Devínska Nová Ves od 18. 3. 2019 do 24. 3. 2019

Ján Žatko

Devínska sa bude rozrastať. Zámer výstavby bytovky a ubytovne „Pri rybníku“ síce investor zatiaľ stiahol, ale na ulici Jána Jonáša sa rozbieha oveľa väčší projekt. Na novom sídlisku Slnečný vrch by malo bývať viac ako 1 500 ľudí. Dozvedeli sme sa o nových výruboch stromov v Devínskej a tak isto o tom, kde a kedy budú na uliciach rozmiestnené kontajnery na veľkorozmerný odpad. Aj taká bola Devínska Nová Ves počas minulého týždňa. Viac sa dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Chystá sa výstavba nového sídliska na Zamajerskom

Na stránke enviroportal.sk  bol zverejnený zámer Obytný súbor Slnečný vrch I. Bratislava – Devínska Nová Ves. Navrhovateľ Slnečný vrch, s.r.o., plánuje výstavbu nového sídliska na poliach vedľa ulice Jána Jonáša v lokalite Bližšie Zamajerské. Informáciu zverejnil na sociálnej sieti člen Komisie výstavby a životného prostredia Devínskej Novej Vsi Vladimír Kočvara.

Poďakovanie Devínskonovovešťanom

V utorok 19. marca 2019 zverejnil starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír na svojom facebookovom profile nasledujúci oznam: „Dnes je pre Devínsku veľký deň, investor požiadal o späťvzatie žiadosti na konanie o umiestnení stavby pri rybníku. Vďaka spoločnému úsiliu a hlavne pre to, že nám na našej Devínskej záleží! Vďaka všetkým obyvateľom, ktorí vyjadrili svoj názor a zaujímajú sa o svoje okolie.“

Výrub stromov pri rybníku

Minulý rok sa v Devínskej Novej Vsi niesol okrem iného aj v znamení likvidácie dospelých stromov na verejných priestranstvách. Bola vypílená takmer stovka stromov a ľudia sa o tom väčšinou dozvedeli až vtedy, keď im pod oknami začali kvíliť motorové píly. Tento mesiac výrub stromov v Devínskej pokračuje. Na rozdiel od minulého roku však obyvatelia dostali včas relevantné informácie o tom prečo je plánovaný výrub potrebný a aj o tom, aká bude náhradná výsadba.

Symbol arogancie moci zmizol

Minulý rok sa v Devínskej Novej Vsi niesol v znamení masívnej likvidácie vzrastlej zelene. Dospelé stromy sa likvidovali z rôznych príčin. Buď kvôli výmene tepelných rozvodov, alebo kvôli tomu že už nemali priestor na život v parkovacích ostrovčekoch, alebo preto že išlo o invazívne dreviny. Zúfalí Devínskonovovešťania sa o výruboch dozvedeli spravidla až vtedy, keď im pod oknami začali kvíliť motorové píly. Priam symbol arogancie moci minulého vedenia mestskej časti. Tak možno nazvať torzo spíleného mohutného stromu na Istrijskej ulici, ktoré až doteraz strašilo pred zdravotným strediskom.

Harmonogram rozmiestnenia kontajnerov jar 2019

Na webovom sídle Denovy bol zverejnený harmonogram rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov v Devínskej Novej Vsi. Do týchto kontajnerov nepatrí chemický odpad,  staré železo, sklo, lístie a orezy stromov! Zberný dvor na drobný stavebný odpad a objemný odpad na Eisnerovej 25 je naďalej otvorený každú sobotu od 9:00 do 12:00. Biologicky rozložiteľný odpad z údržby zelene je možné zlikvidovať aj v pracovných dňoch.

Magazín DTV nás 20. 3. 2019 informoval o

Bratislava Hot Serenaders pozýva na Swingový bál

Orchester Bratislava Hot Serenaders pozýva 6. apríla všetkých milovníkov tanečnej a džezovej hudby, ako aj spoločenského tanca, na mimoriadne podujatie – Swingový bál v Istra Centre v Devínskej Novej Vsi. Istra Centrum si orchester vybral preto, lebo je to priestor ako ušitý pre tento typ akcie – de facto zmenšenina kultového PKO s parketovou podlahou, obzvlášť vhodnou na tanec. Informuje portál hudba.sk.

Kamionisti pred Volkswagenom nechávajú po sebe odpad a fekálie. Kto je za to zodpovedný?

Kto je za ten hnus zodpovedný? Pravidelné odstavené kolóny kamiónov pozdĺž cesty pred vstupom do závodu Volkswagenu sú už dlhšie tŕňom v oku obyvateľov bratislavskej Devínskej Novej Vsi. No problém je ďaleko horší. Nie sú ním len odstavené kamióny, ale hlavne vyhodené fľaše, vrecúška od bagiet a fekálie. Jednoducho obrovské množstvo odpadu, ktoré po vodičoch kamiónu v prírode zostáva. Informujú Bratislavské noviny.

V Devínskej Novej Vsi vznikne Slnečný vrch, projekt je rozdelený na dve časti, pričom za každým stojí iný investor

Devínska Nová Ves by mohla mať jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Mal by tu totižto vzniknúť projekt Slnečný vrch, za ktorým stojí spoločnosť s rovnomenným názvom Slnečný vrch. Vyplýva to z projektu, ktorý bol odoslaný na Ministerstvo životného prostredia SR v rámci posúdenia vplyvov na životné prostredie. Informuje portál bratislavaden.sk.

Pri Volkswagene chce bývalý manažér železníc postaviť novú štvrť so 600 bytmi

V Devínskej Novej Vsi sa pripravuje ďalší realitný projekt. V tomto prípade má pri automobilke Volkswagen vzniknúť väčší rezidenčný komplex s vyše 600 bytmi a apartmánmi. Ide o obnovenie projektu Slnečný vrch, ktorý v minulosti kreslil Doprastav. Dnes je už vlastník iný. Informuje portál reality.trend.sk.

V Devínskej Novej Vsi chceli postaviť nový bytový dom i športovú halu

Nový bytový dom, športová hala a ubytovacie zariadenia. To plánoval v blízkosti Istrijskej ulice v mestskej časti Devínska Nová Ves postaviť investor Retep Slovakia. V rámci projektu s názvom Pri rybníku mal postaviť celkovo 45 bytov, multifunkčnú športovú halu a ubytovacie zariadenie s kapacitou 154 ľudí. Podľa aktuálnej inforácie od starostu Devínskej Novej Vsi D. Krajčíra, ktorú zverejnil na sociálnej sieti, investor požiadal o späťvzatie žiadosti na konanie o umiestnení stavby Pri rybníku. Informuje portál Bratislava.dnes24.sk.

Devínska Nová Ves upozornila na rekonštrukčné práce, tie sa týkajú chodníka

Ako uviedla bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves prostredníctvom svojej webovej stránky, občanov upozornila, že od štvrtka 21. marca 2019 sa začne s rekonštrukčnými prácami. Tie sa týkajú chodníka na Novoveskej ulici, konkrétne jeho pokračovania na ľavej strane pri nepárnych číslach. Informuje portál bratislavaden.sk.

Devínska Nová Ves ponúka voľné parkovacie miesta

Viac ako 30 voľných parkovacích miest je k dispozícii v rámci aktuálnej verejnej ponuky na vyhradené parkovanie v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Týka sa to parkovacích zón na uliciach Eisnerova, Ivana Bukovčana, Jána Smreka a Štefana Králika. Informuje denník SME.

Aké autá sa vyrábali v bratislavskom Volkswagene?

Na Slovensku je takmer 27 rokov. Za ten čas stihol vyrobiť milióny áut. Reč je o nemeckom koncerne Volkswagen, ktorý svoje autá vyrába v Bratislave. Po dlhých úspešných rokoch zo závodu prichádzajú zlé správy. Závod prepustí približne tritisíc ľudí. Na fotografiách si pozrite, aké autá sa v Devínskej Novej Vsi vyrábali. Prináša denník SME.

Devínska Nová Ves očakáva

Tento týždeň rozbiehajú svoju činnosť ďalšie komisie miestneho zastupiteľstva. Okrem toho budú v nedeľu devínskonovoveskí Chorváti hodnotiť svoju činnosť za uplynulý rok a plánovať svoje aktivity do budúcnosti. Podrobný program najbližších podujatí v DNV nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 877 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

5 komentárov k “Devínska Nová Ves od 18. 3. 2019 do 24. 3. 2019”

 1. Dobrý deň,
  ja by som sa chcela spýtať, keďže som nový odberateľ , na projekt spásania Waitovho lomu kozami. Našla som informáciu, že začal v roku 2013 a mal trvať 5 rokov. Môžem nájsť, a kde, informáciu o jeho vyhodnotení?
  Možno to už bolo zverejnené.
  Konkrétne ma zaujíma kvetenstvo vo Waitovom lome. Keďže som chodila na to miesto roky pred rokom 2013, viem, že v jarných mesiacoch bola plocha Waitovho lomu zakvitnutá kobercami kosatcov, ponikleca, a iných vzácnych a typických druhov. No dnes, napr. 24.3.2019, to tak nie je. Našla päť kusov ponikleca a dva kusy kosatcov. Je či nie je to dôsledok spásania?
  Lebo neverím, že by hordy nedisciplinovaných turistov vyhrabali a rozkradli cibuľky. Či to má na svedomí iná príčina?
  Keďže jedným z cieľov zavedenia spásania bola aj ochrana a rozvoj flóry na tomto mieste, zaujímalo by ma, ako toto prispelo konkrétne k ochrane a rozvoja flóry vo Waitovom lome.
  Je možné sa to niekde dozvedieť? Ďakujem Vám za informáciu. Pekný deň
  Gabriela Sládeková, Opletalova 72, Devínska Nová Ves.

   1. Neviem…od 28.2.2019 som tam bola každý týždeň…a poniklec po odkvitnutí má miesto kvetov páperové hlavičky…tie svietia na lúke dlho po odkvitnutí…ani tie nevidieť…

    …ale hlavne by ma zaujímalo vyhodnotenie projektu…kozy vo Waitovom lome… po 5. rokoch jeho trvania…kde by som ho mohla nájsť?..

    1. Mám pocit že BROZ by Vám odpovedal. Nejako si pamätám že práve tie kozy boli pred 5 rokmi nasadené aby „zrevitalizovali“ svahy a lúky na nich do pôvodnej podoby…. z dávnejšej doby. Ja si masívne pasenie kôz na tom mieste z minulosti nemôžem pamätať. Z ústneho podania len pasenie oviec, ale tie sa našich suchých a teplých svahoch nedokázali aklimatizovať. A pošli….. do histórie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *