Devínka rastie ako z vody

Devínka rastie ako z vody
Ján Žatko

Tak trochu v závetrí, bokom od záujmu verejnosti, rastie za obchodným centrom Glavica v Devínskej Novej Vsi nový rezidenčný projekt. Marketingový názov projektu je Devínka  – bývanie pod lesom. Ak sa plánované termíny dodržia, budúce leto pribudne v rámci tohto projektu v Devínskej Novej Vsi 123 nových bytov. Devínka rastie ako z vody.

píše: Ján Žatko

Pôvodný investor stavby

Stavebné povolenie na stavbu vydal Stavebný úrad Devínska Nová Ves v roku 2015. Pôvodným investorom projektu bola developerská spoločnosť Tatra banky – Tatra Residence, a.s. prostredníctvom svojej spoločnosti BA Development II., s.r.o. Mimochodom, Tatra Residence realizovala aj výstavbu obchodného centra Glavica. Pôvodne v rámci tohto projektu mala postaviť aj problematický objekt, ktorý začal na začiatku tohto roku vyrastať na vstupe do Devínskej Novej Vsi. Začiatkom tohto roku však tento projekt predala spoločnosti AWNOAR s.r.o., ktorá vo februári začala s výstavbou.

Devínka rastie ako z vody
Označenie staveniska bytového komplexu Devínka.

Súčasný investor stavby

Pred rokom sa spoločnosť Tatra Residence zbavila aj bytového projektu za OC Glavica, keď predala spoločnosť BA Development II. spoločnosti MTS SVK Development 02, s. r. o. Táto firma je dcérskou spoločnosťou Metrostavu Slovakia a.s a bola zriadená špeciálne kvôli tomuto projektu. No a nakoniec Metrostav Slovakia, a.s. je dcérskou spoločnosťou českého Metrostavu a.s. Nový investor pôvodný projekt nezmenil. Objekt je šesťpodlažný a má tvar písmena M so zadnou časťou obrátenou k železnici a s vnútroblokovými priestormi medzi blokmi A, B a C.

Devínka rastie ako z vody
Model objektu bytového komplexu Devínka.

Zhotoviteľ stavby

Metrostav Slovakia je zároveň aj zhotoviteľom stavby. V poslednom období zrealizoval na Slovensku viacero bytových projektov, napríklad Multifunkčný komplex River Park, Bytový dom Košická, Bytové domy Nejedlého, Výstavbu nájomných bytov Topoľčany, a v súčasnosti realizuje okrem Devínky aj projekt City Park Ružinov.Potom ako stavbu prevzal Metrostav sa výstavba rozbehla naplno a dnes Devínka rastie ako z vody.

Devínka rastie ako z vody
Blok A.

Devínka rastie ako z vody

Podľa oficiálnej ponuky investora je Devínka moderný rezidenčný projekt obklopený zeleňou, ktorý ponúka pokojné nové bývanie s množstvom príležitostí pre voľnočasové aktivity, či relax po práci. V ponuke sú 1-izbové až 4-izbové byty. Každý byt má svoju loggiu, balkón, terasu alebo predzáhradku. 12 zo 123 bytov ponúka veľkometrážne terasy. Parkovanie je zabezpečené 186 vonkajšími stojiskami a 28 garážovými miestami. Medzi jednotlivými krídlami vzniknú chránené vnútrobloky. Výstavba sa začala v auguste 2017. V septembri tohto roku má byť ukončená hrubá stavba a budúci rok v júni sa predpokladá kolaudácia stavby.

Devínka rastie ako z vody
Stredný blok B.

Ako je to s hlukom?

Oficiálny slogan developera je „Devínka – bývanie pod lesom“. Les je od tohto projektu skutočne na skok, ale celý bytový komplex je natlačený do obmedzeného priestoru medzi železničnú trať a záhrady pod masívom Devínskej Kobyly. Natíska sa obava, že prevádzka na železnici bude spôsobovať nadmerný hluk v novopostavených bytoch. Investor však tvrdí, že prijal také technické opatrenia, že väčším problémom sa stane hluk vytváraný technickými zariadeniami v samotnej budove ako hluk spôsobený železnicou.

Devínka rastie ako z vody
Blok C.

Noví obyvatelia a nové autá

Podľa oficiálnych údajov na webovej stránke stavby je v súčasnosti predaných už 73 % bytov. Najlepšie sa predávajú byty v bloku C, ktorý je najvzdialenejší od OC Glavica, kde sú voľné už iba 3 byty. V bloku A, ktorý je najbližšie k OC Glavica je voľných 18 bytov a blok B, ktorý je umiestnený v strede ponúka 12 voľných bytov. Je teda reálny predpoklad, že do budúceho roku sa byty vypredajú a v septembri 2019 pribudne v tejto časti Devínskej Novej Vsi cca 500 nových obyvateľov a k tomu možno asi 250 nových áut.

Devínka rastie ako z vody
Pohľad na stavebný objekt zhora smerom k OC Glavica.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *