Poďakovanie Devínskonovovešťanom

devínskonovovešťanom
Ján Žatko

V utorok 19. marca 2019 zverejnil starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír na svojom facebookovom profile nasledujúci oznam: „Dnes je pre Devínsku veľký deň, investor požiadal o späťvzatie žiadosti na konanie o umiestnení stavby pri rybníku. Vďaka spoločnému úsiliu a hlavne pre to, že nám na našej Devínskej záleží! Vďaka všetkým obyvateľom, ktorí vyjadrili svoj názor a zaujímajú sa o svoje okolie.“

píše: Ján Žatko

Obyvatelia versus developer

Ak som správne pochopil uvedený oznam, znamená to, že developer firma RETEP SLOVAKIA, s.r.o. ustúpila od svojho zámeru postaviť na Istrijskej ulici vedľa rybníka bytový dom, ubytovňu a športovú halu. Znamená to, že vlna odporu, ktorá sa niesla Devínskou Novou Vsou okamžite po zverejnení tohto zámeru, mala naozaj zmysel. Znamená to, že v Devínskej Novej Vsi si už developeri nebudú môcť robiť čo chcú bez ohľadu na jej obyvateľov. To je veľmi dobrá správa.

devínskonovovešťanom
Vizualizácia zámeru výstavby Pri rybníku.

Poďakovanie Devínskonovovešťanom

Tak ako starosta Dárius Krajčír, tak aj ja ďakujem všetkým Devínskonovovešťanom, ktorí sa zaslúžili o to, že investor prehodnotil svoj zámer. V prvom rade ďakujem Jelly Slnieckusatesiacova, ktorá prvá zverejnila zámer investora na sociálnej sieti. Ona má zásluhu na tom, že sme sa včas dozvedeli, čo investor na území pri rybníku plánuje. Ďakujem všetkým tým, čo strávili veľa času nad tým, aby vypracovali odborné argumenty spochybňujúce uvedený projekt. Ja viem o troch ľuďoch – Miloš Encinger, Eva Vargová a Daniel Šubín. Možno ich bolo viac, iba sa ich mená ku mne nedostali. Ďakujem tým, ktorí sa podujali na zorganizovanie petície proti tejto výstavbe. Opäť spomeniem iba tých o ktorých viem – Milan Encinger, Jozefína Daničová a Ľubica Chovancová. Opäť sa ospravedlňujem tým, ktorých mená sa ku mne nedostali. Ďakujem všetkým Devínskonovovešťanom, ktorí prišli na zhromaždenie občanov, ktoré som zvolal na túto tému. Odznelo na ňom veľa zaujímavých a dôležitých podnetov. Ďakujem všetkým občanom Devínskej Novej Vsi, ktorí podali námietky proti tomuto projektu. Boli ich desiatky, možno stovky. Len ja som osobne na Okresný úrad Bratislava podal 33 individuálnych pripomienok občanov k navrhovanému investičnému zámeru. Ďakujem členom Komisie výstavby a životného prostredia, ktorí sa jednohlasne postavili proti tomuto zámeru. No a v neposlednom rade ďakujem pánovi starostovi Dáriusovi Krajčírovi, ktorý podpísal nesúhlasné stanovisko mestskej časti k tomuto projektu a jednoznačne sa tak vyhranil voči svojmu predchodcovi Milanovi Jamborovi.

devínskonovovešťanom
Stretnutie občanov s poslancom Jánom Žatkom.

Čo bude ďalej

Bitka je vyhratá, ale vojna ešte nie. Projekt, tak ako ho developer predstavil v žiadosti o EIA, sa realizovať nebude. To ale neznamená, že na Istrijskej vedľa rybníka zostane zelená lúka. Je logické, že keď už developer investoval do kúpy pozemku, bude sa snažiť z tejto investície čo najviac vyťažiť. Ide o to, aby to čo na uvedenej ploche vyrastie, bolo v súlade s územným plánom a v súlade so záujmami Devínskonovovešťanov. Bude úloha vedenia mestskej časti, vyrokovať s investorom taký projekt, ktorý by vyhovoval všetkým. Je možná aj úplne iná alternatíva. Odkúpenie pozemku mestskou časťou. Minulý rok odkúpila mestská časť pozemok pod rybníkom. Ak by vlastnila aj pozemok, ktorý momentálne vlastní investor, mohol by v uvedenom území vyrásť veľmi zaujímavý športovo-rekreačný areál. Samozrejme, všetko by záviselo od ceny.

devínskonovovešťanom
Predvolebná fotografia Dáriusa Krajčíra.

Čo s ďalšími kostlivcami

Developerský projekt Pri rybníku je iba prvý kostlivec, ktorý zanechal bývalý starosta Milan Jambor svojmu nástupcovi Dáriusovi Krajčírovi v skrini. Medzičasom už z tej skrine vypadol aj druhý. Projekt výstavby nového sídliska Slnečný vrch I. Dnes člen Komisie výstavby a životného prostredia Vladimír Kočvara požiadal o mimoriadne zasadnutie komisie kvôli tomuto zámeru. Doteraz jeho návrh podporili ďalší traja štyria členovia komisie: Michal Gašparík, Ivan Hirländer, Fridrich Pokorný a Ján Žatko.

Vizualizácia nového sídliska Slnečný vrch I.

Súvisiace články

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *