Pasca na myši v Istra Centre

Pasca na myšiV piatok 23. marca 2018 patrilo Istra Centrum detektívke. Divadelný súbor T-he divadlo predstavil divákom svoju premiéru divadelnej hry Agathy Christie Pasca na myši. Mladí herci a herečky zo Základnej umeleckej školy na Istrijskej ulici sa zhostili svojich úloh na výbornú a diváci ich odprevádzali zaslúženým potleskom.

Pasca na myši vo West Ende

Detektívna hra Agathy Christie Pasca na myši mala premiéru 6. októbra 1952 v londýnskom West Ende. Odvtedy sa tam hrá nepretržite až dodnes. Britské médiá uviedli, že za úspechom hry sú aj prísne pravidlá jej uvádzania. Autorka napríklad stanovila, že mimo West Endu sa Pasca na myši môže každoročne v Anglicku hrať v inom naštudovaní iba na jednom ďalšom mieste. So zmluvnými podmienkami na hru to majú komplikované aj filmári. Hoci filmové práva na hru sú už polstoročie predané, film tak skoro nevznikne. Podmienkou jeho vzniku totiž je, že westendská verzia hry musí byť aspoň pol roka po svojej derniére.

Pasca na myši
Pasca na myši v Istra Centre

Derniéra sa však ani po 66 rokoch od premiéry nekonala a Pasca na myši je tak v súčasnosti najdlhšie nepretržite hranou divadelnou hrou na svete. Počas tohto času bolo v St. Martin’s Theatre odohratých viac ako 27 000 predstavení. Počas rokov sa v hre vystriedalo už vyše 400 hercov a z najdlhšie uvádzaného divadelného kúska na svete sa dokonca stala turistická atrakcia. Každý návštevník Londýna a milovník divadla ju skrátka musí vidieť. Súčasťou každého predstavenia je aj nápis, ktorý oznamuje číslo reprízy, ktorá sa práve hrá. A už tradične na záver predstavenia herci požiadajú divákov, aby nikomu neprezradili rozuzlenie zápletky.

Pasca na myši
Pasca na myši v Istra Centre

Pasca na myši v Istra Centre

Práve túto svetoznámu hru si vybrali mladí herci z divadelného súboru T-he divadlo zo Základnej umeleckej školy v Devínskej Novej Vsi pod vedením pedagóga Jána Dúbravského. Dej hry sa odohráva v penzióne Pri kláštornej studni, ktorý práve otvárajú mladí manželia Mollie a Giles Ralstonovci. V penzióne sa stretáva rôznorodá spoločnosť, ktorú odreže od sveta snehová víchrica. No a ako to už v detektívnych hrách býva, v penzióne sa odohrá vražda. Je jasné, že vrahom je jeden z ľudí, ktorí sú uzavretí v penzióne. Lenže kto? Vyšetruje to detektív, ktorý sa do penziónu dostal napriek snehovej víchrici na lyžiach. Ako to v správnej detektívke býva, vrah je odhalený až na záver. No a nebola by to Agatha Christie, keby záver nebol prekvapujúci. Kto je vrahom vám samozrejme neprezradím. Ak ste predstavenie mladých divadelníkov z T-he divadla nevideli, príďte sa pozrieť na niektorú z repríz. Určite neoľutujete.

A zatiaľ si pozrite aspoň úryvok z predstavenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *