Poďte so mnou pokoriť Dunaj

 pokoriť Dunaj
Ján Žatko

Ste dobrý plavec alebo plavkyňa? Máte radi dobrodružstvo? Nemusíte cestovať do Afriky alebo Ázie. Vzrušujúce dobrodružstvo sa dá zažiť aj v Bratislave. Určite viete, že Dunaj pretekajúci Bratislavou je po Volge druhá najdlhšia európska rieka. Určite ste viackrát stáli na jeho brehu a hľadeli do jeho mohutných vĺn. A možno vás neraz, tak ako mňa, ovládlo nutkanie ponoriť sa do tých mútnych vĺn a preplávať na druhý breh. Teraz je tu taká možnosť. Poďte so mnou aj vy pokoriť Dunaj.

píše: Ján Žatko

Dunaj, najdlhšia rieka Európskej únie

Dunaj je po Volge druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka pretekajúca krajinami Európskej únie. Od prameňa v nemeckom Schwarzwalde až po ústie do Čierneho mora meria 2 860 km. V Bratislave je to už mohutná rieka. Priemerný prietok Dunaja v Bratislave je 2 025 m³/s a šírka koryta je tu asi 300 metrov.

pokoriť Dunaj

Trans Danube Swim alebo Plávanie cez Dunaj

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, organizuje 2. septembra 2018 už piaty ročník akcie Trans Danube Swim alebo po slovensky Plávanie cez Dunaj. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj. Akcia sa koná vždy prvú septembrovú nedeľu. Voda je vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  stále intenzívne svieti.

pokoriť Dunaj

Propozície

Nástup odvážlivcov pripravených pokoriť Dunaj je v nedeľu 2. septembra 2018 o 13:00 na Dvořákovom nábreží pri PKO. Nasleduje príprava na plávanie, odloženie vecí na presun do cieľa a o 14:00 je ostrý štart. Cieľom je pontón pri reštaurácií Aušpitz na Viedenskej ceste 24. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá 1 300 metrov. Príchod plavcov do cieľa sa očakáva medzi 14:45 – 16:00. No a tu už  bude čakať odvážnych plavcov okrem večnej slávy a radostných objatí aj teplý čaj, klobáska a guláš. Úplné znenie propozícií si môžete prečítať tu.

pokoriť Dunaj

Bezpečnostné a organizačné opatrenia

Celá akcia bezpečná. Zabezpečené je pozastavenie lodnej dopravy, zdravotná služba v priestore štartu a cieľa podujatia, vodní záchranári (rýchla zdravotná a záchranná služba) a potápači vo vode + motorový čln. Možnosť prezlečenia, osprchovania a WC bude zabezpečené v cieli v lodenici pri reštaurácií Aušpic na  Tyršovom nábreží. Na prevoz všetkých vecí do cieľa bude zabezpečené vozidlo, kam si všetci účastníci pred plávaním môžu odložiť veci do vlastných vakov. Organizáciu zabezpečujú členovia BUBO tímu v BUBO tričkách s veľkým logom.

pokoriť Dunaj

Prihlasovanie odvážlivcov odhodlaných pokoriť Dunaj.

Chcete aj vy tak ako ja pokoriť Dunaj? Prihlásiť sa možno tu. Štartovné je 9 eur. Registrácia je otvorená do 28. augusta 2018. Ale pozor! Počet účastníkov je limitovaný na 500. K dnešnému dňu je zaregistrovaných už 170 účastníkov. Tak neváhajte a zaregistrujte sa čo najskôr aby sme mohli vytvoriť silný a početný tím odvážlivcov z Devínskej Novej Vsi odhodlaných pokoriť Dunaj.

pokoriť Dunaj

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *