Pred dvomi rokmi prišiel do slovenských kín film Únos, natočený podľa skutočných udalostí z roku 1995. Príslušníci Slovenskej informačnej služby násilne zavliekli syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Film vyvolal veľký ohlas a v kinách ho videlo do konca roku 2017 až 278 763 divákov. Stal sa tak štvrtým najnavštevovanejším filmom roku 2017. Aj uvedenie tohto filmu a následne zvýšený záujem verejnosti o tieto udalosti spred 22 rokov viedli k tomu, že v apríli 2017 poslanci Národnej rady SR schválili zrušenie Mečiarových amnestií. Vo filme je zachytená aj vražda Róberta Remiáša.
píše: Ján Žatko
Vražda Róberta Remiáša
S únosom Michala Kováča ml. úzko súvisí aj príbeh Róberta Remiáša. Človeka, ktorý bol blízkym priateľom Oskara Fegyveresa. Bývalého príslušníka SIS, ktorý bol svedkom únosu a rozhodol sa o tom vypovedať pred vyšetrovateľom. Ihneď po výpovedi odišiel na utajené miesto do zahraničia a jeho spojkou sa stal práve Róbert Remiáš. Pred 23 rokmi, 29. apríla 1996, zahynul po výbuchu svojho auta na križovatke Karloveskej ulice s Devínskou cestou v bratislavskej Karlovej Vsi. Vyšetrovacie orgány k tomuto prípadu od začiatku podávali rozporuplné informácie a snažili sa prípad zahmlievať. Až v septembri 1996 prenikla na verejnosť informácia, že výbuch auta spôsobil nástražný systém. Trestné stíhanie v kauze Remiáš Krajská prokuratúra v Bratislave v septembri 2006 zastavila. V roku 2016 bolo trestné stíhanie obnovené, ale dodnes je prípad nedoriešený.
Názor bývalého vyšetrovateľa
Július Šáray, bývalý vyšetrovateľ prípadu, má po vyše 20 rokoch od udalosti jasno v tom, kto je za smrť Róberta Remiáša zodpovedný. V relácii portálu aktuality.sk a televízie Markíza Fair play s Michalom Kovačičom v roku 2017 povedal, že na objednávku SIS Róberta Remiáša zavraždila mafia.
Hrob Róberta Remiáša
Róbert Remiáš je pochovaný na cintoríne v Devínskej Novej Vsi, neďaleko centrálneho kríža.