Navštívil som Klub vínomilcov

klub vínomilcov
Beáta Vlnková

Viete o tom, že od minulého roku existuje Klub vínomilcov v Devínskej Novej Vsi? Nuž nečudo, veď vinohrady a víno k Devínskej Novej Vsi oddávna nerozlučne patria. Členovia Klubu vínomilcov sa dohodli na pravidelných stretnutiach, ktoré sú vždy venované nejakej téme. Samozrejme týkajúcej sa vína. Na februárovom stretnutí som sa zúčastnil aj ja.

Ochutnávka portugalských vín

Stretnutie sa uskutočnilo 28. 2. 2018 v Istra Centre. Témou bola degustácia a prezentácia portugalských vín. Hostiteľ, alebo lepšie povedané hostiteľka, bola skutočne výnimočná.  Ochutnávkou portugalských vín nás sprevádzala Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR. A bol to naozaj skvelý zážitok. Pani Vlnková priniesla so sebou vína zo stredného Portugalska, regiónu Bairrada. Rozprávala nám nielen o konkrétnych vínach, ale aj o kraji v ktorom vinič dozrieva a o vinároch, ktorí ich vyrábajú.

klub vínomilcov

Zo someliera vinár

Ide o manželov Williama Woutersa, ktorý je prezidentom somelierov Belgicka a bývalým majiteľom reštaurácie v Antverpách a Filipu Pato, portugalskú vinárku. William sa zoznámil s Filipou v Brazílii, kde mala prezentovať svoje vína. Zhodou okolností však vína do Brazílie nikdy nedorazili, napriek tomu sa obaja tak zblížili, že sa vrátili domov už ako pár. William bol celý život somelierom a naraz sa kvôli manželke ocitol na druhej strane – presťahoval sa do Portugalska a stal sa z neho vinár. V roku 2014 sa stal vinárom a zároveň stíhal robiť šéfkuchára a someliera pre belgické národné futbalové družstvo.

klub vínomilcov

Chef´s table

Pani Vlnková manželov v Portugalsku navštívila a rozprávala nám nielen o ich vínach, ale aj o príjemnej rodinnej atmosfére u nich. V roku 2016 postavili novú budovu vinárstva. Pod zemou je sklad, na prízemí výroba a hore obytné miestnosti. Tu organizujú pre svojich hostí „chef´s table“. William nezaprie svoju dlhoročnú prácu kuchára a majiteľa vynikajúcej reštaurácie. Po celej ľavej strane velikánskej miestnosti je otvorená profesionálne zariadená kuchyňa. V strede miestnosti je mohutný stôl pre 20 ľudí, na ktorom predvádza William svoje výtvory. No a v takejto rodinnej atmosfére sa  samozrejme degustuje aj víno.

klub vínomilcov

Odroda Baga z Barraidy

William a Filipa sa rozhodli pestovať vinič biodynamickou cestou. „Vyrábame vlastný kompost, nepoužívame chemické postreky a nasadili sme niektoré rastlinky a bylinky, ktoré napomáhajú tomu ,aby vinič zostal zdravý,“ tvrdia. Pestujú hlavne odrodu Baga, typickú pre tento región. Z tejto odrody boli vyrobené aj vína, ktoré pani Vlnková priniesla na degustáciu. Chutili výborne, ale musím sa priznať, že ich chuť obzvláštnil hlavne príbeh, ktorý stál za nimi. Príbeh manželov vinárov z Barraidy.

klub vínomilcov

Klub vínomilcov na ceste do Slovenského Grobu

Ak by ste si aj vy chceli vychutnať atmosféru Klubu vínomilcov v Devínskej Novej Vsi, máte možnosť pripojiť sa k nim už tento týždeň. V stredu 28. marca sa členovia klubu chystajú degustovať francúzske vína v Slovenskom Grobe Šenkviciach. Možno sa ešte môžete pripojiť. Kontakt nájdete v predchádzajúcom linku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *