Devínska ocenila významné osobnosti

Ján Žatko

Vo štvrtok 10. 10. 2019 sa v Istra Centre konalo slávnostné zasadnutie miestneho zastupiteľstva mestskej časti Devínska Nová Ves. Dôvodom bolo odovzdávanie ocenení Devínskonovoveská holubica významným osobnostiam Devínskej Novej Vsi. Toto nové ocenenie prvýkrát získali štyri osobnosti, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj alebo reprezentáciu našej mestskej časti.

píše: Ján Žatko

Zavedenie novej tradície

O zavedení novej tradície rozhodli poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva 17. 6. 2019. Do nového rokovacieho poriadku miestneho zastupiteľstva schváleného na tomto zasadnutí sa dostali nasledujúce vety:

Raz ročne, pri príležitosti výročia prvej písomnej zmienky o Devínskej Novej Vsi, sa koná slávnostné zasadnutie miestneho zastupiteľstva. Jeho súčasťou je kultúrny program a ocenenie občanov.

Najstarší písomný záznam o existencii obce na území dnešnej Devínskej Novej Vsi je z 10. 10. 1451. V listine datovanej v Devínskej Novej Vsi ďakuje vtedajší regent Uhorska Ján Huňady mestu Bratislava za pomoc a priateľstvo. Listina je uložená v Archíve mesta Bratislavy.

Slávnostná atmosféra podujatia.

Ocenenie Devínskonovoveská holubica

Prvýkrát získali nové ocenenie pod názvom Devínskonovoveská holubica štyri významné osobnosti Devínskej Novej Vsi tento štvrtok 10. 10. 2019. Ceny odovzdával osobne starosta Dárius Krajčír. Odovzdávanie cien bolo spojené so slávnostným zasadnutím miestneho zastupiteľstva a kultúrnym programom, kde bola hlavnou hviezdou speváčka Sisa Sklovská. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili aj veľvyslanec Chorvátskej republiky Alexandar Heina, starostka Devína Ľubica Kolková, starosta Lamača Lukáš Baňacký, starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa, starostka chorvátskeho mesta Omišalj Mirela Ahmetović, bývalí starostovia Devínskej Novej Vsi Marián Jurčák a Vladimír Mráz a ďalší hostia.

osobnosti
Sisa Sklovská.

Ocenené osobnosti

Miestne zastupiteľstvo začalo týmto podujatím novú tradíciu a mieni v tomto oceňovaní každoročne pokračovať. A kto patrí medzi tých prvých štyroch ocenených? Uvádzam ich v abecednom poradí. Bližšie informácie o každom z ocenených uvediem v samostatných článkoch v najbližšom čase.

Ing. arch. Milan Beláček

Dlhoročný bývalý architekt mestskej časti Devínska Nová Ves, zodpovedný za plánovanie rozvoja Devínskej Novej Vsi. Autor Cyklomosta slobody a držiteľ viacerých ocenení za toto dielo.

osobnosti
Ing. arch. Milan Beláček

Akademický maliar Viktor Hulík

Dlhoročný obyvateľ Devínskej Novej Vsi. Renomovaný slovenský výtvarník, kurátor a galerista. Autor bratislavského Čumila.

osobnosti
Akademický maliar Viktor Hulík.

PhDr. Jozef Klačka

Rodák z Devínskej Novej Vsi, historik a archivár. Zakladateľ a dlhoročný riaditeľ Ústredného archívu SAV. Najväčší expert na dejiny západnej časti Bratislavy.

osobnosti
PhDr. Jozef Klačka.

Mgr. Jozef Rajchl

Rodák z Devínskej Novej Vsi. Ultramaratónec, držiteľ niekoľkých rekordov, organizátor extrémnych športových podujatí. K jeho najväčším úspechom patrí transkontinentálny beh Bratislava – Atény  – Peking (12 054 km ubehnutých za 150 dní v roku 2008).

osobnosti
Mgr. Jozef Rajchl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *