Múzeum colníctva v Devínskej je otvorené

múzeum colníctva v Devínskej
mýtnica

V Devínskej Novej Vsi pribudlo ďalšie múzeum. 26. januára 2018 tu otvoril prezident finančnej správy František Imrecze Múzeum colníctva a finančnej správy. V súčasnosti je otvorené každý utorok a štvrtok od 9:00 do 17:00 hod. Počas jarnej a letnej sezóny bude múzeum colníctva v Devínskej k dispozícii návštevníkom aj cez víkend.

Bývalé umiestnenie múzea

Finančná správa opätovne otvorila svoje múzeum po takmer štvorročnej prestávke. V rokoch 2012 až  2014 sídlilo múzeum v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste.  Kvôli rekonštrukcii mosta sa odtiaľ muselo vysťahovať a na pôvodné miesto sa už nevrátilo.

Od januára je múzeum colníctva v Devínskej

Na tom, že je dnes múzeum colníctva v Devínskej Novej Vsi, má najväčšiu zásluhu poslankyňa miestneho zastupiteľstva Dana Hlaváčová Vanková, ktorá pracuje ako vedúca organizačného oddelenia na riaditeľstve Finančnej správy SR. Presadila jeho umiestnenie do budovy bývalej mýtnice z 18. storočia na Istrijskej 49.

História mýta a mýtnice v Devínskej

Budova mýtnice slúžila na výber mýta na obchodnej ceste už v čase panovania Márie Terézie, no v týchto miestach sa vyberal tridsiatok aj v skorších dobách. Stojí na rohu ulice Na mýte a Istrijskej ulice v tesnom kontakte Cyklomosta slobody a je vo vlastníctve mestskej časti. Prednedávnom tu sídlil miestny úrad a dnes tam pôsobí Turistická informačná kancelária.

Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti rieky Moravy sa spomína už v roku 1715. Píše sa v nej o stanici kontrolujúcej vývoz palivového dreva a dobytka do Rakúska. Sídlila zrejme na jednej z hlavných diaľkových ciest, ktorých súpis obnovila Mária Terézia v roku 1751.

Otvorenie múzea

Je v tom veľká symbolika – otvoriť múzeum colníctva a finančnej správy na mieste, ktoré významnou mierou prispelo k obchodu, transportu tovarov a cestovania v Európe od čias stredoveku,

povedal pri otvorení múzea prezident finančnej správy František Imrecze.

 Múzeum colníctva v Devínskej a jeho exponáty

V múzeu môžete vidieť ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spoznáte historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy, pracovné nástroje colníkov a zbrane. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané colníkmi v súčasnosti.

Múzeum, ktoré má dušu

 V prvom rade musím povedať, že múzeum je jedinečné tým, že je vytvorené z exponátov kolegov, colníkov zo Spolku histórie colníctva a finančnej správy a ďalších súkromných zberateľov, predovšetkým colníkov a ich rodinných príslušníkov,

povedala o múzeu sprievodkyňa Petra Klečková. Vie o čom hovorí, pretože jednotlivé expozície vytvorila vlastnými rukami a často aj zo svojho súkromného archívu. Toto múzeum preto odráža aj históriu jej rodiny. Jej rodičia boli totiž colníci, jej dedo bol colník a dokonca aj jej pradedo bol colník.  Všetkých môžete aj vidieť na dobových fotografiách.

Ak chcete vidieť múzeum, ktoré má dušu, neváhajte a čo najskôr navštívte múzeum colníctva v bývalej mýtnici.

múzeum colníctva v Devínskej
Vstup do múzea.

múzeum colníctva v Devínskej

múzeum colníctva v Devínskej
Petra Klečková za stolom colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia.
múzeum colníctva v Devínskej
Uniforma vrchného rešpicienta finančnej stráže za Rakúsko-Uhorska.
múzeum colníctva v Devínskej
Replika uniformy finančnej stráže ČSR z roku 1938.
múzeum colníctva v Devínskej
Tabuľa označujúca oddelenie finančnej stráže počas Slovenského štátu.
múzeum colníctva v Devínskej
Colnícky mečík vzor 32 – pobočná zbraň štátnych úradníkov colnej služby.
múzeum colníctva v Devínskej
Pištoľ vzor 27 – osobná zbraň vyšších colných úradníkov.
múzeum colníctva v Devínskej
Mechanické kalkulačky.

múzeum colníctva v Devínskej

múzeum colníctva v Devínskej
Súčasné colnícke uniformy.
múzeum colníctva v Devínskej
Tvorkyňa a sprievodkyňa múzea Petra Klečková.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *