mali vodičáky a autá, pozbierali ostatných a chodilo sa boxovať tam.

Pôsobenie v Best fite v Devínskej

Koncom roka 2012 sa uvoľnili priestory v Best Fite v Devínskej a tak sa opäť sťahovalo a klub po prvýkrát začal oficiálne vystupovať pod menom Best Boxing Club. Priestory v Best Fite boli luxusné a tak niet divu, že onedlho tu vyrástla ozajstná boxerňa a s ňou prichádzali stále noví členovia. Začali sa ukazovať prvé talenty a s nimi začínali aj prvé zápasy.

Začiatkom roka 2013 sa pridružil k Best Boxing Clubu aj miestny klub thajského boxu a odvtedy zastrešuje Best Boxing Club nielen olympijský, ale aj thajský box. Záujem o box stále rástol a nebolo to nič nezvyčajné, že na tréning prišlo aj 50 ľudí. Dodnes sa trénuje 5-krát do týždňa a tréningy sú systematicky pripravené tak, aby uspokojili každého.

Best Boxing Club
Best Boxing Club DNV v roku 2014.

Prvé úspechy

V Best Boxing Clube trénujú nielen profesionálni boxeri, ale aj začiatočníci všetkých vekových kategórií a tiež dievčatá a deti. Tréningy prebiehajú pod dozorom diplomovaných profesionálnych trénerov. Aj preto postupom času v klube vyrástlo alebo sa klub podieľal na raste niekoľkých úspešných boxerov (Nikolas Hoang – niekoľkonásobný majster a vicemajster Slovenska, Ľubomír Tomašovič, Andrej Šimkulič – majster Európy).

Best Boxing Club

Návrat do ZŠ Pavla Horova

V roku 2015 bol klub nútený kvôli rekonštrukcii opustiť miestnosti v Best Fite a momentálne funguje presne tam, kde niekedy vznikol – v telocvičniach na ZŠ Pavla Horova v Devínskej Novej Vsi. Lokácia nových priestorov klubu je ideálna pre záujemcov o box z Bratislavy a to najmä mestkých častí Dúbravka, Lamač, Karlová Ves, Záhorská Bystrica a Stupava a všetci sú samozrejme srdečne vítaní prísť si zatrénovať.

Best Boxing Club
Sústredenie v Tatrách – august 2017.

Best Boxing Club v roku 2018

Rok 2018 bol piaty rok od založenia klubu a bol to doposiaľ pre klub najúspešnejší rok. Boxeri klubu sa zúčastnili so všetkými vekovými kategóriami Majstrovstiev SR a v každej získali medailu. Resumé znie: 2-krát zlato, 3-krát striebro a 3-krát bronz. Dokopy sa zúčastnili 24 líg, turnajov či galavečerov, nacestovali viac ako 6 000 km a vytvorili nové boxerské skupiny a rodinu. Klub spropagoval box aj usporiadaním mimoriadne úspešného galavečera boxu v Devínskej Novej Vsi, kde sa tlačilo viac ako 700 divákov.

Majstrovstvá Slovenska v boxe 2019 žiakov a mladšieho dorastu

Majstrovstvá Slovenska v boxe 2019 sa konali v Dubnici nad Váhom v dňoch 23. 3. – 24. 3. 2019. Boxovalo sa v troch vekových kategóriach a to mladší žiaci, starší žiaci a mladší dorast. Samozrejme v tychto istých kategóriach boxovali chlapci aj dievčatá. Majstrovstiev Slovenska sa zúčastnilo viac ako 150 boxerov a boxeriek. Best Boxing Club zastupovali ôsmi boxeri. Až šiesti z nich zasiahli aj do bojov o medailu. Chlapci si dokázali vyboxovať svoje prvé medaily na takomto národnom šampionáte a niektorí išli do bojov ako obhajcovia zlata. V najmladšej kategórii mladších žiakov získali dve bronzové medaily Tobias Zelenák a Maxim Mikláš. Chlapci pri svojej premiére ukázali naozaj veľký potenciál. V kategórii starších žiakov získal klub až tri kovy. Zlato obhájil reprezentant Slovenska Matúš Janíček.

Best Boxing Club
Matúš Janíček po víťaznom zápase na majstrovstvách Slovenska.

Veľký skok z minuloročného štvrtého miesta urobil Juraj Mesároš, ktorý tento rok vyboxoval zlato. A tiež zlepšenie predviedol o jedno miesto tento rok boxerko Mário Grőger a skončil na peknom druhom mieste ako vicemajster Slovenska.

Best Boxing Club
Mário Grőger po víťaznom zápase na majstrovstvách Slovenska.

V kategórii mladší dorast získal Marek Janíček striebornú medailu, čo je úspech za daných okolností, keďže boxoval o váhu vyššie ako bol pôvodne nahlásený. Takže resumé znie 6 boxerov v ringu a 6 medailí. Tréner Andrej Horný s poukázaním na tieto výsledky s hrdosťou tvrdí, že Best Boxing Club sa stal jedným z najúspešnejších klubov na tohtoročných majstrovstvách Slovenska v boxe žiakov a mladšieho dorastu. Aj počtom boxerov aj medailí.

Best Boxing Club
Úspešná výprava Best Boxing Clubu na majstrovstvách Slovenska.

Podpora zo strany mestskej časti DNV

Best Boxing Club DNV je jedným zo športových klubov, ktoré pôsobia v Devínskej Novej Vsi a ktoré sa snaží samospráva našej mestskej časti maximálne podporovať. Veď je určite dôležité, aby mali naše deti a mládež možnosť využiť svoj voľný čas aktívnym športovaním a nie bezcieľnym potulovaním. V tomto robí Best Boxing Club ale aj ďalšie športové ale aj iné kluby neoceniteľnú prácu. Na rok 2019 schválilo miestne zastupiteľstvo 10. 4. 2019 finančnú dotáciu pre Best Boxing club vo výške 5 500 €. Okrem toho ešte vo februári schválilo z dôvodu hodného osobitného zreteľa prenájom nebytového priestoru o výmere 170 m2, nachádzajúceho sa v suteréne bytového domu na ulici M. Marečka 8-12, teda pod terasou za zníženú cenu 19 € /m2/ rok  + služby spojené s užívaním nebytového priestoru. Už v tomto roku by sa teda mladí devínskonovoveskí boxeri a boxerky sťahovať do vlastných priestorov.

zdroj: Best Boxing Club DNV

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *