Nebojte sa pán starosta, politici nám Vianoce nevezmú

Ján Žatko

„Dobre si všímajme, ako sa správajú politici v čase krízy! Dá sa z toho ako z knihy prečítať, kto má aké priority, koľko má kto odvahy a napokon aj čo vie. Niektorým ide o životy ľudí, iným o budúcu prosperitu a asi mnohým len o to, aby získali, alebo aspoň nestratili hlasy.“ Toto je aktuálny citát bývalého politika, ktorého si veľmi vážim.

píše: Ján Žatko

Nekradnite nám Vianoce

Pred pár týždňami ma starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír šokoval svojim emotívnym statusom na facebooku. Priznám sa, že som si tento status prečítal niekoľkokrát a aj tak som ho nepochopil. Ale možno to je iba tým, že som menej chápavý, pretože evidentne tento jeho citový výlev chytil jeho voličov za srdce. Doteraz získal 451 lajkov a 128 komentárov. Fantastická podpora, uznávam.

Čo však chcel pán starosta svojim statusom vlastne povedať? Vyzýva neadresne niekoho, aby nám nebral Vianoce týmito slovami:

Nekradnite nám Vianoce! Neberte nám tú emóciu, ktorá ešte v ľuďoch zostala. Neberte nám to, čo tu zanechali naši priatelia a rodina. Neberte nám to, čo tu zachovali generácie, len pod podmienkou pandémie. Buďme k sebe obozretní a dávajme ľuďom nádej.

Na koho táto výzva smeruje?

S neadresnými útokmi pána starostu mám aj ja svoje osobné skúsenosti. Tak kto nám to podľa pána starostu vlastne chce zobrať Vianoce? Predpokladám, že pán starosta myslí vládu Slovenskej republiky. Vládu, ktorú tvoria koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Nova, Kresťanská únia, Zmena zdola, SaS, Sme rodina a Za ľudí. Teda politické strany, na ktorých kandidátke úspešne kandidoval na svoju súčasnú pozíciu. Konkrétne Sas, Sme rodina a Nova. Škoda, že nás pán starosta neinformuje o tom, či oslovil predstaviteľov týchto strán a vyslovil im priamo svoje výhrady.

vianoce nevezmú

Vy ste zodpovední za to, kam táto krajina speje

Neberme ľuďom to, čo majú v ústave a neberme im základné práva, nesnažme sa obmedzovať slobodu, to už tu bolo pred rokom 1989 a vieme ako to dopadlo… Vy ste zodpovední za to, kam táto krajina speje, vy ste zodpovední za to, čo sa teraz deje, vy ste tí, ktorí nás majú viesť a nie zavádzať, obmedzovať a oberať o základné práva.

Aj toto sú veľmi silné slová a stretli sa s nadšením u fanúšikov pána starostu. Konečne máme na čele obce niekoho, kto sa nebojí povedať, čo si myslí. Ale je to tak naozaj? Alebo je to iba napínanie svalov na facebooku? Jedinečnú možnosť povedať tieto silné slová priamo zodpovednému politikovi mal pán starosta nedávno, keď Devínsku Novú Ves navštívil druhý najvyšší ústavný činiteľ  Slovenskej republiky, predseda parlamentu Boris Kollár. Oslovil ho so svojimi obavami o  obmedzovanie slobody? Ako reagoval Boris Kollár na tieto myšlienky pána starostu? Nevieme.

vianoce nevezmú
Boris Kollár pri návšteve Senecia.

Protest pred domom ministra vnútra

Za vrchol nezodpovednosti človeka na čele obce považujem tento výrok:

Ak potrebujete protesty, nech sa vám páči, osobne budem stáť v stredu večer pred domom ministra vnútra, kde mu vyjasním svoj názor na fungovanie inštitúcií, ktoré majú spravovať samosprávu.

vianoce nevezmú
Pôvodný status pána starostu.

Asi aj pán starosta si neskôr uvedomil, že to týmto výrokom prestrelil, a preto ho neskôr korigoval. Neviem, či nakoniec protestoval pred domom ministra vnútra. Pred domom svojho občana. Ale nebolo by lepšie s pánom ministrom rokovať o našich požiadavkách? Obzvlášť, keď je pán minister náš spoluobčan. Skúsil to ešte pred zvolávaním protestu pán starosta? Opäť nevieme.

Nebojte sa pán starosta, politici nám Vianoce nevezmú

V jednej veci s pánom starostom súhlasím. Súhlasím s jeho tvrdením, že politici súčasných vládnych strán sú zodpovední za to, čo sa teraz u nás deje a za to kam táto krajina speje. Súhlasím s ním, že súčasná vládna koalícia robí vo svojej politike veľa chýb. Ale vôbec sa nebojím, že nám politici vezmú Vianoce. Ja som z tej generácie, ktorú sa komunistickí politici snažili obrať o Vianoce. Premenovali ich na Sviatky zimy, darčeky nosil namiesto Ježiška dedo Mráz. Napriek tomu sa im to nepodarilo. Vianoce nám neukradli. Ani dnešným politikom sa to nepodarí. To som si stopercentne istý. Nebojte sa pán starosta, politici nám Vianoce nevezmú.

vianoce nevezmú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *