Festival chorvátskej kultúry 2019

Ján Žatko

Predposledný júnový víkend sa v Devínskej Novej Vsi uskutočnil už 31. festival chorvátskej kultúry. Toto podujatie organizuje už tradične Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku a Chorvátsky kultúrny spolok v Devínskej Novej Vsi v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves. Tentokrát som musel návštevu festivalu oželieť. Bol som totiž v tom čase na dovolenke. Zhodou okolností v Chorvátsku, takže som chorvátsku kultúru mohol nasávať priamo pri zdroji. Prinášam vám teda aspoň sprostredkovane zopár fotografií a videoreportáže DTV z tohto významného podujatia. Fotografie s výnimkou jednej, ktorej autorom je Rudolf Urmín, sú tiež z videoreportáží DTV.

píše: Ján Žatko

Barvy chorvatské Moravy

Program festivalu začal v sobotu 22. 6. 2019 o 13.30 v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku výstavou „Barvy chorvatské Moravy“. Výstavu a tým aj tohtoročný Festival chorvátskej kultúry slávnostne otvorili starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír a Radoslav Jankovič, predseda Chorvátskeho kultúrneho zväzu na Slovensku. K dobrej atmosfére pri otvorení výstavy prispel aj tamburášsky súbor z družobnej obce v Chorvátsku Sveti Ilija.

Sprava Dárius Krajčír a Radoslav Jankovič.
Tamburášsky súbor z obce Sveti Ilija.

Videoreportáž DTV z výstavy Barvy chorvatské Moravy:

Tradičné chorvátske kulinárstvo na Festivale chorvátskej kultúry

V sobotu popoludní Festival chorvátskej kultúry ž tradične pokračoval ochutnávkou tradičných chorvátskych jedál. Na nádvorí Miestnej knižnice na Istrijskej 6 to rozvoniavalo dobrotami od výmyslu sveta. Nesmela chýbať už tradičná fazuľová polievka, lokše, pečené zemiaky, ale aj zákusky, koláče, makové šúľance, štrúdle a podobné sladké dobroty. Samozrejme nesmeli chýbať ani pečené ryby. Na tie sa už tiež veľa účastníkov dopredu veľmi tešilo. Tentoraz však dostali domáci Novoselania zdatnú konkurenciu. K tradičným hejkom obaleným v múke a paprike a vyprážaným na rozpálenom oleji pribudli totiž kapry pečené vo vlastnom tuku nad rozpálenou pahrebou. To je tradičný recept, s ktorým prišli hostia zo Sveteho Ilija. No a keďže nielen chlebom je človek živý, tak na záver prvého dňa festivalu si diváci mohli pozrieť spoločný koncert vokálnych zoskupení z Chorvátska a Slovenska.

Hodujúcim účastníkom chorvátskych slávností spríjemňoval popoludnie opäť tamburášsky súbor z obce Sveti Ilija.
Stánok Devinsko Nuovo Selo.
Sladké dobroty.
O chorvátske jedlá bol naozaj veľký záujem.
Tradičné pražené hejky.
Ryba vraj potrebuje plávať. Najlepšie v dobrom víne.
Kapry pečené nad pahrebou – recept z obce Sveti Ilija.
Spoločný koncert speváckych zborov.

Videoreportáž DTV zo sobotňajšieho popoludnia.

Nedeľa – druhý deň Festivalu chorvátskej kultúry

Nedeľňajší program začal už predpoludním v Kostole Ducha Svätého svätou omšou v chorvátskom jazyku. Popoludní po prijatí súborov starostom Dáriusom Krajčírom vo Vile Košťálová pokračoval program tradičným sprievodom ulicami Devínskej Novej Vsi. Sprievod mal tak ako každý rok naplánované krátke zastávky na malé občerstvenie. No a po príchode do záhrady F-centra už začal kultúrny program. V nedeľu bol venovaný vystúpeniam folklórnych súborov. Diváci si naozaj prišli na svoje, aj keď občas museli vystrieť svoje dáždniky. Podľa slov zúčastnených sa 31. festival chorvátskej kultúry naozaj vydaril. Dovidenia o rok na 32. ročníku Festivalu chorvátskej kultúry.

chorvátskej kultúry
Prijatie súborov u starostu Devínskej Novej Vsi.
chorvátskej kultúry
Tradičný festivalový sprievod.
chorvátskej kultúry
Tradičná zastávka sprievodu na malé občerstvenie.
chorvátskej kultúry
Grbarčieta v sprievode.
chorvátskej kultúry
Devínskonovoveský súbor Rosica.

chorvátskej kultúry

chorvátskej kultúry

chorvátskej kultúry

chorvátskej kultúry

 

chorvátskej kultúry
Jediným nedostatkom festivalu bolo počasie.

Videoreportáž DTV z druhého festivalového dňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *