Kam za vodou 2020: Lipót

Ján Žatko

Zažívame zvláštne leto. Korona kríza ešte stále trvá a tak sa veľmi veľa Slovákov rozhodlo dovolenkovať doma. Tatry praskajú vo švíkoch, ale na Slovensku je aj množstvo iných krásnych miest. A ak by ste predsa len chceli ísť za vodou do blízkeho zahraničia, odporúčam maďarský Lipót, termálne a zážitkové kúpalisko. Ideálne miesto pre rodiny s deťmi. Práve som sa odtiaľ vrátil a moja vnučka bola nadšená.

píše: Ján Žatko

Termálne bazény Lipót

Termálne a zážitkové kúpele Lipót sa nachádzajú v Maďarsku v blízkosti Dunaja asi 70 km od Devínskej Novej Vsi. V areáli sa nachádzajú 2 termálne bazény s liečivou vodou s masážnou sprchou krku a ramien s teplotou 33 až 38 °C a  hĺbkou 1,05 m. Termálna voda s teplotou 65 °C vyviera z hĺbky 2 200 m. Je alkalicko-uhľovodíkového charakteru s obsahom jodidových iónov. Je vhodná na liečenie pohybového ústrojenstva, reumatických a zápalových ťažkostí. Voda zdroja č. K-7 I. bola v roku 2004 oficiálne vyhlásená za liečivú vodu.

lipót
Bazén s termálnou vodou (rok 2019).

Detský bazén pre najmenších

Pre deti sú ale určite zaujímavejšie „ich“ bazény. Pre tých najmenších je určený detský bazén s minihradom a šmykľavkou s hĺbkou 0,30 až 0,60 m a teplotou vody 30 až 32 °C.

lipót
Bazén pre najmenších (rok 2019).

Detský zážitkový bazén

Väčšie deti zaujme zážitkový bazén s plochou 600 m². V bazéne  nájdu širokú rodinnú šmykľavku, kde sa naozaj zmestí celá rodina, vodopád, divokú rieku, podvodnú masáž a ďalšie atrakcie. Hĺbka bazéna je  1,20 až 1,35 m a teplota vody od 31 do 33 °C.

lipót
Detský zážitkový bazén (rok 2019).

Plážový bazén s toboganmi

Najväčšou atrakciou kúpaliska Lipót je určite plážový bazén  s množstvom dramatických toboganov. Má rozlohu až 1 200 m² a ak máte radi adrenalín, môžete si vybrať až zo štyroch veľkých toboganov. Priznám sa, že ja som si na tobogany netrúfol. Radšej som obdivoval odvážlivcov, ktorí sa s výskotom spúšťali z výšky nadol. Okrem toboganov je zaujímavou atrakciou v tomto bazéne aj obrovská vodná lopta. Vyšplhať sa na ňu nie je jednoduché. Ten, ktorému sa to podarí potom poskakovaním spôsobí veľké vlnobitie, ktoré si užíva okolie. Hĺbka bazéna je od 0,15 do 1,40 m a teplota vody od 31 do 33 °C.

lipót
Tobogány (rok 2020).

Detský vodný park s atrakciami

Keď už deti prestane baviť pobyt v niektorom z bazénov, určite ich zaujme vodný park s výmerou 350 m² s fontánami, sprchami a ďalšími atrakciami.

lipót
Detský vodný park (rok 2020).

Plavecký bazén

Na svoje si tu prídu okrem detí aj plavci. Športový plavecký bazén s hĺbkou 2 m a dĺžkou 33 m a vyznačenými plaveckými dráhami poskytuje možnosť na realizáciu aj tým, ktorí si chcú popri relaxe aj trochu zaplávať. Ja som si plavecký bazén naozaj užil. Ani zďaleka nebol taký preplnený ako detské bazény. Môžete si tu natrénovať aj vaše schopnosti  skákať do vody na skokanskej doske. Teplota vody je od 26 do 28 °C.

Plavecký bazén (rok 2019).

Sauna Mlyn

Ak už máte dosť bazénov, toboganov, fontán a vodopádov, možno vás zaujme možnosť chvíľu relaxovať vo fínskej saune Mlyn s osviežujúcou sprchou. Vstup do sauny je v cene vstupného.

Sauna v podobe mlyna (rok 2019).

Relax v tieni stromov

Mňa osobne na kúpalisku najviac oslovila možnosť príjemného oddychu na trávniku v tieni stromov. Areál kúpaliska sa rozprestiera až na 10 hektároch prírodnej trávnatej plochy. Okrem kúpania ponúka aj množstvo iných aktivít na trávenie voľného času, napríklad detské ihrisko, plážový volejbal, futbal, bedminton, stolný tenis, vodné cvičenia a vodný aerobic.

Relax v tieni stromov (rok 2020).
Môžete si vybrať zeleň na slnku alebo zeleň pod stromami (rok 2020).
Aké by to bolo kúpalisko bez beach volejbalu (rok 2020).
Keď deti omrzí voda, majú k dispozícii detské ihrisko (rok 2020).

Od hladu nezahyniete

Ak ste si so sebou nenabalili dostatočnú zásobu potravín a nápojov, od hladu tu určite nezahyniete. V komplexe je v prevádzke samoobslužná jedáleň,  pizzeria, palacinkáreň, cukráreň s výbornou zmrzlinou a bufet so skvelými langošmi. No a pre fajnšmekrov bar priamo v bazéne. Ceny sú veľmi prijateľné. Napríklad kopček zmrzliny stojí 350 forintov, cesnakový langoš 650 forintov, veľké domáce pivo Borsodi 600 forintov. Obed v jedálni vás vyjde od 2 do 3 tisíc forintov.

Pred pizzeriou a bufetom s langošmi je vždy živo (rok 2019).

Ako tam dostanete

Autom je to z Devínskej do Lipótu 66 km a dostanete sa tam asi za hodinu. Aby ste nemuseli ísť po maďarskej diaľnici, treba ísť cez starý hraničný prechod z Rusoviec do Rajky.  Pre fyzicky zdatných odvážlivcov bude určite zaujímavou výzvou ísť do Lipótu na bicykli. Je to dosť ďaleko, ale na maďarskej strane sú popri ceste pekné cyklochodníky.

Vstupné

Vstupné oproti minulému roku vzrástlo asi o 10 %. Na druhej strane oproti minulému roku klesol kurz forintu. Ja som tento týždeň dostal v zmenárni za jedno euro 341 forintov. Vstupné pre dospelých je  3 600 forintov, deti od 6 do 14 rokov 2 900 forintov, rodinné vstupné (2 dospelí + 1 dieťa) 9 300 forintov. Každé ďalšie dieťa 2 300 forintov. Vstupné oprávňuje na jednorazový (to znamená, že nesmiete vyjsť z areálu kúpaliska) vstup do bazénov, na tobogany aj do sauny.  Na kúpalisku je možné platiť aj v eurách, ale výhodnejšie je vymeniť si forinty vopred. No a vôbec sa nemusíte obávať, ak neviete po maďarsky. Okrem angličtiny sa tam celkom dobre dohovoríte aj po slovensky.

Vstup do areálu kúpaliska (rok 2019).

Autokemping Lipót

Pre tých, ktorí by v Lipóte radi relaxovali dlhší čas a nechce sa im každý deň pendlovať medzi Devínskou a Lipótom je tu možnosť ubytovať sa v kempingu priamo v areáli kúpaliska Lipót. Môžete sa ubytovať vo vlastnom stane, obytnom prívese, alebo v jednom z mobilných domov.

Kemping Lipót (rok 2019).

Lipót videopozvánka

2 komentáre k “Kam za vodou 2020: Lipót”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *