Fotofórum 2022

fotofórum
Ján Žatko

Istra Centrum a Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku už po štrnástykrát zorganizovali výstavu fotografií pod názvom  Fotofórum 2022. Výstava pozostáva z 46 fotografií od 23 autorov. Fotografie, prezentované na výstave, predstavujú výber z fotografií, ktoré boli sústredené na portáli fotofórum od októbra 2021 do októbra 2022.

píše: Ján Žatko  

Slávnostné otvorenie výstavy

Od roku 2009 sa každoročne v novembri pri príležitosti Mesiaca fotografie, koná v Devínskej Novej Vsi výstava výberu fotografií prezentovaných na portáli fotofórum. Výstavu organizuje Istra Centrum spoločne s Múzeom kultúry Chorvátov na Slovensku. Od spustenia portálu fotoforum.istracentrum.sk doteraz tam pridalo 142 autorov spolu viac ako 5 200 fotografií. Cieľom výstavy je ponúknuť tie najlepšie fotografie z aktuálneho ročníka a zároveň dať šancu prezentovať svoje fotografie a začínajúcim, resp. úplne amatérskym fotografom. Tohtoročnú výstavu otvorili vo štvrtok 3. novembra 2022 riaditeľ Istra Centra Rastislav Šimkovič spoločne s riaditeľom Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andrejom Solárom, starostom Devínskej Novej Vsi Dáriusom Krajčírom a Lenkou Rašković, ktorá má fotofórum na starosti.

Slávnostné otvorenie výstavy. Zľava Rastislav Šimkovič, Andrej Solár, Lenka Rašković a Dárius Krajčír.

História fotofóra

Lenka Rašković pri tejto príležitosti hovorila aj o predchádzajúcich ročníkoch Fotofóra. Webový portál fotofórum bol spustený na jar roku 2009 s cieľom poskytnúť komunite amatérskych fotografov v Devínskej Novej Vsi priestor na prezentáciu svojej tvorby. Portál umožňuje registrovaným účastníkom prezentovať svoje fotografie, vytvárať si albumy, hodnotiť práce ostatných fotografov a pridávať komentáre. Od spustenia portálu doteraz tam pridalo 142 autorov spolu viac ako 5 200 fotografií. V tomto roku prispelo na portál rekordný počet 20 nových autorov. Fotografie možno na portál pridávať po celý rok, ale najviac ich pribudne tesne pred uzávierkou. Tematicky prevažujú zábery z okolitej prírody. Prevažujú krajinky, ale tento rok aj detaily zvierat a rastlín. Zo stavieb je najčastejším objektom záujmu fotografov cyklomost a rozhľadňa.  Tento rok pridalo na portál fotofóra 34 autorov spolu 548 fotografií. Odborná porota z nich vybrala na výstavu 46 fotografií od 23 autorov.

Kalendáre fotofóra

Z fotografií fotofóra bol tento rok vydaný jubilejný desiaty kalendár Fotofórum 2023, ktorý prezentuje výber najlepších fotografií z aktuálneho ročníka Fotofóra. Do kalendára bolo vybratých 12 tematických fotografií celkovo od 7 autorov. Istra Centrum sa s kalendárom fotofóra zúčastňuje súťaže usporiadanej Slovenským syndikátom novinárov a Štátnou vedeckou knižnicou Banská Bystrica. Z tejto súťaže si pravidelne kalendár fotofóra prináša ocenenia. V roku 2021 dokonca získal prvé miesto v kategórii Nástenné viaclistové kalendáre/obce.

Trvanie výstavy

Výstava fotografií potrvá v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku do 2. 12. 2022.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *