Je plat úradníka na miestnom úrade DNV adekvátny?

plat
Ján Žatko

Je to naozaj zaujímavé, akú vášnivú diskusiu na sociálnej sieti vie rozprúdiť obyčajný inzerát o voľnom pracovnom mieste. Mestská časť Devínska Nová Ves vypísala výberové konanie na obsadenie miesta referenta sociálnych vecí na miestnom úrade. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. februára 2019. Ponúkaný plat 800 € v hrubom. Je to veľa alebo málo?

píše: Ján Žatko

Podmienky výberového konania

Náplň práce hľadaného pracovníka je veľmi široká a obsahuje vlastne všetky kompetencie mestskej časti v oblasti sociálnych vecí. Zahŕňa nielen administratívnu, ale aj terénnu prácu. Mestská časť požaduje minimálne nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie v sociálnom odbore s dvojročnou praxou v oblasti sociálnych vecí. Samozrejmosťou je ovládanie programov Microsoft Word  a Excel. Úplné znenie podmienok výberového konania nájdete tu.

plat
Budova miestneho úradu.

Plat a diskusia na sociálnej sieti

Diskusia na sociálnej sieti sa rozprúdila hlavne okolo ponuky na plat vo výške 800 €. Celú diskusiu si môžete pozrieť tu.  Vybral som z nej niekoľko názorov:

Stephen Cocles: Požiadavky jak na pilota letiaceho do kozmu… Za ten „motivačný“ plat, hmm…

Vlado Hecko: Tá mzda. Toto ponúka mestská časť s pomerne vysokými príjmami? Toto je fakt výsmech.

Zuzana Rehorčíková: Žiaľ, plat referenta sociálnych vecí bol ešte nižší. Tak som rada, že aspoň takto sa to zdvihlo.

Miša Šimkovič: Ešte aj chudobná obec dokáže referenta zaplatiť lepšie. Referent pre školstvo a sociálne veci v Chorvátskom Grobe – plat 900 € …. Ak by sa zdvihli platy pracovníkom MÚ DNV na serióznu úroveň, možno by ich práca začala aj baviť… Myslím, že žiaden občan DNV by nemal námietky voči skokovému navýšeniu platov tunajších úradníkov kľudne aj o 200 € mesačne, ak by občania za to výmenou dostali konečne funkčný úrad a funkčnú mestskú časť. Bolo by to krásne obrátiť sa so svojim problémom na spokojného úradníka, ktorý s radosťou problém bude riešiť a vyrieši ho.

Michal Gašparík: To problém celého Slovenska. Učitelia, zdravotníci, zamestnanci úradov odchádzajú do súkromného sektora. Práca ich možno aj baví, ale nechcú zarábať polovicu z toho, čo vie ponúknuť súkromný sektor.

plat
Ilustračné foto.

Priemerná mesačná mzda v Bratislavskom kraji

Možno aj nedostatočné finančné ohodnotenie je dôvodom, prečo sa táto pozícia na miestnom úrade v najbližšom čase uvoľní. Veď v roku 2018 dosiahla priemerná mesačná základná mzda na Slovensku 1 035 €. V bratislavskom kraji je dokonca priemerná mesačná základná mzda oveľa vyššia. V minulom roku dosiahla až 1 336 €. Ak teda chceme a budeme vyžadovať od pracovníkov miestneho úradu stopercentný pracovný výkon, musíme ich vedieť aj adekvátne zaplatiť.

Zvýšenie mzdových prostriedkov v rozpočte mestskej časti

Na poslednom minuloročnom rokovaní miestneho zastupiteľstva poslanci jednohlasne schválili rozpočet mestskej časti Devínska Nová Ves na rok 2019. Tento rozpočet ráta s navýšením mzdových prostriedkov pre miestny úrad o 18 %. Časť tohto navýšenia je spôsobená nutnosťou prijať nových pracovníkov, keďže podľa slov starostu Dáriusa Krajčíra je miestny úrad personálne poddimenzovaný. Časť bude použitá na zvýšenie platov úradníkov. O spôsobe použitia týchto financií rozhodne starosta na základe personálneho auditu. V každom prípade však určite nielen ja očakávam, že navýšenie mzdových prostriedkov pre miestny úrad sa premietne aj do jeho lepšieho fungovania. Tak ako som to povedal priamo na rokovaní miestneho zastupiteľstva pri schvaľovaní rozpočtu:

Ja mám k predloženému návrhu rozpočtu tri poznámky. Prvá sa týka výdavkov na mzdy pracovníkov miestneho úradu. Je tam plánované značné navýšenie mzdových prostriedkov. Beriem do úvahy slová pána starostu, ktorý najlepšie vie, kde má miestny úrad rezervy, pretože 11 rokov na tomto miestnom úrade pracoval. Preto verím tomu, že tento návrh, ktorý predkladá, slúži k tomu, aby miestny úrad fungoval efektívnejšie. Podporím tento návrh ale očakávam, že občania Devínskej Novej Vsi pocítia, že toto navýšenie mzdových prostriedkov sa prejaví na zlepšenej práci miestneho úradu.

plat
Rokovanie miestneho zastupiteľstva.

P. S. Ďalšie výberové konanie

Včera sa na oficiálnom webe mestskej časti Devínska Nová Ves zjavila informácia o vypísaní ďalšieho výberového konania, tentoraz na referenta majetku. Ponúkaný plat je opäť 800 € v hrubom. Prihlásiť sa do výberového konania je možné najneskôr do 20. februára 2019.

 

Jeden komentár k “Je plat úradníka na miestnom úrade DNV adekvátny?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *