Na vstupe do Devínskej pribudne turbokruháč a pri železnici budú protihlukové bariéry

Vladimír Kočvara

Člen komisie výstavby a životného prostredia v Devínskej Novej Vsi RNDr. Vladimír Kočvara Vás informuje o dvoch dôležitých pripravovaných stavebných aktivitách, ktoré pripomienkovala komisia. Obe sa bytostne dotýkajú všetkých obyvateľov DNV. Ide o turbokruháč pri vstupe do DNV a protihlukové bariéry pri železnici.

píše: Vladimír Kočvara

Problematická križovatka na vstupe do Devínskej

Hlavný vstup do Devínske Novej Vsi je pre mnohých našich obyvateľov vnímaný ako problematický s križovatkou, na ktorej sa často stávajú nehody. S postupným plánovaným rozširovaním zastavaného územia na východ od železnice a projektom predĺženia Eisnerovej ulice je žiadúce,  že tento neuralgický bod bude musieť prejsť zásadnou zmenou.

turbokruháč
Problémová križovatka v súčasnosti.

Turbokruháč sa ukazuje ako najvhodnejší variant

Spoločnosť Alfa 04 spracovala dopravno-kapacitné posúdenie troch variantov križovatky:

  1. kruhový objazd
  2. turbokruhový objazd
  3. svetelne riadená križovatka.

Komisia výstavby a životného prostredia sa uvedenou témou zaoberala na svojom poslednom zasadnutí dňa 26.11.2020, kde odporučila schválenie turbokruhovej križovatky. Dôvody pre toto odporúčanie boli nasledovné: kruhová križovatka má vydané územné rozhodnutie, ktoré bude môcť byť využité aj pre variant väčšej turbokruhovej križovatky. Svetelne riadená križovatka by si vyžadovala rozsiahlejšie zábery pozemkov a nové územné rozhodnutie. V neposlednom rade kapacita turbo kruhovej križovatky mala najvyššiu priepustnosť.

turbokruháč
Takto by mal vyzerať navrhovaný turbokruháč. Modrou farbou je znázornená budúca komunikácia (predĺženie Eisnerovej).

Miestne zastupiteľstvo tiež podporuje turbokruháč

Dopravno-kapacitným posúdením plánovanej stavby „Predĺženie Eisnerovej ulice“ sa zaoberalo aj miestne zastupiteľstvo Devínskej Novej Vsi na svojom zasadnutí 9. decembra 2020 a stotožnilo sa s názorom Komisie výstavby a životného prostredia. Zároveň požiadalo starostu mestskej časti, aby tieto závery predložil magistrátu Bratislavy ako zadávateľovi projektu stavby so žiadosťou o ich zapracovanie do riešenia projektu stavby.

Miestne zastupiteľstvo 9. 12. 2020.

Protihlukové steny na železnici – dočkáme sa ich?

Ďalším nedávnym projektom, ktorý bol predložený v konaní EIA na posúdenie mestskej časti, je modernizácie železničného uzla Bratislava – vetva ZÁPAD. Súčasťou tohto projektu nie je zastávka na železnici, tzv. TIOP Devínska Nová Ves – Glavica, pretože projekt  zastávky je riešený samostatne. Na dlhoočakávanú zastávku si tak budeme musieť ešte počkať aj vzhľadom k štúdii uskutočniteľnosti, ktorá konštatovala prioritne vybudovanie zastávky na Boroch. Rozvoj Devínskej vo východnom rozvojom území si zastávku pri Glavici vyžiada, časový horizont však dnes nie je stanovený. Pri modernizácii trate a jej plánovanom rozšírení o tretí koľaj sa však občania Devínskej dočkajú protihlukových bariér, ktoré sú navrhované pozdĺž celého koridoru (na obrázku  zelenou farbou). Ochránené by tak mali byť všetky dnes obývané časti Devínskej. Komisia výstavby a životného prostredia navrhovala okrem toho vybudovanie ochrany aj na úsekoch, kde sa plánuje nová zástavba vo východnom rozvojovom území od železničnej trate.

Svetlozelenou farbou sú označené navrhované protihlukové bariéry.

 

2 komentáre k “Na vstupe do Devínskej pribudne turbokruháč a pri železnici budú protihlukové bariéry”

  1. Bývam pri stanicv DNV, i cca 100m, hluk mi nevadí, je nárazový, zaujíma ma obslužnosť, teda tretia koľaj, bude možno, keď budem na dôchodku, možno, Vidím S-Bahn torjuholník Hlavná stanica -NIvy – Filialka – NIvy, teda de facto vysnívané metro. S tým TENT nerátal s tým ramenom HLST – NIvy a škoda.

  2. no z toho obrazku nie som mudry .. z daneho necitalneho rozmazaneho nacrtku vobec neviem ako to tam ma byt. hore na fotke je krizovatka uz vonku z devinskej .. tak preco je napravo Eisnerova ktore je vlastne nalavo? To modrou je teraz cele neexistujuce a cervenou uz jestvujuce? Ale ved vonku nie je ziaden kruhac – no vobec nechapem ….. obrazky su zaklad ale v kadom jednom clanku kde sa pise o tom ze sa nejaka pozemna komunikacia bude menit tak nikdy nie su obrazky – proste nikdy!! …. nie je lahsie ukazat jednym poriadnym(!) obrazkom ako to opisovat 900 slovami?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *