Devínska Nová Ves od 20. 5. 2019 do 26. 5. 2019

Ján Žatko

Opäť parkovacia politika. Nešťastie na železničných koľajach. Vysoká hladina rieky Moravy. Zásahy polície v Devínskej. To všetko a ešte čosi viac nájdete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Chorvátsky kultúrny spolok

Devínska Nová Ves je okrem iného známa aj tým, že tu žije početná chorvátska komunita. Sú to potomkovia Chorvátov, ktorí sa do vtedajšej Novej Vsi presťahovali ešte v 16. storočí pri ústupe pred tureckou inváziou na Balkán. Je obdivuhodné, že si dodnes zachovali svoj jazyk a zvyky. Veľkú zásluhu má na tom Chorvátsky kultúrny spolok, ktorý združuje obyvateľov Devínskej Novej Vsi hlásiacich sa k chorvátskym koreňom.

VZN o parkovaní môžete pripomienkovať do konca mája

11. apríla 2019 predstavil primátor Matúš Vallo verejnosti svoj návrh parkovacej politiky pre Bratislavu. Jeho návrh rozprúdil veľké vášne. Matúš Vallo neúnavne putuje po Bratislave a snaží sa Bratislavčanov presvedčiť o nutnosti regulácie automobilovej dopravy na území mesta. Tento týždeň obhajoval svoje predstavy o parkovaní v Starej tržnici, budúci týždeň ho bude obhajovať v Karlovej Vsi a Dúbravke. Občania môžu návrh parkovacej politiky pripomienkovať do konca mája.

Čo vás najviac zaujalo v marci

Pravidelne raz za mesiac vás informujem o tom aké články vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujali. Na marec som akosi pozabudol a preto to teraz naprávam. Nové developerské projekty a obnovená prevádzka U Mami. To sú témy, ktoré vás v marci najviac zaujali. Celkovo si v marci otvorilo blog Týždeň v Devínskej 5 175 reálnych užívateľov. Počet zobrazení blogu za tento mesiac dosiahol 13 246. A čo vás najviac zaujalo na blogu od začiatku roka? Stále jednoznačne vedie plánovaná výstavba Pri rybníku podporená bývalým starostom Milanom Jamborom.

Magazín DTV nás 15. 5. 2019 informoval o

Policajná razia: V Devínskej Novej Vsi zasahujú v jednej z firiem muži zákona

V  Devínskej Novej Vsi prebiehala v pondelok razia Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s políciou. Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy zasahovali v spolupráci s políciou pre podozrenie z trestného činu nezaplatenia dane a poistného v priestoroch jednej spoločnosti v Devínskej Novej Vsi. Informovali Bratislavské noviny.

Neobvyklý prípad obťažovania z ulíc Devínskej Novej Vsi objasnili bratislavskí policajti 

Bratislavskí policajti vyriešili kuriózny prípad z minulého týždňa, kedy sa mladý muž z okresu Čadca dopustil prečinu výtržníctva. 19-ročný Jakub mal prísť v nočných hodinách na jednej z ulíc v mestskej časti Devínska Nová Ves zozadu k 46-ročnej žene, ktorá chcela v trávnatom poraste vykonať malú potrebu. Mladík podľa slov polície chytil ženu za prsia a snažil sa ju odtiahnuť do blízkeho trávnatého porastu. Tá sa však z mladíkovho zovretia dostala a ušla, pričom zavolala políciu. Informoval portál bratislavaden.sk.

Bratislava: MHD sa zlepší, ale chce to čas

Mesto sľubuje v súvislosti so zavedením parkovacej politiky záchytné parkoviská, expresné linky aj nové autobusy. Väčšie zmeny však potrvajú roky. Parkovacia politika má z ulíc Bratislavy vytlačiť tisícky áut. Denne ich do hlavného mesta prichádza asi 33-tisíc. Šoféri z iných miest či satelitov by podľa magistrátu mali auto nechať doma a presadnúť do mestskej hromadnej dopravy, ktorá sa však bude zlepšovať postupne. Informuje denník SME.

Hladina Dunaja sa dvíha. Na Slovensku bude najvyššie vo štvrtok a v piatok

Za vzostup hladiny najmohutnejšieho vodného toku na Slovensku môžu intenzívne zrážky v Rakúsku a v Nemecku. Kulminácie v hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávajú predbežne vo štvrtok v dopoludňajších hodinách. Vysoká hladina Dunaja v profile Devín sa prejaví aj pri spätnom vzdutí rieky Morava v Devínskej Novej Vsi. Výrazný vzostup očakávame aj v povodí Moravy a Myjavy s kulmináciou v Moravskom Svätom Jáne predbežne v piatok (24.5.2019) vo večerných hodinách. Informovali aktuality.sk.

Na Slovensko sa vrátili vzácne druhy rastlín. Pomohli adoptované kozy

S príchodom technickej doby na Slovensku zaniklo niekoľko vzácnych rastlinných či hmyzích druhov. O ich návrat sa usilovne snaží Bratislavské regionálne ochranárske združenie s netradičnou pomocou – obnovovať ich pomáhajú kozy-ochranárky. V okolí Bratislavy môžete zájsť na výlet a spoznať kozy-ochranárky na hrade Devín či v neďaleko Weitovom lome. Informuje denník SME.

Smrteľná nehoda v Devínskej: Železnice prehovorili o jej priebehu

Bratislavské noviny informovali o tom, že vo štvrtok večer došlo v Devínskej Novej Vsi k tragickej nehode. Vlak zrazil ženu s malým dievčatkom, pričom dieťa neprežilo. K tejto udalosti sa vyjadrila aj Železničná spoločnosť Slovensko.

Devínska Nová Ves sprístupní verejnosti kroniku, nahliadnuť do nej budete môcť v týchto dňoch

Bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves informovala verejnosť o možnosti nahliadnutia do kroniky. Ako sa píše na webe tejto mestskej časti, kronika bude sprístupnená k nahliadnutiu na miestnom úrade, a to v dňoch 27. mája až 31. mája 2019 počas úradných hodín. Informuje portál bratislavaden.sk.

Pokochajte sa pohľadom zhora. Hladina Moravy v Bratislave poriadne stúpla

Ak ste sa v slnečný piatok vybrali na výlet do Devína či na Devínsku Kobylu, určite neušla vášmu pohľadu rieka Morava. Jej hladina sa po dažďoch totiž rapídne zvýšila. Napriek tomu však ešte nejde o povodňový stav. Videá a fotografie zverejnili Bratislavské noviny.

Devínska Nová Ves očakáva

Primátor Matúš Vallo pokračuje v turné po Bratislave, na ktorom vysvetľuje občanom zásady jeho návrhu parkovacej politiky. V stredu sa uskutoční v Istra Centre verejné stretnutie starostu a poslancov s občanmi o parkovacej politike ale aj ďalších problémoch Devínskej Novej Vsi. O tom, čo nás počas tohto týždňa čaká, sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 907 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *