Fotofórum 2019 a Železná opona

Ján Žatko

7. novembra 2019 sa uskutočnila v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku vernisáž tradičnej výstavy fotografií Fotofórum 2019. V tomto roku bola pri príležitosti 30. výročia nežnej revolúcie rozšírená o výstavu fotografií súvisiacich so železnou oponou. Na vernisáži sa zúčastnil rekordný počet divákov. Výstavu Fotofórum 2019 a Železná opona si môžete pozrieť ešte do konca tohto týždňa do 6. 12. 2019.

píše: Ján Žatko

Vernisáž výstavy Fotofórum 2019 a Železná opona

Vernisáž slávnostne otvorili riaditeľ Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andrej Solár a riaditeľ Istra Centra Rastislav Šimkovič. Na vernisáži sa zúčastnili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa, ktorý sa spolupodieľal na výstave fotografií Železná opona. Tak isto sa na nej zúčastnil aj starosta mestskej časti Dárius Krajčír a niekoľko poslancov a poslankýň miestneho zastupiteľstva, autori vystavených fotografií a hlavne veľké množstvo záujemcov o zaujímavé fotografie.

fotofórum 2019

Fotofórum 2019

Podrobnosti o výstave Fotofórum 2019 povedala kurátorka výstavy Lenka Rašković. Spomenula, že fotoforum.istracentrum.sk je fotografický portál, ktorý vznikol v roku 2009. Zámerom tvorcov bolo, aby na ňom mohli autori zverejňovať  a komentovať fotografie prioritne z Devínskej Novej Vsi. Myšlienka sa ujala a od roku 2009 doteraz bolo na fórum pridaných viac ako 3 400 fotiek od 75 autorov. Istra Centrum začalo hneď od začiatku robiť z tých pekných fotiek výstavy. Dnes je to už jedenásty ročník. Nie je to súťaž, organizátori každoročne vyberú na výstavu fotky, ktoré boli v tom ročníku najlepšie a najzaujímavejšie.

fotofórum 2019
Aj ja chcem (autorka: Zuzana Zbojčáková).

Na tohtoročnú výstavu organizátori vybrali 57 fotografií od 19 autorov. Prihlásených bolo rekordný počet autorov a aj fotografií a tak nebolo možné vystaviť fotografie každému. Lenka Rašković zdôraznila:

Ja sa veľmi teším aj tomu celému procesu. Lebo keď si pozriete fotky na tej stránke, sú veľmi pekné. Ale keď ich tu vidíte zarámované, tak dostanú akoby novú dušu. Takú novú atmosféru a tomu sa veľmi tešíme.

fotofórum 2019

Železná opona

Výstavu Železná opona mala na starosti Lenka Encingerová. Pripomenula, že železná opona bola s Devínskou Novou Vsou bezprostredne spojená na dlhé desaťročia. Mnoho životov bolo zmarených práve v našom chotári, preto považovala za povinnosť pripomenúť si túto tragédiu. Uviedla:

Je to tragická epocha v Devínskej ale o to taký obdivuhodnejší a krajší je ten celý príbeh. To, že tá železná opona tu už dnes nie je, považujeme za samozrejmosť. Ale samozrejmosť to nie je.

fotofórum 2019

Na výstave boli napríklad aj fotografie, ktorými bol zdokumentovaný útek dvoch zamestnancov Bratislavských mliekarní cez železnú oponu v roku 1981. Hoci mali ísť rozvážať mlieko do Ružinova, vybrali sa do Devínskej. V noci pred štvrtou ráno tadiaľto mliekarenské vozidlo jazdilo bežne, preto mu pohraničiari nevenovali väčšiu pozornosť. Auto naložené prepravkami s mliekom zastavilo asi 450 metrov za Devínskou, mliekari nechali motor bežať a z korby auta preskočili za prvú zátarasu.

fotofórum 2019
Zaparkované mliekarenské auto vedľa železnej opony.

Pomocou privezeného rebríka prekonali aj druhú zátarasu na úrovni dnešného cyklochodníka a preplávali do Rakúska. Ich útek vyvolal skrat na signálnom zariadení a hoci pohraničiari reagovali takmer okamžite prehľadávaním územia so psom či streľbou zo samopalu v pravdepodobnom smere úteku, zastaviť úspešných „narušiteľov“ sa im už nepodarilo. Priamym dôsledkom tohto úspešného úteku bolo navýšenie ženijno-technického zabezpečenia (zátarás) v tomto úseku na viac ako 3 metre.

Rebrík, ktorý pomohol mliekarom v ceste za slobodou.

Lenka Encingerová zdôraznila, že je veľmi rada, že sa podarilo zohnať fotky aj z tej druhej strany Moravy. Je to taký veľmi unikátny pohľad, ktorý pre nás nie je až taký známy. Poďakovala všetkým, ktorí poskytli fotografie na túto výstavu a prezradila, že sa tejto téme chce naďalej venovať:

Ak máte doma nejaké fotky zo železnej opony alebo z jej demontáže z Devínskej alebo z celého bratislavského úseku, určite mi dajte vedieť. Chcela by som v zbere takýchto materiálov pokračovať a možno, keď toho bude viac, dať to do knižnej podoby.

Marcheggský železničný most – štátna hranica.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *