Odpoveď ministerstva životného prostredia

životného prostredia
Ján Žatko

Pred dvomi týždňami som v mene petičného výboru petície Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle napísal otvorený list ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej, ministrovi životného prostredia László Sólymosovi a generálnemu riaditeľovi štátneho podniku LESY SR Marianovi Staníkovi. List bol reakciou na to, že LESY SR začali píliť stromy na Devínskej Kobyle napriek protestom dotknutých samospráv, občianskych združení a viac ako 1 700 ľudí, ktorí dovtedy podpísali petíciu. Dnes som dostal prvú odpoveď. List z ministerstva životného prostredia citujem v plnom znení.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV  

Vážený pán Žatko,

v mene pána podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa Vám ďakujem za Váš list, v ktorom nás žiadate o pomoc pri zastavení masívneho a necitlivého výrubu lesov v oblasti Devínskej Kobyly. Chápeme Váš postoj aj rozčarovanie. Môžeme Vás však ubezpečiť, že situáciu na Devínskej Kobyle na popud pána ministra životného prostredia veľmi pozorne sledujú naši štátni ochranári. Podľa posledných informácií ťažba prebieha v druhom stupni ochrany.

Z hľadiska ochrany prírody, za súčasne platnej legislatívy, nemá ministerstvo možnosť ťažbe zabrániť. Dnes je možné aktívne zabrániť ťažbe prostredníctvom Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky len v najprísnejšie chránených lokalitách – teda v piatom stupni ochrany.

Podobný stav platí aj pri schvaľovaní programov starostlivosti o lesy. Dnes sú pravidlá nastavené tak, že pripomienky Štátnej ochrany prírody SR nie sú záväzné. Teda môžu a nemusia byť akceptované. Rovnako ako v prípade pripomienok verejnosti.

Na ministerstve sme presvedčení, že súčasný stav je nevyhovujúci, preto sme už dokončili práce na novele zákona o ochrane prírody. Minister ju predstavil minulý týždeň. Práve táto novela má za cieľ aj posilniť dosah rezortu na schvaľovací proces programov starostlivosti o lesy. Zároveň sa téme venujeme aj v pripravovanej Envirostratégii 2030, v ktorej chceme dať hospodárenie v lesoch významným spôsobom aj pod drobnohľad verejnosti.

Momentálne konáme tak ako nám umožňuje zákon, ktorý podľa nášho názoru nie je dostačujúci. Veríme, že sa to zmení.

S pozdravom

Ľubica Kováčová, generálna riaditeľka kancelárie ministra
Ministerstvo životného prostredia SR

životného prostredia
Vyrúbané stromy na Devínskej Kobyle.

Jeden komentár k “Odpoveď ministerstva životného prostredia”

  1. Ťažbu sledujú ochranári… Ale nemožno jej zabrániť. Paráda. Ako v celej našej politike. Môžeme sa len bezradne prizerať na drzosť „decision-makerov“, ktorí sa skrátka rozhodli.. Koho trápia demonštrácie či petície.. Kým sa zmenia zákony, nebude čo zachraňovať 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *