Jarné upratovanie počas volebného víkendu

Viktor Štrba

Počas volebného víkendu sme zorganizovali jarné upratovanie. V sobotu síce pršalo, ale niekoľkých z nás to neodradilo. Traja dospelí a tri malé deti vyzbierali pod cyklomostom tri vrecia odpadkov, hlavne plastov. Dievčatá nám spočiatku s nadšením pomáhali. Neskôr keď zistili, že dážď vylákal von veľké množstvo slimákov, tak sa pustili do ich zbierania, aby ich napokon vrátili naspäť do prírody. Po hodine sme sa pobrali domov s pocitom dobre vykonanej práce, a naše deti s pocitom dobrej zábavy s kamarátkami.

píše: Viktor Štrba

Upratovanie pokračovalo v nedeľu

Druhé kolo brigády sa konalo v nedeľu, keď krásne svietilo slniečko. Krátko po pol druhej sme sa zišli pri Istra Centre. Deti s mamkami šli zbierať smetie na sídlisko k škole Ivana Bukovčana, a my chlapi sme sa pobrali k Cyklomostu Slobody, kde sa k nám pridal ďalší dobrovoľník, a tak nás bolo šesť. Upratovanie sme začali neďaleko krčmy, a potom šli popri povodí Moravy až po zastávku Na Hriadkach. Cestou sme vyčistili asi 100 m široký pás zeme od cyklotrasy až po rieku Moravu. Nachádzali sme najmä plastové fľaše, plechovky a kusy papiera či polystyrénu. Boli ale aj kurióznejšie úlovky ako topánka, sveter, či kus plechu.

upratovanie

Záverečný účet brigády

Počas krásneho nedeľného popoludnia bolo vonku na prechádzke mnoho ľudí, ktorí nás pozorovali, a zavše sa aj niekto ozval s pochvalným, či povzbudzujúcim slovom. Zapamätal som si výrok jedného chlapca: „Pozri oci, títo páni tu zbierajú odpadky, to je dobré“. Zaujímavé bolo, ako po hodine zo mňa trochu vyprchalo nadšenie a už sa mi nechcelo predierať sa hustým kríkom kvôli jednému malému kúsku papiera. Napokon sme však po asi hodine a pol našu aktivitu ukončili. Záverečný účet boli: 4 vrecia odpadu a dva menšie sáčky. Po našom „chvályhodnom“ výkone, ako to nazvala jedna staršia pani, sme si ešte dali kofolu, a potom sme to definitívne rozpustili.

upratovanie

Pozitívna spätná väzba

Síce sme upratali len malú časť nášho okolia, ale mali sme z toho dobrý pocit, a dostali sme aj pozitívnu spätnú väzbu. Aby sme nemuseli pravidelne organizovať takéto upratovanie, možno by stačilo, aby sme sa ako obyvatelia, či návštevníci naučili hádzať smetie do smetných košov, a keď náhodou niekto z nás uvidí menší kus smetia pri chodníku tak nech ho zodvihne a odnesie do najbližšieho koša. Na pozitívnu nôtu musím dodať, že väčšina z účastníkov brigády zhodnotila, že množstvo smetia, ktoré sme našli v bezprostrednom okolí cyklotrasy bolo menšie ako pôvodne očakávali. Snáď sa to časom ešte zlepší…

upratovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *