Festival slovenskej národnej piesne 2019

Ján Žatko

V nedeľu 9. júna 2019 sa v Devínskej Novej Vsi uskutočnil Festival slovenskej národnej piesne. Túto prehliadku slovenských spevov a tancov usporiadal už po 26-krát Miestny odbor Matice slovenskej spoločne s mestskou časťou Devínska Nová Ves. Po piatykrát sa festival uskutočnil počas devínskonovoveských hodov a prvý raz ho organizátori usporiadali na Vápencovej ulici. Myslím, že to bolo dobré rozhodnutie.

píše: Ján Žatko

Obnovená tradícia hodov v Devínskej Novej Vsi

Festival slovenskej národnej piesne sa tentoraz uskutočnil na Vápencovej ulici ako súčasť hodových slávností. Záštitu nad hodovými slávnosťami prvýkrát prevzala samospráva Devínskej Novej Vsi, ktorá sa snaží prinavrátiť devínskonovoveským hodom ich dávnu tradíciu. Okrem Festivalu slovenskej národnej piesne pripravila mestská časť na celý víkend bohatý program. Okrem tradičných kolotočov vás potešia aj King Shaolin, Robo Papp , Salamander band , Maroš Bango , skupina Pavúci , minidisco show , kúzelník a mnoho ďalšieho. Samozrejme nechýbala bohatá ponuka jedál a nápojov.

Deti si počas hodov prišli na svoje.

Festival slovenskej národnej piesne

Stalo sa už tradíciou, že Miestny odbor Matice slovenskej usporiada počas hodov Festival slovenskej národnej piesne. V tomto roku sa uskutočnil už 26. ročník. Vedenie mestskej časti zastupovala na festivale zástupkyňa starostu Beata Janatová, ktorá festival ocenila nasledujúcimi vetami:

Som rada, že sme tu, že si to môžeme vypočuť, zabaviť sa na tých slovenských piesňach a pozrieť si naše deti. Ja si myslím, že je to úžasná akcia, ktorá ukáže nielen to slovenské, ale aj devínske.

V programe vystúpil detský folklórny súbor Slniečko, Základná umelecká škola v DNV, folklórny súbor Kobylka, ženská skupina Kytica, súbor Rosica, mužská skupina Rodokmeň, folklórny súbor Poleno, husľový virtuóz Miroslav Dudík a ľudová hudba Dudíci. Ako mimoriadny hosť vystúpil sólista Opery SND Ľudovít Ludha. Sprievodnou akciou festivalu bola aj výstava automobilových veteránov akademického maliara Mariána Komáčka.

Výstava veteránov.

Predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej v Devínskej Novej Vsi Juraja Strempeka potešili hlavne vystúpenia detí:

Som veľmi rád, že tu máme veľmi veľa detí. Máme tu našu materskú školu, základnú umeleckú školu a Detský folklórny súbor Kobylka. To sú vždy účinkujúci, na ktorých sa najviac teším.

Počasie tentoraz organizátorom prialo a podľa môjho názoru sa osvedčilo aj konanie festivalu na Vápencovej ulici spoločne s ostatnými hodovými vystúpeniami a atraktivitami. Nové miesto konania festivalu ocenil aj vedúci súboru Rosica Oto Gregor:

Miesto ako také je výborné, pretože je to krásne vzdušné príjemné prostredie. Jedine som zvedavý, či prítomnosť kolotočov nenaruší priebeh festivalu.

Všetky vystúpenia účinkujúcich boli na mimoriadnej úrovni. Priebeh festivalu vysoko ocenil v rozhovore pre DTV aj člen Výboru Matice slovenskej spisovateľ Roman Michelko:

Ja tu chodím minimálne posledných 10 rokov a vždy som veľmi rád, lebo je to taká oslava piesne. Je tu množstvo talentov, je to veľmi zaujímavo dramaturgicky zmixované od malých detí až po tzv. headlinera, ktorým je vždy nejaká top osobnosť, nejaký sólista opery, ktorý dáva výkony skutočne ak nie na európskej tak minimálne na celoslovenskej úrovni. Každý si tu niečo nájde, len si musí počkať. Má to veľmi vysokú úroveň. Myslím, že festival vysoko presahuje úroveň mestskej časti, je to podujatie, ktoré je hodné celoslovenskej pozornosti.

Mňa osobne najviac upútal záverečný sólista –  člen Opery SND Ľudovít Ludha. Vypočujte si v jeho podaní a v sprievode skupiny Dudíkovci jednu z kultových piesni Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa Najkrajší kút v šírom svete.

Festival slovenskej národnej piesne 2019 – fotogaléria

festival slovenskej
Oficiálne otvorenie festivalu.
festival slovenskej
Deti z Materskej školy na ulici Milana Marečka.
festival slovenskej
Žiaci zo Základnej umeleckej školy na Istrijskej ulici.
festival slovenskej
Detský folklórny súbor Kobylka.
Folklórny súbor Poleno.
festival slovenskej
Ženská spevácka skupina Kytica.
festival slovenskej
Mužský spevácky zbor Rodokmeň.
Ľudová hudba Dudíci a husľový virtuóz Miroslav Dudík.

Festival slovenskej národnej piesne vo videoreportáži DTV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *