Devínska Nová Ves od 2. 8. 2021

Spomienka na jarné potulky po Devínskej Kobyle. Kocúrkovo v Devínskej. Vláčik Záhoráčik zaujal. Zbierka školských pomôcok. Nový druh komára. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Kocúrkovo v Devínskej

Som poslancom miestneho zastupiteľstva už takmer tri roky. Za ten čas som už zažil všeličo. Ale to, čo sa udialo pred viac ako mesiacom, prekonalo všetky moje doterajšie skúsenosti. Poslanci schválili pánovi starostovi bez mihnutia oka materiál, ktorý im vôbec nepredložil. Myslíte si, že to nie je možné? U nás áno. Kocúrkovo v Devínskej.

Zverejnenie Devexu, tajnosti pána starostu, vláčik Záhoráčik

Zverejnenie Devexu. Tajnosti pána starostu. Vláčik Záhoráčik. To sú témy, ktoré vás najviac zaujali v júli na blogu Týždeň v Devínskej. Najčítanejšie články od začiatku roku zostávajú nezmenené. Matej Nagy píše o tragédii na koľajniciach, Vladimír Kočvara o stanoviskách stavebnej komisie a ja o opätovne stratenom poslancovi Zoroslavovi Smolinskom.

Fotografia týždňa

Spomienka na jarné potulky Devínskou Kobylou. Foto: Robo Šramek.

Letný Magazín DTV nás informoval o

Napísali o nás

V Devínskej Novej Vsi zbierajú školské pomôcky pre deti

Devínska Nová Ves opäť zbiera školské pomôcky pre deti zo sociálne slabších rodín. V rámci verejnej zbierky je možné priniesť na miestny úrad nové alebo zánovné, napríklad školské batohy, školské pomôcky, zošity, písanie potreby či dezinfekciu na ruky. Informáciu na webe mestskej časti si všimol spravodajský portál teraz.sk.

ŽSR vyhlásili súťaž na výstavbu TIOP Lamačská brána

Na dvojkoľajnej železničnej trati medzi bratislavským Lamačom a Devínskou Novou Vsou vybudujú terminál osobnej prepravy, takzvaný TIOP Lamačská brána. Železnice Slovenskej republiky vyhlásili súťaž, náklady na naprojektovanie a vybudovanie sa predpokladajú vo výške približne 6,374 milióna eur bez DPH. TIOP majú vybudovať aj v mestskej časti Vrakuňa, v blízkosti Dvojkrížnej ulice pri obratisku trolejbusov a zastávkou autobusov MHD s názvom Čiližská. Jedným z dlhoočakávaných a žiadaných je aj TIOP v bratislavskom Ružinove. Vyrásť má v lokalite Ostredky pri Vrakunskej ceste, blízko zastávky MHD Súhvezdná. Informujú Bratislavské noviny.

Devínska Kobyla: Príroda verzus človek

Devínska Kobyla je vzácnym prírodným klenotom. Má mimoriadnu geografickú polohu, z ktorej vyplývajú aj jej mimoriadne botanické, zoologické, geologické i paleontologické hodnoty. Vďaka svojej strategickej polohe a dobrým klimatickým podmienkam však patrí zároveň aj k najdlhšie osídleným lokalitám na Slovensku. Súbeh potrieb prírodných spoločenstiev a potrieb ľudského spoločenstva na jej území nebol vždy harmonický. Viac sa o Devínskej Kobyle dozviete z článku na webe startitup.sk.

Nemocnicu Bory majú otvoriť o rok a pol, riešia jej personálne obsadenie

Nemocnicu na bratislavských Boroch majú otvoriť o rok a pol, pripravuje sa jej personálne obsadenie. Má v nej pracovať 900 sestier a iných zdravotníckych pracovníkov. Nemocnica bude mať celkovo vyše 400 lôžok, časť z nich, konkrétne 281 lôžok, bude umiestnená na jednodňovej chirurgii, urgentnom príjme, oddelení anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti i ďalších pracoviskách. Informujú Bratislavské noviny.

V Bratislave sa vyskytuje nový druh komára pôvodom z Ázie, kde prenáša i nebezpečné ochorenia

Bratislavský magistrát avizuje, že pokračuje v boji s komármi. Zlou správou však je, že na území mesta sa vyskytuje aj nový druh komára – aedes japonicus.  Komár druhu Aedes japonicus sa neliahne v záplavových územiach, nachádza skôr v menších liahniskách, obľubuje tmavé povrchy ako sú napríklad staré pneumatiky.  Invazívny komár aedes japonicus pôvodom z Ázie má schopnosť prenášať napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika, ktoré sa však doposiaľ nevyskytli na našom území, a preto by ani ich prenos v našich podmienkach nemal hroziť.

Devínska Nová Ves očakáva

Tento týždeň máte poslednýkrát možnosť navštíviť letné kino, alebo sa môžete zúčastniť Oldies party na štadióne. Víkend bude v znamení cyklistiky a v pondelok nezabudnite vyložiť pred brány vrecia s plastovým odpadom. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 225 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *